Veľký meteorický roj zasiahne v sobotu večer Zem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Meteorický prúd prachových častíc
Meteorický prúd prachových častíc. Foto: www.telegraph.co.uk

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Sobotňajšie nočné nebo prinesie zaujímavé divadlo.

Zem bude prechádzať meteorickým prúdom prachových častíc.

Ak nebude veľká oblačnosť alebo silný mesačný svit, mali by sme voľným okom pozorovať meteorický roj Drakoníd od 19:00 do 24:00, agentúru SITA o tom informoval Juraj Tóth z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

„Pri jasnej nočnej oblohe bude možné vidieť voľným okom 50 – 100 meteorov za hodinu. Meteory z roja Drakoníd budú viditeľné na celej oblohe, pričom budú vyletúvať zo súhvezdia Draka,“ uviedol ďalej Tóth.

Pracovníci Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI UK sa podľa Juraja Tótha zúčastnia so svojimi originálne vyvinutými celooblohovými videokamerami na prvej európskej leteckej kampani na palube výskumných lietadiel. Taktiež sa budú podieľať na pozorovaní zo zeme, zameranými na vedeckú štúdiu meteorického roja, vlastností prachových častíc ako aj samotnej materskej kométy.

Horia 100 kilometrov nad povrchom

Slnko zvýšilo aktivitu
Foto: AP Photo/NASA

„Meteorické častice pochádzajú z kométy 21P/Giacobini-Zinner. Kométa obieha okolo Slnka po eliptickej dráhe s obežnou dobou necelých sedem rokov. Pri každom návrate k Slnku z nej unikajú prachové častice, ktoré zostávajú pozdĺž jej dráhy. Zem sa začiatkom októbra pravidelne stretá s prúdom týchto častíc, ktoré vnikajú do zemskej atmosféry rýchlosťou viac ako 20 km/s. Horia vo výškach okolo 100 km nad povrchom, kde žiaria ako meteory,“ opísal vznik astronomického javu Tóth.

Podľa výpočtov sú „za aktivitu tohtoročných Drakoníd zodpovedné vlákna meteorických častíc, ktoré opustili materskú kométu v 19. a začiatkom 20. storočia a spôsobili meteorický dážď v rokoch 1933 a 1946“.

Informácia je zverejnená aj na webstránke fakulty – http://www.daa.fmph.uniba.sk/ a podrobnosti možno nájsť aj na http://draconids.seti.org//.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať