BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Vedci z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN), ktorá prevádzkuje Veľký hadrónový urýchľovač (LHC), v pondelok na 35. Medzinárodnej konferencii o fyzike vysokých energií v Paríži informovali, že sa postupne približujú k objaveniu Higgsovho bozónu. Ide o časticu, o ktorej sa škótsky fyzik Peter Higgs pred troma desaťročiami domnieval, že by mohla vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.
Generálny riaditeľ CERN Rolf Heuer na konferencii uviedol, že ich experimenty napredujú rýchlejšie než sa predpokladalo a „vstupujú tak do štádia, kde sa rodí nová fyzika“. Súčasťou tohto nového štádia by mohol byť aj objav Higgsovho bozónu alebo tmavej hmoty. „Toto je temný svet a ja dúfam, že práve LHC dokáže do tohto sveta vniesť prvé svetlo. Chce to však svoj čas,“ vyhlásil Heuer. V súčasnosti sa v LHC zrážajú častice na energetickej úrovni sedem teraelektrónvoltov (TeV), čo predstavuje približne polovicu hodnoty, pre ktorú bol prístroj navrhnutý. Vedci z CERN plánujú do roku 2013 dosiahnuť v LHC energetickú úroveň 14 TeV.
Vedci z CERN taktiež uviedli, že v LHC pravdepodobne prvýkrát v Európe objavili takzvané top kvarky, ktoré sú najťažšími elementárnymi časticami. Túto časticu objavili v roku 1995 v americkom urýchľovači Tevatron, ktorý je súčasťou Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) v štáte Illinois. „Od tohto momentu sme na novom území. To, čo robíme, nás posúva späť v čase. Čím viac zvyšujeme energiu, tým bližšie sa dostávame k tomu, čo sa dialo počas Veľkého tresku,“ uviedol Oliver Buchmüller z CERN.
SITA/Reuters