BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:
EURÓPA – Akciové trhy v Európe v pondelok oslabili a uzatvorili na štvormesačnom minime. Strácali najmä akcie bánk pre obavy, že summit lídrov eurozóny, ktorý sa konal tento týždeň, neprinesie konkrétnu dohodu o druhom záchrannom programe pre Grécku. Investori tiež vyjadrili pochybnosti, či výsledky stresových testov európskych bánk zverejnené minulý týždeň odzrkadľujú skutočný stav finančného sektora. Analytici totiž upozorňovali, že testy posudzovali schopnosť bánk odolať dlhodobej recesii, nezohľadnili však dopady prípadnej platobnej neschopnosti Grécka. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 1,7 % na 1 067,96 bodu. Medzi francúzskymi a nemeckými bankami, ktoré sa výrazne angažovali v Grécku, si akcie Societe Generale, BNP Paribas a Commerzbank odpísali od 3,6 do 5,5 %.
Európsky akciový trh v utorok naopak vzrástol po tom, čo akcie európskych bánk posilnili z dvojročného minima. Indície o tom, akým spôsobom sa bude financovať nová pôžička pre Grécko, totiž upokojili trhy. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,8 % a obchodovanie uzatvoril na úrovni 1 076,88 bodov. Zníženie rizikovej prirážky talianskych a španielskych dlhopisov pomohlo zmierniť politický tlak, z čoho profitovali domáce banky. Cena za akcie banky UniCredit sa zvýšila o 4,7 %. Výnosy dlhopisov týchto krajín však ostávajú aj naďalej vysoké. Dobrý zisk najväčšej škandinávskej banky Nordea tiež pomohol zlepšiť náladu v bankovom sektore. Akcie tejto banky si pripísali 5,7 % po tom, čo dosiahla hospodárske výsledky v súlade s očakávaniami analytikov.
Európska burza v stredu rástla už druhý deň v rade, keď ju podporili dobré hospodárske výsledky spoločností a tiež nádeje, že na oboch stranách Atlantického oceánu sa podarí vyriešiť dlhovú krízu. Obavy, že pre politické nezhody sa USA dostanú do platobnej neschopnosti a tiež strach z rozšírenia dlhovej krízy do ďalších európskych krajín majú takú veľkú váhu, že aj zopár dobrých správ z oboch regiónov podporí akciové trhy, povedali analytici. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 1,3 % a obchodovanie uzavrel na úrovni 1091,11 bodu. V stredu sa darilo hlavne bankovému sektoru. Banka Dexia si pripísala 8,6 %, jej konkurent Intesa Sanpaolo si polepšil o 6,6 % a banka Commerzbank vzrástla o 6,3 %.
Európske akciové trhy pokračovali v raste aj vo štvrtok a obchodovanie uzatvorili na najvyššej úrovni za posledné dva týždne. Investori totiž verili, že európski lídri nájdu odpoveď na dlhovú krízu v regióne. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 1,1 % na 1 103,12 bodov, čo je najvyššia záverečná hodnota od 8. júla. Vo štvrtok sa darilo najmä bankovému sektoru. Cena za akcie banky Intesa Sanpaolo sa zvýšila na 9,5 % a jej konkurent UniCredit si pripísal 10,4 %. Bankové domy Banco Santander, Credit Suisse a Societe Generale posilnili o 4,4 % až 6,2 %.
V závere týždňa európska burza posilnila, keď ju smerom hore tlačili akcie ropných spoločností. Tie posilnili po tom, čo dohoda európskych lídrov o ďalšej pomoci Grécku zvýšila dôveru investorov. Darilo sa aj akciám gréckych bánk. Talianske, španielske a niektoré ďalšie finančné domy v Európe však oslabili pre obavy, že schválená dohoda nebude dostatočne účinná, aby v dlhodobom horizonte zabránila rozšíreniu dlhovej krízy do ďalších krajín. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil v piatok o 0,5 % na 1 108,90 bodov a celý tento týždeň uzatvoril s rastom o 2 %. Cena za akcie National bank of Greece sa zvýšila o 9,4 %. Talianska banka UniCredit však stratila 4,6 % a jej konkurent Intesa Sanpaolo odpísal 2,9 %.
USA – Americké akciové trhy uzatvorili pondelňajšie obchodovanie v strate. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,76 % na 12 385,16 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,81 % na 1 305,44 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,89 % a uzatvoril na úrovni 2 765,11 bodu. Päť dní pred vypršaním konečného termínu, ktorý pre dohodu o zvýšení dlhového stropu USA stanovil americký prezident Barack Obama, strácali najmä akcie bánk, keď k tlaku na finančné tituly prispeli aj obavy, že kritériá stresových testov európskych bánk boli príliš mierne. Akcie Bank of America Corp klesli o 2,8 %, akcie Citigroup si odpísali 1,7 %
Americká burza však v utorok zaznamenala najlepší deň od marca, keď dobré hospodárske výsledky spoločností a nádej v dosiahnutie dohody o zvýšení limitu pre dlh v USA zvýšila dôveru investorov. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 1,63 % na 12 587,27 bodu, širší Standard & Poor’s 500 si polepšil rovnako o 1,63 % na 1 326,71 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 2,22 % a obchodovanie uzatvoril na úrovni 2 826,52 bodu. Po zverejnení štvrťročných výsledkov spoločnosti IBM sa cena za jej akcie zvýšila o 5,7 % a spoločnosť Apple si polepšila dokonca o 6,7 % po tom, čo dosiahla oveľa lepšie výsledky, než sa pôvodne čakalo. Akcie spoločnosti Coca-Cola Co vzrástli o 3,3 %. Nedarilo sa však niektorým americkým bankám. Bank of America v utorok stratila 1,5 % a finančný dom Goldman Sachs Group Inc odpísal 0,6 %, keď mu poklesli štvrťročné čisté zisky.
Akciové trhy v USA sa v stredu takmer nezmenili, pretože obavy zo skracujúceho sa času na vyriešenie dlhových problémov USA zatienili dobré hospodárske výsledky spoločnosti Apple Inc. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,12 % na 12 571,91 bodu, širší Standard & Poor’s 500 oslabil o 0,07 % na 1 325,84 bodu a technologický Nasdaq stratil 0,43 % a stredajšie obchodovanie uzatvoril na úrovni 2 814,23 bodu. Akcie spoločnosti Apple posilnili o 2,7 % po tom, čo štvrťročné výsledky tejto firmy výrazne prekonali očakávania analytikov. Tie naopak nenaplnila spoločnosť Yahoo Inc a cena za jej akcie sa znížila o 7,6 %. Akcie spoločnosti Microsoft Corp oslabili deň pred zverejnením svojich štvrťročných výsledkov o 1,7 %.
Burza v USA však vo štvrtok rástla, pretože náznaky pokroku v rokovaniach o dlhu v USA a tiež konkrétne kroky Európy na potlačenie vlastnej dlhovej krízy, investori uvítali. Akciový trh podporili aj nečakane dobré hospodárske výsledky banky Morgan Stanley. Najdôležitejšou správou dňa však bola informácia, že sa črtá dohoda, ktorá by USA ochránila od platobnej neschopnosti. „Trh začal klesať, no po správe, že americký prezident Barack Obama a predseda Snemovne reprezentantov John Boehner sú blízko k uzavretiu dohody, vystrelil ako raketa,“ povedal Bucky Hellwig zo spoločnosti BB&T Wealth Management. Biely dom však tieto správy odmietol. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 1,21 % na 12 724,41 bodu, širší Standard & Poor’s 500 posilnil o 1,35 % na 1 343,80 bodu a technologický Nasdaq získal 0,72 % a obchodovanie uzatvoril na úrovni 2 834,43 bodu. Banka Morgan Stanley vo štvrtok vzrástla až o 11 %, akcie spoločnosti Intel naopak klesli o 0,8 % po tom, čo spoločnosť znížila svoju predpoveď predaja osobných počítačov v roku 2011.
Obchodovanie na americkom akciovom trhu bolo v piatok zmiešané. Americkú burzu podporili dobré hospodárske výsledky výrobcov čipov a tiež nádej, že dosiahnutie dohody o zvýšenie zákonného limitu pre dlh v USA je na dobrej ceste. „Je pravdepodobné, že dohoda v hocijakej forme podporí akciový trh,“ povedal Andrew Slimmon zo spoločnosti Morgan Stanley Smith Barney. Index priemyselných blue chips Dow Jones síce oslabil o 0,34 % na 12 681,16 bodu, širší Standard & Poor’s 500 však posilnil o 0,09 % na 1 345,02 bodu a technologický Nasdaq získal 0,86 % a obchodovanie uzatvoril na úrovni 2 858,83 bodu. Index Dow Jones ťahali smerom dole akcie spoločnosti Caterpillar Inc. Tie oslabili o 5,8 % po tom, čo spoločnosť vykázala slabé hospodárske výsledky. Cena za akcie amerického výrobcu čipov AMD sa po zverejnení hospodárskych výsledkov zvýšila o 19,2 % Akcie spoločnosti McDonald’s vzrástli o 2,3 % a spoločnosť Microsoft si polepšila o 1,6 %.
JAPONSKO – Japonská burza bola v pondelok pre štátny sviatok zatvorená.
Akciový trh v Japonsku v utorok oslabil. Európski a aj domáci investori sa zbavovali bankových titulov v dôsledku rastúceho znepokojenia nad neschopnosťou vlád riešiť dlhové problémy v Európe aj v USA. Exportérov poškodil silnejší jen po tom, čo sa japonská mena minulý týždeň dostala voči americkému doláru na štvormesačné maximum. Hlavný tokijský index Nikkei v utorok klesol o 0,9 % na 9 889,72 bodu. Širší Topix si odpísal 0,7 % a uzatvoril na úrovni 853,75 bodu. Akcie Canon Inc klesli o 2,8 % a Sony Corp o 2,5 %. Akcie energetického podniku Kansai Electric klesli o 3,3 % po tom, čo spoločnosť pre technické problémy zastavila prevádzku jedného zo svojich jadrových reaktorov. Akcie telekomunikačnej spoločnosti NTT posilnili o 1,7 % a maloobchodný predajca Seven & I Holdings si pripísal 1,4 %.
Japonský akciový trh však v stredu dosiahol najvýraznejší jednodňový rast za posledné tri týždne. Smerom hore ho ťahali akcie technologických spoločností po tom, čo firma Apple vykázala dobré hospodárske výsledky. Hlavný tokijský index Nikkei v stredu posilnil o 1,2 % na 10 005,90 bodu. Index tak rástol najvyšším tempom od 29. júna. Širší Topix si polepšil o 0,8 % na 860,66 bodu. „Pravdepodobne sa dostaneme na najvyššiu hodnotu od ničivého zemetrasenia, pretože je pred nami výsledková sezóna spoločností a celková nálada na trhu sa zlepšuje. Nízke objemy obchodov však ukazujú na nervozitu z dlhových problémov v USA a v eurozóne,“ povedal Mitsushige Akino zo spoločnosti Ichiyoshi Investment Management. Akcie spoločnosti Toshiba Corp posilnili o 2,7 % a spoločnosť Foster Electric si pripísala 1,7 %.
Japonská burza si vo štvrtok udržala väčšinu ziskov, ktoré si pripísala predchádzajúci deň. Dôvodom bola nádej, že európskym lídrom sa na ich summite podarí dosiahnuť dohodu o ďalšej pomoci Grécku. Smerom dole však trh ťahali obavy zo situácie v USA. Hlavný tokijský index Nikkei sa vo štvrtok výraznejšie nezmenil a obchodovanie uzavrel na úrovni 10 010,39 bodu. Širší index Topix oslabil o 0,1 % na 860,11 bodu. „Index by sa mohol najbližší mesiac alebo dva udržať na úrovni okolo 10 000 bodov,“ povedal Masanaga Kono, analytik spoločnosti Amundi Japan. Akcie japonskej automobilky Toyota Motor zlacneli o 0,5 % a spoločnosť Sony odpísala vo štvrtok 0,8 %. Mitsubishi UFJ Financial Group, ktorá je z hľadiska aktív najväčšou japonskou bankou, však vzrástla o 1,3 %.
Japonský akciový trh vzrástol v piatok na dvojtýždňové maximum, keď ho podporil hlavne bankový sektor, ktorý rástol vďaka dobrým výsledkom banky Morgan Stanley. Darilo sa aj akciám spoločností citlivých na kurz eura, pretože kroky na vyriešenie problémov v Grécku posilnili kurz spoločnej európskej meny. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol v piatok o 1,2 % na 10 132,11 bodu, čo je najvyššia záverečná hodnota od 8. júla. Za celý tento týždeň tak index posilnil o 1,6 %. Širší Topix vzrástol o 1 % na 858,81 bodu. Akcie spoločnosti Canon Marketing vzrástli o 5,9 % po tom, čo spoločnosť zlepšila svoj výhľad ziskov. Darilo sa aj spoločnosti Tamron Co, ktorá si pripísala 7 % a akcie spoločnosti Toshiba posilnili o 2 %. Cena za akcie banky Mitsubishi UFJ Financial Group, ktorá je z hľadiska aktív najväčším japonským bankovým domom, sa zvýšila o 3,3 %.