BRUSEL 23. novembra (WEBNOVINY) – Summit Európskej únie o rozpočte na nasledujúce sedemročné obdobie, ktorý sa začal vo štvrtok večer v Bruseli, skončil podľa očakávaní bez dohody.
„Na druhej strane sa už nikto nikomu nevyhráža vetom, predstavitelia členských štátov hovoria o konkrétnych veciach a posledný návrh rozpočtu je dokument, o ktorom sme sa rozhodli diskutovať ďalej,“ povedal premiér SR Robert Fico po skončení rokovania.
Konečná podoba európskeho rozpočtu by tak mohla byť schválená už vo februári budúceho roka na summite európskych lídrov.
Podľa posledného návrhu rozpočtu by sme si oproti predchádzajúcemu plánu polepšili.
„Zatiaľ sme po Estónsku asi druhá najspokojnejšia krajina,“ skonštatoval premiér Fico. Hoci škrty v pôvodne rozpočtovom rámci (1,033 bil. eur, pozn. red.) pre roky 2014 až 2020 zostali na nezmenenej úrovni približne 80 mld. eur, zmenila sa výška niektorých kapitol.
V poľnohospodárstve by mala únia namiesto navrhovaných 25 mld. eur škrtnúť len 17 mld. eur. Výdavky na kohéznu politiku, teda podporu chudobnejších regiónov, by sa nemali znížiť o 29 mld. eur, ale len o 18 mld. eur.
Rompuy je optimista
Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy tok vyhlásil, že dohoda o rozpočte je dosiahnuteľná začiatkom budúceho roka a jej meškanie „netreba dramatizovať“.
„Mali by sme byť schopní prekonať existujúce názorové rozdiely. Európsky rozpočet je dôležitý pre súdržnosť Únie ako aj pre zamestnanosť a rast vo všetkých našich krajinách,“ povedal šéf Európskej rady.
„Musíme pracovať na umiernenom rozpočte. Doba si to žiada. Každé euro musí byť vynaložené opatrne,“ dodal Van Rompuy.
Belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders ako jeden z prvých po stroskotaní summitu informoval, že rokovania o rozpočte budú pokračovať v januári.
Podľa zdrojov agentúry AFP dosiahnutiu dohody zabránil najmä nesúhlas britského premiéra Davida Camerona so zvyšovaním výdavkov.
Na jeho stranu sa údajne postavili najmä Švédsko a Holandsko.
Samotný Cameron po summite potvrdil, že predložený návrh „nebol dosť dobrý ani pre Nemecko, Švédsko, Holandsko, Fínsko a Dánsko“.
Rokovania o podobe rozpočtového plánu poznamenali veľmi rozdielne postoje lídrov krajín Európskej únie.
Kým aktuálny návrh komisie hovoril o škrtoch v takmer biliónovom rozpočte na úrovni zhruba 75 miliárd eur, niektoré štáty požadujú jeho skresanie až o 200 miliárd.
Londýn hrozil vetovaním so zdôvodnením, že únia by mala obmedziť výdavky vo svetle úsporných opatrení, ku ktorým museli pristúpiť členské štáty.