BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Svätú omšu bude sláviť arcibiskup Stanislav Zvolenský. Po svätej omši pôjde procesia s Najsvätejšou oltárnou sviatosťou cez Klobučnícku ulicu a Námestie SNP pred Kostol sv. Jána z Mathy na Hurbanovom námestí, kde sa slávnosť zakončí ďakovným chválospevom a udelením eucharistického požehnania.
V Nitre na Svätoplukovom námestí sa v nedeľu o 10:00 uskutoční slávnostná svätá omša z príležitosti sviatku Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi, ktorý v tomto roku pripadol na 30. mája. Hlavným celebrantom bude nitriansky biskup Viliam Judák. Po skončení svätej omše sa bude konať eucharistická procesia s príslušnými zastaveniami. Sprievod pôjde zo Svätoplukovho námestia cez Kupeckú ulicu až pred kostolík svätého Michala Na Vŕšku, kde bude záverečné požehnanie.
Sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi (Božie telo) je oslavou daru eucharistie a úcty k Spasiteľovi skutočne prítomnému pod spôsobom chleba a vína vo Sviatosti oltárnej. Viera v skutočnú prítomnosť Krista vo Sviatosti oltárnej bola v 11. a 12. storočí napádaná rozličnými heretickými výhradami, na vyvrátenie týchto bludov bol zvolaný všeobecný Štvrtý lateránsky koncil, ktorý v r. 1215 opätovne potvrdil a slávnostne vyhlásil, že Kristus je skutočne prítomný v chlebe a víne, ktoré sa premieňa na jeho telo a krv, keď kňaz nad nimi vysloví slová premenenia. Svätá Juliana z Liége (1192-1258), sestra a neskôr opátka kláštora Mt. Cornillon, bola hlavnou predstaviteľkou hnutia za zavedenie sviatku Božieho tela. Pre svoje snahy získala mnohých kňazov i biskupa Roberta de Thourote, ktorý v roku 1246 dal súhlas na slávenie tohto sviatku v diecéze Liége. Jedným z arcidiakonov v katedrále v Liége bol aj Jacques Panteleon, ktorý sa stal v r. 1261 pápežom Urbanom IV. Encyklikou Transiturus de hoc mundo v roku 1264 rozšíril slávenie tohto sviatku na celú cirkev.
SITA