BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY, Reuters) – Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:
EURÓPA – Európsky akciový trh sa v úvode týždňa odrazil od trojtýždňového minima, na ktoré sa dostal počas pondelňajšieho obchodovania. Deň však ukončil bez zmien. Darilo sa akciám energetických a ťažobných spoločností, náladu z výhľadu ziskov spoločností však zatienili obavy z nepokojov v Egypte. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 sa nezmenil a zostal na úrovni 1 143,53 bodu. Počas obchodovania sa index pre nervozitu plynúcu z protivládnych protestov v Egypte dostal až na trojtýždňové minimum na úrovni 1 131,56 bodu. Nervozita na trhu neskôr opadla, hoci investori pozorne situáciu monitorujú. Akcie najväčšieho výrobcu cementu na svete, spoločnosti Lafarge, klesli o 1,7 % po tom, ako táto francúzska firma informovala, že pre nepokoje v Egypte prerušuje výrobu. V tomto sektore oslabili aj akcie ďalších spoločností. Italcementi a Titan Cement stratili 3,7 %, resp. 4,2 %. Akcie cestovných kancelárií TUI Travel a Thomas Cook, ako aj akcie leteckej spoločnosti Consolidated Airlines Group klesli o 1,8 až 3,1 %.
Európske akciové trhy zaznamenali v utorok najvyššie zisky za takmer tri týždne, keď obchodovanie podporili údaje o zotavení priemyselnej výroby v eurozóne a USA. Priemyselný sektor v USA rástol v januári najrýchlejším tempom za takmer sedem rokov a stupňujúce sa inflačné očakávania naznačili, že zotavenie ekonomiky získava pevnejšie základy. Priemyselná aktivita zároveň posilnila aj v celej eurozóne s výnimkou Grécka. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 si pripísal 1,4 % a uzatvoril na dvojtýždňovom maxime 1 159,80 bodu. Energetickým titulom sa darilo, keď ceny ropy Brent prekročili hranicu 101 USD za barel. Ropu podporil aj slabší americký dolár, ktorý klesol voči menovému košu na 12-týždňové minimum. V energetickom sektore posilnili akcie spoločností Total o 3,2 %, ENI o 4,1 %, Statoil o 6,3 % a BP o 1,3 %. V ťažobnom sektore si akcie spoločností Antofagasta, Fresnillo a Kazakhmys pripísali 4,7 až 6,8 %.
Európsky akciový trh v stredu rástol. Darilo sa akciám ťažobných spoločností, keď sa ceny medi pre obavy o dodávky pohybovali blízko rekordných maxím. Na trh však negatívne vplývali slabé hospodárske výsledky spoločností ako Atlas Copco a Sandvik. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,2 % na 1 162,39 bodu. Švédsky výrobca špeciálnej ocele, náradia na obrábanie kovov a ťažobných strojov, podnik Sandvik, zverejnil hospodárske výsledky, ktoré nenaplnili očakávania analytikov. Jeho akcie oslabili o 3 %. Akcie priemyselnej spoločnosti Atlas Copco klesli 1,6 %. Výrobca nákladných automobilov Scania si odpísal 2 % po tom, ako rast jeho štvrťročného zisku nenaplnil očakávania. Akcie švédskej spoločnosti Electrolux, ktorá je druhým najväčším výrobcom domácich elektrospotrebičov na svete, klesli o 7,9 %.
Hodnota európskeho akciového trhu sa vo štvrtok v podstate nezmenila, keďže slabé výsledky firmy Royal Dutch Shell a banky Santander vykompenzovali správy ukazujúce, že ekonomické zotavovanie USA zrýchľuje tempo. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel na úrovni 1 162,57 bodu. Ropná spoločnosť Royal Dutch Shell oslabila o 2,2 % po tom, ako sa ukázalo, že jej zisk za štvrtý kvartál bol slabší, ako sa očakávalo. Španielska banková skupina Santander, ktorá je najväčšou v eurozóne, klesla o 1,7 %, keďže jej hospodárske výsledky poškodil pokles cien španielskych nehnuteľností. Cenu akcií popoludní však okrem správ z USA podporilo aj vyjadrenie šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Jeana-Clauda Tricheta, že z hľadiska strednodobej cenovej stability inflácia ešte nepredstavuje hrozbu. Trichet to povedal po tom, ako ECB na štvrtkovom zasadaní rozhodla o ponechaní svojej hlavnej úrokovej sadzby na rekordnom minime. Smerom nahor trh potiahla farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline, ktorá si pripísala 3,6 % vzhľadom na plán, že v tomto roku spätne kúpi svoje akcie. Britská telekomunikačná firma BT vzrástla tiež o 3,6 % vďaka veľmi dobrým hospodárskym výsledkom a pozitívnemu výhľadu.
Európsky akciový trh ukončil piatkové obchodovanie s miernym rastom. Po zverejnení zmiešaných údajov z ekonomiky USA však prišiel o časť ziskov. Najviac sa darilo akciám stavebných spoločností, ktoré podporil zlepšujúci sa ekonomický výhľad. Podľa údajov amerického ministerstva práce v ekonomike USA okrem poľnohospodárstva vzniklo v januári 36 tis. nových pracovných miest, čo bolo oveľa menej, než sa očakávalo. Miera nezamestnanosti však klesla na najnižšiu úroveň od apríla 2009. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,2 % na 1 165,27 bodu. Akcie fínskej stavebnej spoločnosti YIT, zdraželi o 10 %, keď ekonomický výhľad podporil silný dopyt po nových bytoch v Rusku a Fínsku. Akcie švajčiarskej biotechnologickej spoločnosti Actelion vzrástli o 4 %.
NEW YORK – Americký akciový trh v pondelok posilnil, pod čo sa podpísali dobré zisky spoločností a náznaky, že stav ekonomiky sa zlepšuje. Trhu sa darilo aj napriek tomu, že rast cien ropy zvýrazňuje potenciál politického rizika na Blízkom východe. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,58 % na 11 891,93 bodu, index Standard & Poor’s 500 si polepšil o 0,77 % na 1 286,12 bodu a technologický Nasdaq o 0,49 % posilnil a uzavrel na úrovni 2 700,08 bodu. Zlepšenie stavu ekonomiky naznačujú údaje o spotrebiteľských výdavkoch, ktoré v decembri posilnili už šiesty mesiac v rade. Z iných údajov zase vyplýva, že ekonomická aktivita stredozápadu USA vzrástla v januári viac, než sa čakalo. Akcie ropnej spoločnosti Exxon Mobil Corp vzrástli o 2,1 % po tom, ako najväčšia verejne obchodovateľná spoločnosť evidovala 53-percentný nárast štvrťročného zisku. Akcie spoločnosti Messey Energy Co zdraželi o 9,8 %. Akcie spoločnosti Intel Corp zostali nezmenené.
Akciové trhy v USA v utorok rástli, keď ich podporili najmä údaje o zotavení priemyselnej výroby. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 1,25 % na 12 040,16 bodu, pričom hranicu 12 000 bodov prekročil po prvýkrát od júna 2008. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrástol o 1,67 % na 1 307,57 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 1,89 % a uzatvoril na úrovni 2 751,19 bodu. Akcie farmaceutickej spoločnosti Pfizer Inc vzrástli o 5,5 % po zverejnení výsledkov, ktoré prekonali očakávania. Akcie United Parcel Service Inc vzrástli o 4,1 % po tom, čo najväčšia doručovateľská spoločnosť na svete vyhlásila , že v roku 2011 očakáva rekordné príjmy.
Americký akciový trh ukončil stredajšie obchodovanie s miernym ziskom. Investori sa nepúšťali do veľkých obchodov aj napriek správe, že v súkromnom sektore USA vzniklo v januári viac pracovných miest než sa čakalo. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,02 % na 12 041,97 bodu, index Standard & Poor’s 500 však oslabil, a to o 0,27 % na 1 304,03 bodu a technologický Nasdaq o 0,06 % klesol a uzavrel na 2 749,56 bodu. Index Dow Jones sa nad úrovňou 12 tis. bodov nachádza prvýkrát od júna 2008 a index Standard & Poor’s 500 nad úrovňou 1 300 bodov prvýkrát od augusta 2008. Akcie spoločností Time Warner Inc a Mattel Inc rástli po tom, ako obe spoločnosti evidovali vyšší štvrťročný zisk než sa čakalo. Mediálna skupina Time Warner si pripísala 8,6 % a výrobca hračiek Mattel posilnil o 0,9 %.
Americký akciový trh vo štvrtok posilnil. Investori mali záujem o akcie maloobchodných reťazcov po tom, ako informácie o dobrých tržbách zlepšili náladu pred piatkovou správou o nezamestnanosti v USA v januári. Očakáva sa, že správa ukáže, že v krajine v januári pribudlo 145 tis. pracovných miest. Reťazec Sears Holdings Corp vzrástol o takmer 8 % a firma Ross Stores Inc posilnila o 6 %. Akcie spoločnosti BJ’s Wholesale Club Inc, ktorú chce prevziať private equity firma, poskočili o 12,2 %. Podľa Nicka Kalivasa, analytika MF Global, bola sila maloobchodného sektora pravdepodobne najdôležitejšou črtou štvrtkového obchodovania. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,17 % a vzrástol na 12 062,26 bodu, index Standard & Poor’s 500 vzrástol o 0,24 % na 1 307,10 bodu a technologický Nasdaq si prilepšil o 0,16 % a posilnil na 2 753,88 bodu. Nadol smerovali akcie farmaceutickej spoločnosti Merck & Co, ktorá si odpísala 2,7 % po tom, ako zverejnila svoju prognózu zisku pre rok 2011, ktorá nenaplnila očakávania analytikov.
Americký akciový trh v piatok rástol. Index Standard & Poor’s 500 si pripísal najlepší týždeň za posledné viac ako dva mesiace. Akcie smerom nahor ťahali známky, že stav ekonomiky sa zlepšuje a tiež dobré hospodárske výsledky spoločností. Priemyselný index Dow Jones posilnil o 0,25 % na 12 092,15 bodu, index Standard & Poor’s 500 si polepšil o 0,29 % na 1 310,87 bodu a technologický Nasdaq o 0,56 % posilnil a uzavrel na úrovni 2 769,30 bodu. Za celý týždeň si index Dow Jones pripísal 2,3 %, Standard & Poor’s 500 vzrástol o 2,7 % a Nasdaq poskočil o 3,1 %. Akcie zdravotnej poisťovne Aetna Inc vzrástli o 12,5 % po tom, ako podnik zverejnil prognózu zisku na tento rok nad očakávania analytikov a zvýšil vyplácanie dividend. Akcie spoločnosti Tyson Foods si pripísali 5,7 %, keď spoločnosť uviedla, že jej štvrťročný zisk vzrástol o 86 %.
TOKIO – Japonský akciový trh v pondelok klesol na mesačné minimum, keďže protivládne nepokoje v Egypte spôsobili, že investori na devízovom trhu smerovali to bezpečia. Japonský jen sa pohyboval v blízkosti štvortýždňového maxima voči americkému doláru, čo tlačilo nadol akcie exportérov. Hlavný tokijský index Nikkei stratil 1,2 % a klesol na 10 237,92 bodu a širší index Topix oslabil o 1 % na 910,08 bodu. Trh poškodilo aj oslabenie firiem Fujitsu Ltd a Konica Minolta Holdings. Akcie Fujitsu zlacneli o 6,2 % po tom, ako firma zredukovala svoju prognózu celoročného prevádzkového zisku o viac ako pätinu. Akcie Konica Minolta Holdings oslabili o 7,8 %, keďže firma tiež zhoršila svoju prognózu celoročného prevádzkového zisku, a to o 10 %. V priebehu obchodovania Nikkei oslabil až na najnižšiu úroveň od 3. decembra, ale neskôr časť strát vykompenzoval, keďže investori využili výhodné ceny. Vážna situácia v Egypte prospela akciám ropných spoločností, napríklad firme Inpex. Cena londýnskej ropy Brent sa totiž vyšplhala na 28-mesačné maximum na takmer 100 USD za barel pre obavy, že nepokoje by mohli narušiť prepravu čierneho zlata cez Suezský prieplav. Inpex, ktorý je najväčším japonským ropným a plynárenským podnikom, si pripísal 0,6 %.
Japonský akciový trh v utorok posilnil a dostal sa z mesačného minima. Darilo sa akciám spoločností úzko spojených s ropou, ktorá zdražela pre nepokoje v Egypte. Náladu na trhu tiež podporili dobré zisky spoločností ako napríklad Honda Motor Co. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,4 % a vzrástol na 10 274,50 bodu. Širší index Topix si pripísal tiež 0,4 % a poskočil na 913,52 bodu. Akcie automobilky Honda Motor vzrástli o 2 % a obchodujú sa tak blízko 28-mesačného maxima, keď ich smerom nahor ťahalo to, že automobilka zvýšila svoj výhľad nad očakávania analytikov. Medzi ďalšími exportérmi sa však nedarilo podniku Sony Corp, ktorého akcie klesli o 0,5 a Canon Inc stratil 1,4 %. Akcie spoločnosti Orix vzrástli o 3,7 %, po tom, ako podnik zvýši svoju prognózu celoročného zisku o 11 % nad očakávania trhu.
Hlavný tokijský index Nikkei dosiahol v stredu najväčší denný prírastok za dva mesiace, keď si pripísal 1,8 % a uzatvoril na úrovni 10 457,36 bodu. Širší index Topix posilnil o 1,8 % na 929,64 bodu. Japonská burza rástla spolu s globálnymi akciovými trhmi, ktoré pozitívne reagovali najmä na údaje o silnom zotavení priemyselnej výroby v eurozóne a USA. Vďaka náznakom, že napätie v Egypte zatiaľ neeskaluje, z trhov čiastočne ustúpili aj obavy z destabilizácie regiónu Blízkeho východu. Akcie spoločnosti Mitsubishi Electric Corp vzrástli o 7,4 %, vo finančnom sektore posilnili akcie Daiwa Securities o 4,9 %. Darilo sa aj akciám spoločnosti Casio Computer, ktoré vzrástli o 6,6 %.
Japonský akciový trh vo štvrtok oslabil, keď obavy z protestov v Egypte podnietili investorov na nákup bezpečnejších aktív. Hlavný tokijský index Nikkei si odpísal 0,3 % a uzavrel na úrovni 10 431,36 bodu. V stredu si index pripísal 1,8 %. Širší index Topix klesol o 0,2 % na úroveň 927,57 bodu. Akcie japonskej elektrotechnickej spoločnosti Panasonic, ktorá je štvrtým najväčším výrobcom televízorov na svete, klesli o 3,2 % po tom, ako zverejnila väčší než očakávaný 5,6-percentný pokles štvrťročného zisku. Spoločnosť Ricoh Co stratila 9,9 %, keď informovala, že jej prevádzkový zisk medziročne klesol o 33 %. Maloobchodný predajca Fast Retailing informoval, že jeho tržby v japonských obchodoch vzrástli v januári prvýkrát za posledných šesť mesiacov, pričom ich podporil silný dopyt po zimnom oblečení. Jeho akcie zdraželi o 3,8 %.
Japonský akciový trh v piatok posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei si pripísal 1,1 % a vzrástol na 10 543,52 bodu a širší Topix posilnil o 0,8 % na 935,36 bodu. Nikkei sa tak dostal na najvyššiu úroveň od 19. januára. Oceliarske spoločnosti Nippon Steel Corp a Sumitomo Metal Industries uviedli, že sa spoja, aby vytvorili druhý najväčší oceliarsky podnik na svete s cieľom lepšie čeliť ázijským konkurentom. Táto správa podporila nádeje na reštrukturalizáciu japonských podnikov a zvýšila cenu akcií oboch oceliarní aj ďalších firiem v rámci sektora. Nippon Steel si pripísala 9,1 % a Sumitomo Metal Industries poskočila o 16,1 %. Nálade na trhu pomohli aj lepšie ako očakávané výsledky alebo hospodárske plány podnikov Sony Corp, Hitachi Ltd a Softbank Corp a tiež povzbudzujúce informácie o tržbách amerických maloobchodných reťazcov. Akcie firmy Sony vzrástli o 1,8 %, spoločnosť Hitachi posilnila o 3 % a podnik Sharp poskočil o 5,3 %.