Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) splnil svoje poslanie pri eliminácii násilnej trestnej činnosti a inej organizovanej kriminality, avšak v dnešnej dobe prokuratúra vie zabezpečiť postihovanie tejto kriminality aj v podmienkach krajských prokuratúr, okresných prokuratúr a generálnej prokuratúry.
V rozhovore pre agentúru SITA to povedal bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta. Doplnil, že v tejto súvislosti nevidí žiadne riziko pre štát a trestnú politiku štátu, že by štát nedokázal plnohodnotne bojovať s organizovanou formou kriminality, s korupciou alebo s trestnými činmi poškodzujúcimi finančne záujmy Európskej únie.
V dobe vzniku bol opodstatnený
Remeta pripomenul, že ÚŠP vznikol v roku 2004, pričom jeho vznik bol v tom období podľa jeho názoru opodstatnený, keďže stav kriminality a jej nebezpečnosť v spoločnosti si vyžadovala prijať určité, na tú dobu špecifické prostriedky a opatrenia.
Bradáčová si nemyslí, že slovenská prokuratúra funguje sovietskym spôsobom (rozhovor)
„Po 20 rokoch v roku 2024 je možné hodnotiť zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry ako legitimnú snahu štátu primerane racionálne využívať finančné prostriedky štátu na postihovanie kriminality,“ skonštatoval krajský prokurátor.
Krajské prokuratúry sú plne vybavené
Krajské prokuratúry sú podľa Remetu plne vybavené na to, aby postihovali trestnú činnosť v kompetencii ÚŠP.
Generálny prokurátor Žilinka popiera stretnutie so Santusovou, Šeliga ho označil za obyčajného klamára (video)
„Vzhľadom aj na štatistické ukazovatele nápadu trestnej činnosti a počet obžalôb podaných Úradom špeciálnej prokuratúry si osobne myslím, že tento charakter trestnej činnosti absolútne vedia vykryť pri jeho zákonnom postihovaní, čo sa týka kapacít odborného substrátu, krajské prokuratúry. A v podstate za necelé tri mesiace krajské prokuratúry absolútne zvládajú tento typ agendy,“ dodal Remeta.