Efektívne využitie európskych peňazí patrí k hlavným prioritám vlády Ľudovíta Ódora. Navrhne preto spôsoby ako efektívnejšie, transparentnejšie a profesionálnejšie riadiť tieto zdroje.
Ako vyplýva zo schváleného Programového vyhlásenia vlády SR, ku krátkodobým zámerom v tejto oblasti patrí dočerpanie finančných prostriedkov Európskej únie z programového obdobia 2014 až 2020. Ich využívanie je na úrovni 70 % a do konca roka je potrebné dočerpať približne 4 mld. eur.
Pravidelné rokovania o eurofondoch
„Vláda vytvorí vhodné podmienky pre efektívne využitie zostávajúcich finančných prostriedkov. Za týmto účelom bude vláda na pravidelnej báze organizovať tematické rokovania k implementácii s cieľom zabezpečiť zvýšenie efektivity a uspokojivú mieru čerpania,“ uvádza vládny program.
Slovensko využilo iba 70 percent z eurofondov. Stihnú sa vyčerpať všetky peniaze?
Vláda v rámci krízových opatrení posúdi rizikovosť už zazmluvnených projektov a navrhne adresné opatrenia pre využitia voľných zdrojov.
Eurofondy chcú využiť čo najefektívnejšie
V záujme udržateľného a vyváženého rozvoja regiónov chce kabinet zabezpečiť efektívne využitie mimoriadnych iniciatív EÚ najmä na riešenie krízových situácií.
„Cieľom je v maximálnej možnej miere využiť zostávajúcu finančnú alokáciu v rámci programového obdobia 2014 – 2020. Vláda zároveň zabezpečí využitie flexibilít v rámci procesov ukončovania programového obdobia 2014 – 2020 umožnených legislatívou EÚ s cieľom úspešného dočerpania zostávajúcej finančnej alokácie,“ plánuje Ódorova vláda.
Samosprávy budú mať slovo
Sústrediť sa chce aj na rozbehnutie investícií z eurofondov v novom období 2021 až 2027 a zjednodušenie procesov. Zaviaže poskytovateľov zverejniť výzvy podľa harmonogramov výziev na rok 2023 prerokovávaných na zasadnutiach monitorovacieho výboru Programu Slovensko.
Miliardy z eurofondov ešte možno zachrániť. Raši predstavil možnosti, ktoré by Slovensku pomohli najviac (video)
„Vláda pri využívaní fondov EÚ vníma potrebu posilnenia princípu partnerstva, preto bude významne podporovať zapájanie zástupcov samospráv a iných relevantných partnerov do procesu implementácie Programu Slovensko, a to predovšetkým vo fáze určovania priorít pri príprave konkrétnych výziev, podobne ako v prípade prípravy Plánu spravodlivej transformácie územia,“ sľubuje vláda.
V spolupráci s Európskou komisiou pripraví podmienky pre zjednodušenie implementácie Programu Slovensko, vrátane odstraňovania zbytočne prísnych podmienok pre žiadateľov a zaťažujúcich administratívnych nárokov na prijímateľov kladených zo strany štátu, tzv. „gold-platingu“ – nad rámec tých, ktoré vyžaduje EÚ.