PREŠOV 11. novembra (WEBNOVINY) – V prešovských mestských lesoch sa podľa primátora Prešova Pavla Hagyariho šafárilo alebo priamo kradlo.
„Je otázkou, či bývalé vedenie Technických služieb mesta Prešov o tom vedelo, či bolo aktívne alebo to len tolerovalo,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede Hagyari. V lesoch chýba drevo za asi 500 tis. €, čo je 25- až 30-tisíc metrov kubických dreva. Malo sa tak diať v rokoch 2004 až 2010, keď bola prevažný čas výkonnou riaditeľkou spoločnosti Andrea Marcinková.
Primátor mesta uviedol, že aj ďalšie aktivity v Technických službách, ktoré sa týkajú odpadového hospodárstva, neboli ani efektívne, ani transparentné. Preto požiada predstavenstvo spoločnosti, aby podalo podnet na trestné stíhanie a dalo urobiť dôkladný audit všetkých činností, ktoré spadajú pod firmu.
Marcinkovú v októbri vystriedal vo funkcii bývalý prednosta mestského úradu Jozef Višňovský a vymenili sa aj členovia predstavenstva spoločnosti. Višňovský informoval, že bývalé vedenie firmy dalo urobiť začiatkom roka audit na desiatich percentách plochy mestského lesa, kde zistili, že chýba 3 100 metrov kubických dreva.
Vedenie mesta, ktoré je akcionárom mestských lesov, však o tomto zistení neinformovali. Podľa Višňovského sa dá predpokladať, že podobná situácia bude aj na ďalších porastoch. Celková plocha mestských lesov je 1 310 hektárov, kde môže chýbať okolo 25-tisíc metrov kubických drevnej hmoty. Presné údaje budú známe po vykonaní kontroly a súdnoznaleckého posudku. Podľa nového výkonného riaditeľa drevo mohlo miznúť viacerými spôsobmi. Či sa tak dialo úmyselne alebo na základe nehospodárneho počínania bývalého vedenia spoločnosti, nechce špekulovať. Višňovský potvrdil, že bývalá riaditeľka odišla z firmy dohodou so štvormesačným odstupným.
Exriaditeľka Technických služieb mesta Prešov Andrea Marcinková vo svojom stanovisku uviedla, že „Hagyari sa chce mediálne zviezť na probléme, ktorý sme zistili a riešili v čase, keď si vedenie mesta zakrývalo oči. Dokonca ignoroval účasť na rokovaniach predstavenstva, keď firma zistila vážne podozrenia, ktoré zapríčinilo bývalé vedenie spoločnosti,“ uvádza sa v stanovisku. Bývalá riaditeľka argumentuje tým, že dôkazom ich aktívneho konania bol hĺbkový audit, na základe ktorého prijali konkrétne rozhodnutia, vďaka čomu získali prestížny certifikát, ktorý môže získať len ten správca lesov, ktorý prijme konkrétne kroky po získaní takýchto skutočností.
„Audit hospodárenia potvrdil naše podozrenia v 19 častiach lesa. Následne sme kontaktovali orgány štátu, aby konali. Medzičasom sme nadobudli podozrenia v ďalších štyroch častiach. Preto sme logicky požiadali o rozšírenie auditu. Až následne by sme mali oprávnenie podať trestné oznámenie, ktorému musí predchádzať súdno-znalecký posudok,“ píše Marcinková. Podľa jej vyjadrenia správa o hospodárení v mestských lesov bola dvakrát do roka prerokovaná mestským zastupiteľstvom, ktoré k nej neprijalo žiadne výhrady. „Vyzývam primátora, aby sa nezvážal iba na zisteniach bývalého vedenia, ale aby hneď, ako bude dokončený rozšírený audit, o ktorý sme požiadali, podal trestné oznámenia,“ píše vo svojom stanovisku Marcinková.