Spotrebitelia elektriny v súčasnosti prispievajú prostredníctvom úhrady tarify za prevádzkovanie systému v koncovej cene elektriny na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia ročne sumou približne 90 miliónov eur.
Snaha opozičných poslancov zmeniť súčasný stav pri dotovaní uhlia všetkými odberateľmi elektriny úspešná nebola. Parlament totiž v stredajšom hlasovaní nepodporil v prvom čítaní návrhy noviel zákonov o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach z dielne opozičnej SaS, ktorými chceli regulovať cenu uhlia, prostredníctvom ktorého musia elektrárne vyrábať elektrinu. Dosiahnuť chceli aj zmenu systému pri vyhlasovaní všeobecného hospodárskeho záujmu v energetike, vďaka ktorému musia elektrárne vyrábať elektrinu z domáceho uhlia. Návrhy obhajovali tým, že chcú zaviesť systém a spravodlivosť do energetiky a v rámci možností ju odpolitizovať.
Stojí to desiatky miliónov
Spotrebitelia elektriny v súčasnosti prispievajú prostredníctvom úhrady tarify za prevádzkovanie systému v koncovej cene elektriny na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia ročne sumou približne 90 miliónov eur. Podľa novej vyhlášky regulačného úradu by sa však výška doplatku od spotrebiteľov elektriny na podporu domáceho baníctva mala znížiť od nového roka na približne 70 miliónov eur. S tým nesúhlasia Slovenské elektrárne, ktoré tvrdia, že to iba prehĺbi ich stratu v tepelnej elektrárni v Novákoch. Slovenský dominantný výrobca elektriny už dal jasne najavo, že ak sa nič nezmení, s výrobou elektriny v tak stratovej elektrárni od začiatku nového roka nepočíta.
Istota od premiéra
Podľa všeobecného hospodárskeho záujmu by sa mali odberatelia elektriny skladať na podporu slovenského baníctva najmenej do roku 2030. Ak sa vládna garnitúra nezmení, je dosť reálne, že sa to aj naplní. Súčasný premiér Robert Fico totiž pri príležitosti Dňa baníctva jednoznačne vyhlásil: „Chcem ubezpečiť baníkov na Slovensku, že pokiaľ budem predsedom vlády, tak moja vláda sa nikdy nebude otáčať baníkom chrbtom.“