Ceny benzínov a nafty by sa na slovenských čerpacích staniciach v nasledujúcich dňoch nemali výrazne meniť. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.
„Ceny ropy na svetovom komoditnom trhu v predchádzajúcich týždňoch klesali, aj keď tie poklesy neboli markantné. Minulý týždeň sa ale zotavili a ropa opäť rástla. Čo sa týka cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach, tak tie počas posledných troch týždňov mierne klesali. Vzhľadom na vývoj na ropnom trhu očakávame, že v nasledujúcom týždni by sa ceny pohonných látok mohli držať na viac-menej nezmenených úrovniach,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.
Od začiatku tohto roka sa ceny benzínu na našich pumpách postupne zvyšovali, ale počas posledných troch týždňov už klesajú. V ôsmom týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,564 eura.
Nafta je stále drahšia
V týždňovom porovnaní tak jeho cena mierne klesla o 0,3 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,756 eura a jeho cena taktiež klesla o 0,3 %. Podobne sa znížili aj ceny nafty, ktoré v týždennom porovnaní klesli 0,4 % na úroveň 1,546 eura za liter.
Ako sa budú vyvíjať ceny benzínov a nafty? Analytička má dobré správy
V medziročnom porovnaní je benzín 95 v podstate na rovnakých cenových úrovniach ako vlani v takomto období, a benzín 98 je mierne drahší o necelé 1 %. Stále je ale medziročne drahšia nafta, ktorej cena je o približne 5 % vyššia ako vlani.
Pokles dopytu po rope
Zhruba od polovice februára ceny ropy Brent klesali a v predminulom týždni sa dostali až k 80-dolárovej hranici.
Ropný trh je „ako na hojdačke“. Ako to ovplyvní ceny benzínov a nafty na Slovensku?
Za týmto poklesom stáli podľa analytičky predovšetkým obavy z recesie svetovej ekonomiky a tiež aj obavy zo sprísňovania menovej politiky amerického Fed-u, čo by znamenalo ďalšie zvyšovanie sadzieb a teda ďalšie pribrzďovanie ekonomiky. „To by samozrejme mohlo viesť aj k poklesu dopytu po rope,“ dodala Glasová.
Následne sa ropa začala zotavovať a jej cena sa počas minulého týždňa vyšplhala smerom k 85 americkým dolárom za barel. „Za týmto zdražením ropy stáli lepšie ako očakávané výsledky z čínskej ekonomiky, čo by mohlo znamenať rast dopytu po rope. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy,“ konštatovala Glasová.