Ceny pohonných látok v nasledujúcom týždni nebudú výraznejšie rásť. Na základe vývoja trhových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.
„Ceny ropy na svetovom trhu v posledných týždňoch klesali alebo stagnovali a až počas tohto týždňa opäť rástli. Preto očakávame, že ceny pohonných látok sa ešte v ďalšom týždni výraznejšie zvyšovať nebudú, ale neskôr môžu opäť vzrásť,“ povedala pre agentúru SITA analytička Glasová.
Ceny nafty mierne klesli
Ceny benzínu na našich pumpách minulý týždeň stagnovali, zatiaľ čo týždeň predtým zaznamenali citeľný nárast. V štrnástom tohtoročnom týždni sa ceny 95 aj 98-oktánového benzínu zvýšili len nepatrne, o 0,1 % na 1,353 eura za liter 95-ky a na úroveň 1,550 eura za liter 98-ky.
Ceny ropy zamierili nahor, po poklese zdraželo aj zlato a striebro
Ceny nafty, naopak, mierne klesli, ale len o tri desatiny percenta na hodnotu 1,174 eura za liter.
Pohonné látky citeľne zdraželi
Zdražovanie pohonných látok je od začiatku tohto roka citeľné. Ceny benzínu sú už výrazne vyššie ako pred rokom. Benzín 95 prekročil úroveň spred roka až takmer o 20 % a benzín 98 o necelých 18 %. Medziročne drahšia je aj nafta, a to približne o desatinu.
„Je to dané tým, že ceny Brent-u na trhu vďaka očkovaniu niekoľko týždňov výrazne rástli a dokonca atakovali aj hladinu 70 amerických dolárov za barel,“ podotkla Glasová.
Trhy ťahal hore rekordný rast čínskej ekonomiky
V predchádzajúcich týždňoch ropa Brent zaznamenala korekciu smerom nadol, keď jej ceny postupne klesli na hodnoty okolo 62 až 63 dolárov za barel. Počas tohto týždňa už ale ceny na ropnom trhu začali opäť rásť a barel ropy Brent sa predával za 67 dolárov.
Slovnaft sa vlani pre pandémiu prepadol do straty takmer 82 miliónov eur, tržby firmy klesli o 25 percent
Čierne zlato bolo podľa analytičky podporené hlavne novou prognózou kartelu OPEC, ktorý zvýšil svoj odhad rastu dopytu po rope.
„V závere tohto týždňa boli trhy ťahané nahor rekordným rastom čínskej ekonomiky za prvý kvartál tohto roka,“ uzavrela Glasová.