ŠTOKHOLM 5. septembra (WEBNOVINY) – Európska únia by mala urýchliť prístupové rozhovory a proces zbližovania s Tureckom. V článku v sobotňajšom vydaní dánskeho denníka Dagens Nyheter to napísal šéf tureckej diplomacie Ahmet Davutoglu. Cez médiá tak apeloval aj na svojich rezortných kolegov z členských krajín EÚ, s ktorými v piatok a sobotu rokuje v Štokholme. Turecko podľa Davutogla uskutočňuje v záujme začlenenia sa do EÚ „bezprecedentné reformy“, a únia by zas mala dodržať svoju časť záväzku.
EÚ má však s prijatím Turecka problém. Hoci s ním začala prístupové rozhovory, na ktorých konci by logicky po splnení požiadaviek malo byť prijatie krajiny za plnoprávneho člena, viaceré významné členské krajiny vrátane Nemecka a Francúzska sú proti vstupu. „Nemôžeme brať do Európy každého ako plnoprávneho člena. Musíme začať rozmýšľať o tom, aké bude mať táto Európa hranice,“ vyhlásila napríklad v máji nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zapáleným odporcom vstupu Turecka do únie je aj francúzsky prezident Nicolas Sarkozy.
Odporcovia vstupu Turecka do únie argumentujú okrem iného zlým stavom v oblasti ľudských práv v tejto krajine, neblahým dopadom, ktorý by mal jej prípadný vstup na európske hospodárstvo, ako aj tým, že krajina do Európy ani geograficky nepatrí. Podľa zástancov začlenenia Turecka do EÚ je však za odmietavým postojom Sarkozyho, Merkelovej a ďalších politikov skôr strach z invázie islamu do kresťanskej Európy.
Začiatkom roka si svoje užil za podporu tureckého členstva v EÚ americký prezident Barack Obama, keď mu viacero európskych politikov vrátane Sarkozyho či šéfa rakúskej diplomacie Michaela Spindeleggra odkázalo, že Spojené štáty sa do tejto otázky nemajú čo pliesť. „Spojené štáty a Európa musia brať moslimov ako priateľov, susedov a partnerov v boji proti neprávostiam, intolerancii a násiliu. Približovanie Turecka k členstvu v EÚ by bol dôležitý signál, že sme tejto agende verní,“ vyhlásil americký prezident počas návštevy v Európe.
SITA/AP