Najnovšie slovenský dominantný výrobca elektriny zabezpečili v spolupráci s Asociáciou horských záchranárov a Horskou záchrannou službou defibrilátory na záchranu života v prípade poruchy srdcovej činnosti pre vysokohorské chaty.
Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny ENEL, prispeli na zabezpečenie automatických externých defibrilátorov, ktoré na vysokohorských chatách umožnia zachraňovať ľudské životy v prípade poruchy srdcovej činnosti aj laikmi. Nadviazali tak na projekty ekologizácie vysokohorských chát, vďaka ktorým dnes chaty využívajú na svoju prevádzku zelenú energiu
V spolupráci s TANAPom, Klubom Slovenských Turistov, Asociáciou horských záchranárov a Horskou záchrannou službou predstavili predstavitelia Slovenských elektrární výsledky projektov na podporu biodiverzity a ekologizácie vysokohorských chát, ktoré dlhodobo realizujú v rámci CSR programu Energia pre prírodu. V rámci projektu Zachovania biodiverzity partneri doteraz vrátili do Tatier viac ako 1500 jedincov rôznych ohrozených zvieracích druhov. Ekologizáciou vysokohorských chát umožnili ušetriť tatranské ovzdušie od 15 ton CO2 ročne.
Defibrilátory
Horská záchranná služba ročne realizuje viac ako 2 000 zásahov, pričom rieši až 40 srdcových zlyhaní. V rámci prvej pomoci môžu defibrilačný výboj vykonať aj laici pomocou prístroja, ktorý sa označuje ako automatizovaný externý defibrilátor a je určený tak k liečbe pacientov so srdcovou zástavou, ako aj k zaisteniu funkcie monitorovania srdcovej činnosti. Jeho obsluha je jednoduchá a bezpečná, keďže po zapnutí prístroj sám povedie záchrancu hlasovými inštrukciami. Po defibrilácii môže začať srdce opäť normálne pracovať. Slovenské elektrárne sa preto rozhodli zafinancovať nákup týchto prístrojov pre hlavné vysokohorské chaty, konkrétne:
Vysoké Tatry: Chata pri Zelenom plese, Téryho chata, Zbojnícka chata, Chata pod Rysmi
Západné Tatry: Žiarska chata
Jeden defibrilátor odovzdali predstavitelia spoločnosti konkrétne Záchrannej službe Východ z Gelnice.
Defibrilátor LIFEPAK 1000 je navrhnutý tak, aby ho mohol použiť prvý svedok udalosti – i osoba bez zdravotného vzdelania. Záchranári oceňujú jeho vlastnosti ako prispôsobivosť, Intuitívne ovládanie jedným tlačidlom (druhé iba po výzve prístroja k výboju), senzor pohybu pacienta, výkon kedy dochádza k eskalácii energie až do 360, ako aj odolnosť a dobu nabíjania – za menej ako 7 sekúnd (360 J za menej ako 12 sekúnd), prevádzkové teplotné rozhranie: od -20 do +60 C stupňov. Batéria bez možnosti nabíjania umožňuje vydať až 425 výbojov.
Biodiverzita
Slovenské elektrárne v spolupráci s TANAPom pokračovali aj v roku 2014 v podpore programu podpory biodiverzity vo Vysokých Tatrách. Kľúčovým projektom bolo historicky prvé sledovanie cesty orla krikľavého Arnolda do zimoviska, jeho návrat a sformovanie rodinky na Slovensku. Na stránkach energiaprekrajinu.sk a www.spravatanap.sk mohla verejnosť každodenne sledovať jeho polohu na ceste do zimoviska, ako aj cestu spať. V rámci aktivít na podporu biodiverzity partneri spoločne pokračujú v záchrane najvzácnejších druhov živočíchov v Tatranskom národnom parku. Naďalej prebieha monitoring kamzíka, svišťa, dravcov a vzácnych šeliem v Tatrách.
V súlade so stratégiou programu Energia pre prírodu, Slovenské elektrárne, a.s., pokračujú v realizácii tohto programu aj v nasledujúcom období a napĺňajú tak partnerstvo uzatvorené pri príležitosti Európskeho dňa národných parkov.
Stručný prehľad výsledkov spolupráce
Podpora Biodiverzity
Od roku 2007 sme pomohli ochrániť a zvýšiť stavy početnosti viacerých chránených druhov v TANAPe : Kamzík vrchovský tatranský; Svišť vrchovský tatranský; Pstruh potočný; Sokol sťahovavý; Orol skalný a Orol krikľavý; Vlk dravý; Rys ostrovid
r. 2008 – 2010: Monitoring a ochrana kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského
Kamzík: najnižšie počty v rokoch 1991-2000: 160 ks
súčasný stav: 1232 ks
Svišť: Kritická situácia v Belianskych Tatrách, v r. 2006 – bez svišťov
Realizácia odchytu zo Západných Tatier a prenos do Belianskych Tatier: 18 ks
Početnosť v TANAP-e: okolo 1000 jedincov
r. 2009 – 2010
Monitoring a ochrana sokola sťahovavého a orla skalného
– Stráženie hniezd pomocou kamery
– on-line prenos do internetovej siete pre širokú verejnosť
r. 2009 – 2010
Monitoring a ochrana sokola sťahovavého a orla skalného
– Stráženie hniezd pomocou kamery
– on-line prenos do internetovej siete pre širokú verejnosť
r. 2011 – 2013
Monitoring a zisťovanie početnosti vzácnych šeliem rys, vlk
vlk počet: 25-30 jedincov; rys počet: 10-12 jedincov
r. 2013 – 2014
Orol Arnold
Sledovanie priestorovej aktivity a ťahu orla krikľavého pomocou GPS GSM vysielača
On-line prenos z hniezda orla do internetovej siete
Od roku 2010 uskutočňujú on-line prenosy, ktoré sú veľmi populárne.
r.2010-2014 on-line prenosy: svište, kamzíky, sýkorky, bociany, vtácstvo v zime
Ekologizácia chát
Chata pri Zelenom plese – obnovenie prevádzky malej vodnej elektrárne na výtoku z plesa v roku 2012. Nainštalovanie druhej turbíny do malej vodnej elektrárne v lete 2013. Nový ekologický dieselagregát. Celková maximálna priemerná ročná výroba do 10 MWh; úspora pri maximálnej výrobe 7 ton CO2
Téryho chata – osadenie 30 nových fotovoltických panelov predstavuje inštalovaný výkon 9 kWp; úspora 6 ton CO2.
Zbojnícka chata – sem bolo presunutých 18 pôvodných FV panelov z Téryho chaty. Inštalovaný výkon 1,2 kW, priemerná ročná výroba 5 MWh, umožňuje úsporu 1,5 tony CO2 ročne.
Chata pod Rysmi – v rámci generálnej rekonštrukcie získala chata 10 nových FV panelov. Priemerná ročná výroba 3MWh ročne usporí 1 tonu CO2.
Vo všetkých chatách bolo vymenené klasické osvetlenie za LED.
OCENENIA
2011 – Národná podnikateľská cena za životné prostredie v SR Asociácie priemyselnej ekológie a Ministerstva životného prostredia za projekt „Energetická sebestačnosť pre Téryho chatu“
2012 – Európska cena pre podnikateľov za ochranu životného prostredia – European Business Awards for the Environment (EBAE) v novovzniknutej kategórii Podnikanie a biodiverzita za projekt „Energia pre prírodu – ochrana najvzácnejších živočíšnych druhov v slovenských horách“
2012 – Cena Nadácie Pontis Via Bona v kategórii Dlhodobý pozitívny vplyv na komunitu za projekt „Dlhodobá podpora riešenia otázky bezdomovectva v Bratislave“ (spolupráca s organizáciami Depaul Slovensko, Proti prúdu a Divadlo bez domova)
2013 – Cena Európskej komisie European CSR Award – národný víťaz v kategórii veľkých spoločností s projektom „Dlhodobá podpora riešenia otázky bezdomovectva v Bratislave“ (dlhodobé partnerstvo s Depaul Slovensko)