BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Vstup Slovenska do Európskej únie dňa 1. mája 2004 bol správnym rozhodnutím. Vyplýva to z prieskumu Agentúry MVK, ktorý agentúre SITA poskytol Pavel Haulík. Túto možnosť v prípade otázky „Prvého mája uplynie desať rokov od nášho vstupu do Európskej únie. Ako dnes, s odstupom času, hodnotíte rozhodnutie SR stať sa súčasťou tohto veľkého nadnárodného spoločenstva?“ označilo 72,9 percenta účastníkov.
Za jednoznačne správny považuje vstup SR do Európskej únie 22 percent respondentov, pre 50,9 percenta to bolo skôr správne rozhodnutie. Nesprávnym krokom to bolo podľa 23,1 percenta opýtaných.
Slováci si vyberú europoslancov, do volieb ostáva týždeň
Smer by mal v europarlamente šesť kresiel, OĽaNO a KDH dve
Eurovoľby budú drahšie, Slovensko doplatí milióny naviac
Štvrtina by hlasovala proti vstupu
Za jednoznačne nesprávne ho označilo 5,9 percenta a 17,2 percenta respondentov sa priklonilo k názoru, že išlo skôr o nesprávne rozhodnutie. Získanie členstva v Únii pokladajú za správne predovšetkým súčasní eurovoliči NOVA, KDH, Smeru-SD a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Najmenej sa k tomuto názoru prikláňajú eurovoliči Strany maďarskej komunity (SMK) a tí, ktorí sa na voľbách nechcú zúčastniť.
Druhá otázka, ktorú agentúra MVK položila, znie: „Ak by sa dnes písal rok 2004 a opäť by sa konalo referendum o našom vstupe do EÚ, ako by ste v ňom hlasovali – s Vašimi dnešnými poznatkami a skúsenosťami?“ Pozitívne na ňu odpovedalo 71,6 percenta respondentov, čo znamená, že by určite alebo asi hlasovali za vstup. Medzi nimi je najviac eurovoličov NOVA, OĽaNO a Smeru-SD. Proti vstupu SR do EÚ by dnes v referende hlasovalo, určite alebo asi, 25,1 percenta respondentov. Tento postoj je najsilnejší medzi tými, ktorí v eurovoľbách zostanú doma, resp. u eurovoličov Mosta-Híd.
Respondenti mohli vyjadriť aj želania s Úniou
Agentúra zisťovala aj názor na ďalší vývoj Európskej únie v najbližšej budúcnosti, resp. želanie respondentov, kam by sa Únia mala uberať. Otázka znela: „Aký vývoj Európskej únie by ste si v najbližších rokoch želali Vy osobne?“ Zachovanie súčasnej podoby EÚ bez väčších zmien si želalo 46,4 percenta účastníkov výskumu. Za stabilitu sú najmä voliči OĽaNO a Smeru-SD.
Výrazné posilnenie kompetencií EÚ aj na úkor suverenity členských štátov alebo až vznik spoločného federálneho štátu z členov EÚ by preferovalo 22,9 percenta respondentov. Za posilňovanie EÚ sú najmä eurovoliči SDKÚ-DS, Mosta-Híd a KDH. Zánik Únie a návrat k úplnej suverenite národných štátov by si prialo 19,6 percenta opýtaných. Najviac ich je medzi voličmi Mosta-Híd a SaS. K euroskeptikom patria častejšie aj respondenti, ktorí v eurovoľbách určite voliť nepôjdu, koniec EÚ si želalo 29,9 percenta percenta z nich.
Agentúra MVK prieskum verejnej mienky robila v dňoch 29. apríla až 6. mája na vzorke 1067 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a regiónov.