Cena plynu padá... Radujme sa. Ale opatrne! (komentár)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Internety zaplavili radostné správy o tom, ako cena plynu padá. Je to pravda? Áno. Je to dôvod na veľkú radosť? Ani zďaleka.

Niektorí energetickí analytici, a že sa dnes rodia hojnejšie ako huby po tohtomesačnom daždi, konštatujú, že cena plynu padá. To je po (a) pravda a je to síce fajn, ale pokiaľ si nepovieme aj (b), tak neúplná pravda je síce stále pravda, ale jednoducho…stále neúplná.

Pod prepad cien sa podpisuje niekoľko javov

Výrazne padajú ceny na spotovom trhu (o desiatky percent) a čiastočne aj pri dlhodobých kontraktoch – pri month-ahead, čiže cenách plynu na najbližší mesiac, je to o 48 percent percent, pričom o year-ahead, čiže cene plynu na najbližší rok, už len o 23 percent percent. Najskôr si povedzme, prečo je to tak, potom, či je to dôvod na radosť.

Viac o téme: Energetická kríza

Pod prepad cien sa podpisuje niekoľko javov: priemysel vyrába výrazne menej, čiže momentálne je dopyt po plyne menší – to sa týka ťažkého priemyslu ale tiež výroby elektriny z plynu. Obchodníci majú povinnosť naplniť zásobníky na 80 percent.

Súčasnú situáciu preto ešte nemôžeme ani s obrovskou dávkou odvahy považovať za trend, skôr za logickú reakciu trhu na súhru faktorov.

Čo znamená, že nakúpili drahší plyn tak, ako im kázal politik a potrebujú ho predať. Predať tak, aby im to ekonomicky dávalo zmysel. Vonku máme rekordne teplé počasie, čiže spotreba na kúrenie je tiež omnoho menšia.

Šťastná súhra pozitívnych okolností

Okrem toho okolo kontinentu krúžia tankery, ktoré sa chcú plynu zbaviť. Došlo teda k šťastnej súhre pozitívnych okolností. Momentálny dopyt je výrazne nižší a momentálne cena výrazne klesla. A to je veľmi fajn. Tiež momentálne.

Je to teda dôvod na radosť? Určite áno, ale na opatrnú. Firmy, ktoré majú vytvorené zákonom stanovené rezervy, momentálne nevedia nakúpiť lacno a predať lacno v takých objemoch, aby uspokojili celé zákaznícke portfólio či jeho relevantnú časť, pretože musia hrať „dlhú“ pozíciu – vedia, koľko plynu ich zákazníci spotrebujú a daný objem plynu musia mať pre nich nakúpený a garantovaný.

Jediný overený postup, ako stlačiť ceny, je znižovať dopyt. Nič lepšie ešte ľudstvo nevymyslelo. V kombinácii s opatreniami politikov a regulátorov nám to môže pomôcť prežiť, aspoň s odretými ušami.

V nie tak dávnej minulosti sme videli, ako dopadli firmy, ktoré hrali „nakrátko“, čiže spoliehali sa predovšetkým na pozitívne výkyvy krátkodobého, t.j. spotového trhu. Súčasnú situáciu preto ešte nemôžeme ani s obrovskou dávkou odvahy považovať za trend, skôr za logickú reakciu trhu na súhru faktorov, o ktorých hovoríme vyššie. Preto určite odporúčame radovať sa, ale len opatrne.

Múdrejší budeme až na jar

Záver: kríza nie je za nami – naopak, energetika vždy bola behom na dlhé trate. Múdrejší budeme až na jar, po vykurovacej sezóne, keď začneme plniť zásobníky na tú ďalšiu.

Preto naše odporúčanie pre politikov: nič sme nevyhrali, okrem aktuálnej akútnej situácie, čo znamená pomoc domácnostiam a firmám, ktoré môžu čeliť existenčnej kríze, je potrebné aj naďalej zaoberať sa dlhodobými riešeniami; po zime budeme musieť opäť natláčať zásobníky za cenu, ktorá bude prijateľná. Pre domácnosti a firmy: šetriť treba stále.

Jediný overený postup, ako stlačiť ceny, je znižovať dopyt. Nič lepšie ešte ľudstvo nevymyslelo. V kombinácii s opatreniami politikov a regulátorov nám to môže pomôcť prežiť, aspoň s odretými ušami. A odporúčanie pre analytikov: skúsme si otvoriť okno, či už to v (ešte stále) vyhriatej kancelárii alebo ďalšie počítačové, aby sme videli širšie súvislosti. Pretože okrem (a) treba vidieť, či náhodou nie je (b) tiež správne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať