Najväčšie slovenské fabriky nateraz veria, že sa Slovensko vyhne tvrdému lockdownu a oni nebudú musieť zastaviť výrobu.
Spoločne tvrdia, že prijali všetky dostupné a odporúčané opatrenia, aby ochránili zdravie zamestnancov a prispeli k spomaleniu šírenia koronavírusu. Zdôrazňujú pravidelné testovanie svojich pracovníkov a v neposlednom rade poukazujú na škody, ktoré by tento krok predstavoval.
Dôsledky radikálneho kroku
Spoločnosť Volkswagen Slovakia podľa svojej hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej stále dúfa, že aj aktuálne sprísnenie opatrení povedie k takému zmierneniu situácie, že nebude musieť prísť ku krajnému riešeniu v podobe nútenej odstávky výroby.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Sputnik V dostal od Krajčího zelenú, v nemocniciach je rekordný počet hospitalizovaných (online)
„Predovšetkým však zastávame názor, že vysoká priorita by mala byť kladená na presadenie a kontrolu už existujúcich opatrení,“ dodala.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Celohospodárske dôsledky takéhoto radikálneho kroku by podľa nej boli aj v kontexte európskej produkčnej siete značné. „Preto sa budeme snažiť robiť na našej strane všetko pre to, aby to tak ďaleko nezašlo,“ uviedla pre agentúru SITA.
Snažia sa byť nápomocní
Ako doplnil hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača, v prvom rade intenzívne pracujú na tom, aby sa situácia do troch týždňov zlepšila. Hutnícky gigant napríklad používa respirátory FFP2 na každom pracovisku, fabrika taktiež intenzívne testuje a robí množstvo lokálnych opatrení na konkrétnych pracoviskách na zníženie kontaktu.
Fabriky nemajú možnosť pripraviť sa na tvrdý lockdown, ministerstvo sa vyhýba odpovediam
„Mali sme možnosť prostredníctvom zamestnávateľských zväzov aj priamo komunikovať s predstaviteľmi vlády a veríme, že tvrdý lockdown nebude. Vnímame, čo je cieľom vlády v týchto dňoch v súvislosti s pandémiou a snažíme sa byť v tomto nápomocní,“ povedal Bača.
Zatvorenie priemyslu je neprípustné
Podrobnosti o prípadnom tvrdom lockdowne zatiaľ známe nie sú. Vláda pritom v nedeľu odsúhlasila, že ak nové opatrenia na riešenie aktuálnej pandemickej situácie nezaberú do 21. marca, začne sa príprava na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny.
Asociácia priemyselných zväzov už na plány vlády reagovala slovami, že zatvorenie priemyslu vždy považovala a stále považuje za neprípustné. „Uz len debata o takomto kroku znižuje našu dôveryhodnosť v očiach zahraničných investorov a odberateľov,“ uviedol jej generálny sekretár Andrej Lasz.