BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY, Reuters) – Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:
EURÓPA – Európske akciové trhy v pondelok posilnili vďaka údajom o pokračujúcom zotavení priemyselnej výroby a realitného trhu v USA. Optimizmus investorov podporili aj údaje o cenách priemyselných výrobcov v Číne, ktoré vzrástli menej, ako sa čakalo, čo zmiernilo obavy zo zvýšenia sadzieb v ázijskej krajine. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 1 % na 1 132,30 bodu. Obchodná aktivita bola slabá, keďže britský trh zostával pre sviatky zatvorený. Akcie spoločnosti Porsche vzrástli o 15 % po tom, čo federálny sudca v USA zamietol sťažnosť skupiny hedgeových fondov, ktoré automobilku obviňovali z manipulácie pri cenách akcií. Akcie nemeckého priemyselného konglomerátu Siemens získali 1,4 %, francúzsky výrobca cementu Lafarge posilnil o 2,4 %. Medzi výrobcami automobilov si ďalej akcie spoločnosti Volkswagen pripísali 5,1 %, BMW 4,4 % a PSA Peugeot Citroen 3,4 %.
Európsky akciový trh v utorok uzavrel najvyššie za takmer týždeň. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si pripísal 0,9 % a posilnil na 1 142,01 bodu. Ropná spoločnosť BP vzrástla o takmer 6 % po tom, ako denník Daily Mail napísal, že ju chce prevziať firma Royal Dutch Shell. Na investorov okrem toho pozitívne vplývalo vyjadrenie, že škody, ktoré spoločnosť musí uhradiť pre únik ropy v Mexickom zálive, by mohli byť iba polovičné v porovnaní s tým, čo sa pôvodne očakávalo. V rámci ropného sektora posilnil aj podnik BG Group, a to o 2,7 %, a firma Total si pripísala 1,3 %. Darilo sa aj bankám, ktoré sú považované za barometer rizika. Barclays, Société Générale a Deutsche Bank posilnili o 2,4 až 4,2 %. Štvrtá najväčšia grécka banka Piraeus Bank však oslabila o 11,8 % po tom, ako oznámila, že bude emitovať nové akcie, aby získala 807 mil. eur. Banka chce posilniť svoju súvahu a čeliť tak gréckej dlhovej kríze. K podnikom, ktoré oslabili, patril aj švajčiarsky výrobca hodiniek Swatch Group, ktorý stratil 3,1 % pre obavy z vplyvu silného švajčiarskeho franku.
Európsky akciový trh ukončil stredajšie obchodovanie bez zmeny. Výrazný rast nových pracovných miest v USA vyvážil silnejší dolár, ktorý sa podpísal pod pokles cien kovov a zastavil tak rast akcií v ťažobnom sektore. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 si pripísal 0,04 % a uzatvoril na 1 142,46 bodu. Akcie ťažobných spoločností Anglo American, BHP Billiton a Rio Tinto klesli o 0,6 až 1,7 %. Agentúra ADP Employer Services v stredu informovala, že súkromní zamestnávatelia v USA vytvorili v decembri 297 tis. pracovných miest po tom, ako ich v predchádzajúcom mesiaci podľa revidovaných údajov vzniklo 92 tisíc. Darilo sa akciám energetických spoločností, a to vďaka rastu cien ropy. Spoločnosti Total, ENI, BP a Statoil si pripísali 0,4 až 1,3 %. Darilo sa aj bankovému sektoru vrátane banky HSBC, ktorej akcie poskočili o 3,1 %. Akcie chemického podniku BASF klesli o 1,6 %, pod čo sa podľa obchodníkov podpísalo vyberanie ziskov po výraznom raste akcií spoločnosti. Tie v od začiatku októbra posilnili o takmer 22 %.
Európsky akciový trh sa vo štvrtok vyšplhal na takmer 28-mesačné maximum. Neskôr počas obchodovania však zmazal časť ziskov, keďže investori pred piatkovými údajmi o zamestnanosti v USA znižovali počet svojich obchodov. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,4 % na 1 147,23 bodu. Počas dňa sa dostal až na úroveň 1 154,10 bodu, čo predstavuje najvyššiu úroveň od polovice septembra 2008. Za celý minulý rok si index polepšil o viac ako 7 % po raste o 26 % v roku 2009. Zisky európskeho akciového trhu vo štvrtok brzdil slabší výkon španielskych a portugalských titulov, ktoré boli pod tlakom pre pretrvávajúce dlhové problémy. Najviac sa darilo akciám v poisťovníctve, ktoré podporili očakávania zlepšujúcich sa ekonomických podmienok. Poisťovne AXA a Allianz Se posilnili o 2 % resp. 1,6 %. Akcie nemeckého výrobcu automobilov Daimler poskočili o 1,9 % po tom, ako zdroj z prostredia vlády povedal, že automobilka a koncern Volkswagen podpíšu na piatkovom stretnutí s čínskym vicepremiérom Li Kche-čchiangom dohodu v celkovej hodnote 5 mld. USD.
Európske akciové trhy v piatok mierne oslabili v reakcii na obavy z dlhovej krízy v eurozóne. Investori zostávali opatrní pred prvými tohtoročnými emisiami štátnych dlhopisov, ktoré plánujú na budúci týždeň Portugalsko, Španielsko a Taliansko. Náladu na burze negatívne zasiahla aj správa z USA, podľa ktorej americkí zamestnávatelia v decembri vytvorili oveľa menej pracovných miest, ako sa čakalo. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,25 % na 1 144,39 bodu. Akcie bánk BNP Paribas, Banco Santander, BBVA a Societe Generale klesli o 2,2 až 3 %. Akcie ťažobných spoločností Xstrata, BHP Billiton, Vedanta a Anglo American klesli o 0,9 % až 1,8 %. Ťažobný sektor klesal spolu s nižšími cenami kovov pod vplyvom silnejšieho amerického dolára a obáv zo sprísnenia monetárnej politiky v Číne. Darilo sa výrobcom automobilov, medzi ktorými si akcie Porsche pripísali 5 % a Fiat 6,1 %
NEW YORK – Akciové trhy v USA vstúpili do nového roka s rastom, keď ich podporili údaje o pokračujúcom zotavení priemyselnej výroby v USA, Európe a v Číne. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,81 % na 11 670,75 bodu, širší Standard & Poor’s 500 vzrástol o 1,13 % na 1 271,87 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 1,46 % a uzatvoril na úrovni 2 691,52 bodu. Akcie Bank of America Corp poskočili o 6,4 % po tom, čo spoločnosť súhlasila, že poskytovateľom hypotekárnych úverov Fannie Mae a Freddie Mac v rámci urovnania právnych sporov vyplatí 2,8 mld. USD. Akcie spoločnosti Alcoa, ktorá je najväčším producentom hliníka na svete, vzrástli o 2,7 %.
Americký akciový trh v utorok mierne oslabil po tom, ako nový rok začal pondelkovým silným rastom. Priemyselný index Dow Jones síce posilnil o 0,18 % na 11 691,18 bodu, ale index Standard & Poor’s 500 klesol o 0,13 % na 1 270,20 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 0,38 % a klesol na 2 681,25 bodu. Zverejnenie záznamu z decembrového zasadania amerického Federálneho rezervného systému (Fed) ukázalo, že centrálna banka sa domnieva, že ekonomika USA je stále slabá a to oprávňuje jej podporu zo strany menovej politiky vo forme nákupov vládnych dlhopisov. To pomohlo indexom S&P a Nasdaq, aby úvodné straty zmiernili, a index Dow Jones to mierne posunulo do pozitívneho teritória. Nepriaznivo na trh pôsobili obavy z nižších ziskov maloobchodných reťazcov zameraných na predaj potravín. Akcie spoločnosti Supervalu oslabili o 6,3 %, firma Safeway si odpísala 3,8 % a podnik Whole Foods stratil 3,4 %.
Americký akciový trh v stredu posilnil, keď trojnásobne vyššia tvorba pracovných miest v súkromnom sektore USA než sa čakalo, zmazala skoršie straty trhu. Najviac sa darilo finančným titulom. Akcie Capital One Finance Corp poskočili o 4,2 %. „Ekonomika jasne zrýchľuje,“ povedal Edward Hemmelgarn, prezident Shaker Investments. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,27 % na 11 722,89 bodu, index Standard & Poor’s 500 vzrástol o 0,50 % na 1 276,56 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 0,78 % a vzrástol na 2 702,20 bodu. Akcie pracovnej agentúry Monster World Wide Inc poskočili o 3,6 %. V stavebníctve sa darilo spoločnosti DR Horton Inc, ktorej akcie vzrástli o 3,2 %. Hodnota akcií spojených s cenami surovín sa príliš nezmenila. Výrobca hliníka Alcoa Inc si pripísal 0,2 %.
Americký akciový trh vo štvrtok oslabil, pod čo sa podpísali slabé maloobchodné tržby a výrazné posilnenie dolára deň pred zverejnením údajov o zamestnanosti v USA za december. Investori očakávajú, že v decembri v ekonomike USA okrem sektora poľnohospodárstva vzniklo 175 tis. pracovných miest a miera nezamestnanosti sa znížila na úroveň 9,7 % z predchádzajúcich 9,8 %. Priemyselný index Dow Jones oslabil o 0,22 % na 11 697,24 bodu, index Standard & Poor’s 500 si pohoršil o 0,21 % na 1 273,85 bodu, technologický Nasdaq o 0,28 % posilnil a uzavrel na úrovni 2 709,89 bodu. Nedarilo sa akciám maloobchodníkov, keď mnohí z nich v decembrových tržbách nenaplnili očakávania. Akcie Target Corp a Gap Inc oslabili o 6,8 % resp. 6,9 %. Nedarilo sa ani telekomunikačným spoločnostiam. Akcie AT&T oslabili o 1,4 % a spoločnosť Verizon Communications prišla o 2,6 %.
Akciové trhy v USA uzatvorili piatkové obchodovanie s poklesom. Index Dow Jones oslabil o 0,19 % na 11 674,76 bodu, širší Standard & Poor’s 500 klesol o 0,18 % na 1 271,50 bodu a technologický Nasdaq klesol o 0,25 % na 2 703,17 bodu. bankový sektor strácal po tom, čo Najvyšší súd v štáte Massachusetts v spore o zabavené nehnuteľnosti rozhodol v neprospech popredných finančných ústavov US Bancorp a Wells Fargo & Co. Podľa súdneho verdiktu banky nepreukázali, že hypotéky, pre ktoré nariadili zabavenie nehnuteľností, boli v ich vlastníctve. Akcie Wells Fargo stratili 2 %, US Bancorp klesla o 0,8 %.
TOKIO – Na japonskej burze sa v pondelok pre štátny sviatok neobchodovalo.
Akciové trhy v Japonsku v utorok rástli. Hlavný tokijský index Nikkei uzatvoril prvý obchodný deň roka o 1,7 % vyššie na sedemmesačnom maxime 10 398,10 bodu, širší Topix posilnil o 1,5 % na 911,80 bodu. Japonskú burzu podporili údaje o globálnom zotavení priemyselnej výroby a exportérom sa darilo vďaka slabšiemu japonskému jenu, ktorý klesol voči americkému doláru. Akcie ropnej spoločnosti Inpex poskočili o 4 %. Akcie hutníckej spoločnosti Sumitomo Metal Mining Co vzrástli o 2,1 % a konkurenčná Dowa Holdings Co posilnila o 3,2 %. Japonský finančný sektor kopíroval rast na americkom trhu. Akcie druhej najväčšej banky v krajine Mizuho Financial Group posilnili o 2 %.
Japonský akciový trh v stredu mierne oslabil po tom, ako deň predtým uzavrel na takmer osemmesačnom maxime. Dôvodom bolo vyberanie ziskov na komoditnom trhu. Hlavný tokijský index Nikkei si odpísal 0,2 % a klesol na 10 380,77 bodu. Širší index Topix sa takmer nezmenil, odpísal si iba 0,01 % a klesol na 911,69 bodu. „Nikkei klesol iba o stupienok, nejde o veľmi významný negatívny pohyb a celkový pozitívny trend zostáva neporušený, keďže sa očakáva, že americká ekonomika v tomto roku naberie energiu,“ povedal Fumijuki Takahaši zo spoločnosti Barclays Capital Japan. Medzi tými, ktorí trh ťahali nadol, bola najväčšia japonská internetová spoločnosť Yahoo Japan. Po tom ako Goldman Sachs odporučila predaj jej akcií, si firma odpísala 4,7 %. Oslabenie komodít oslabilo hutnícku firmu Sumitomo Metal Mining Co, ktorá stratila 1,8 %. Výrobca elektroniky Toshiba Corp však získal 2,5 %.
Japonský akciový trh vzrástol vo štvrtok na osemmesačné maximum, pod čo sa podpísalo posilnenie doláru voči jenu v dôsledku výrazného rastu nových pracovných miest v súkromnom sektore USA. Akcie banky Resona poskočili o 14 %, keď akcie tejto spoločnosti smerom nahor ťahali špekulácie, že podnik môže čoskoro začať plánovaný predaj svojich akcií. Hlavný tokijský index Nikkei si pripísal 1,4 % a vzrástol na 10 529,76 bodu, čo predstavuje najvyššiu úroveň od 14. mája. Širší index Topix vzrástol 1,4 % a na 924,51 bodu. Darilo sa akciám exportérov. Toyota Motor Corp si pripísala 2,6 % a akcie spoločnosti Hitachi Ltd poskočili o 2 %. Akcie spoločnosti Fuji Heavy Industries, ktorá vyrába vozidlá Subaru, zdraželi o 4,1 % po tom, ako banka Goldman Sachs zvýšila jej rating.
Japonský akciový trh ukončil piatkové obchodovanie s miernym ziskom a priblížil sa k osemmesačnému maximu, na ktoré sa dostal počas predchádzajúceho dňa. Investori boli opatrní pred piatkovými údajmi o zamestnanosti v USA. Na trh vplýval pokles cien komodít, ktorý však vykompenzoval výrazný rast čínskeho akciového trhu. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,1 % a vzrástol na 10 541,04 bodu. Širší index Topix si pripísal o 0,2 % a poskočil na 926,42 bodu. Akcie japonského ropného a plynového developera Inpex Corp oslabili o 1,4 % po tom, ako sa ceny ropy v piatok obchodovali blízko dva a pol týždňového minima. Nedarilo sa ani finančným titulom spomedzi ktorých oslabili akcie Mitsubishi Corp a Mitsui & Co, a to o 1,3 % resp. 0,6 %. Darilo sa naopak akciám spoločnosti JGC Corp, ktoré poskočili o 1,5 %.