NITRA 19. novembra (WebNoviny.sk) – V Nitre má vyrásť moderné centrum popularizácie vedy. Určené bude najmä školskej mládeži, ktorá sa tu bude môcť pútavou a hravou formou zoznámiť s vedou. Mnohé veci si budú môcť návštevníci sami vyskúšať a zažiť tak vedu na vlastnej koži.
Cieľom je vytvoriť vzťah k vede
Centrum by malo vzniknúť v dvoch najväčších budovách v areáli bývalých kasární pod Zoborom. Objekty patria Archeologickému ústavu SAV v Nitre. Nachádza sa medzi nimi parkovisko, bývalé vojenské nástupište, pod ktorým vzniknú pre tento projekt nové podzemné priestory.
Realizácia projektu by sa mohla začať už v roku 2019 a centrum by mali otvoriť v roku 2021, informoval riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.
Slovensko môže kráčať s modernou dobou len vtedy, ak bude cielene investovať do výskumu a vývoja
Cieľom je vytvoriť u mladých ľudí kladný vzťah k vede. „Mnohí slovenskí bádatelia dosiahli fantastické výsledky, o ktorých sa, žiaľ, často málo vie. Nitra sa bude mať čím chváliť. Verím, že mládež z celého Slovenska, ale aj zahraničia sa bude môcť práve tu v Nitre oboznámiť s tým, čo je veda – od technických vied, cez humanitné až po prírodné vedy,“ povedal Ruttkay.
Centrá v Košiciach, Žiline a Bratislave
Projekt zastrešuje Centrum vedecko-technických informácií SR v Bratislave, ktoré je organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Podieľa sa na ňom Archeologický ústav SAV, nitrianske univerzity a ďalšie inštitúcie. Zelenú dalo projektu aj Biskupstvo Nitra, ktorému patria pozemky pod budovami.
Financie na projekt chcú získať z fondov Európskej únie v rámci výzvy, ktorú vypísalo ministerstvo školstva. Hlavné centrum popularizácie vedy má vzniknúť v Nitre, menšie majú byť aj v Košiciach a Žiline, zároveň sa rozšíri súčasné centrum v Bratislave.
„Projekty sú v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur. Len základný projekt obnovy dvoch budov a vybudovania tretej, podzemnej budovy medzi nimi v Nitre je za zhruba 12 miliónov eur,“ uviedol Ruttkay.
Veľká časť venovaná archeológii
Bývalé kasárne pod Zoborom sú dôležitou archeologickou lokalitou zvanou Martinský vrch, našiel sa tu veľkomoravský kostol a v súčasnosti je tu archeoskanzen. Ako priblížil Ruttkay, relatívne veľká časť centra popularizácie vedy bude venovaná archeológii. Priblíži zaujímavé metódy práce archeológov spojené s prírodovednými disciplínami – archeobotanika, archeozoológia, antropológia a podobne.
V Mošovciach objavili vzácne keltské mince, pravdepodobne ich vyrazili zo slovenského striebra
Na prízemí jednej z budov budú moderné konzervátorské laboratóriá, v ktorých si návštevníci budú môcť pozrieť a v niektorých prípadoch aj vyskúšať rôzne procesy, ktoré sú súčasťou konzervovania a reštaurovania nálezov. Ďalšia časť bude patriť digitalizácii nálezov a 3D prezentáciám. Návštevníci si budú môcť vo svojich mobilných telefónoch prostredníctvom aplikácie pozrieť, ako nález vyzeral v minulosti.
Ďalšie časti centra sa budú venovať napríklad prírode a životnému prostrediu, poľnohospodárstvu, automobilovému priemyslu a nemali by chýbať ani disciplíny ako fyzika či technika. Financovanie projektu je naplánované do roku 2028. Ruttkay verí, že potrebné financie sa podarí nájsť aj po tomto roku.