Brusel 7. januára (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) schválila súbor programov cezhraničnej spolupráce v celkovej hodnote jednej miliardy eur, ktoré podporia sociálny a hospodársky rozvoj regiónov na oboch stranách vonkajších hraníc EÚ.
Eurokomisár zodpovedný za európsku politiku susedstva a rokovania o rozšírení Johannes Hahn dnes v tejto súvislosti zdôraznil, že cezhraničná spolupráca má pre EÚ zásadný význam, pretože bráni vytváraniu nových deliacich čiar. „Tieto finančné prostriedky podporia integrovanejší udržateľný rozvoj v susedných pohraničných regiónoch únie a prispejú k harmonickejšej územnej spolupráci na vonkajších hraniciach EÚ,“ skonštatoval Hahn.
Eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová upozornila, že Európsky fond regionálneho rozvoja aj touto cestou prispeje k zblíženiu EÚ s jej susednými krajinami. „Programy cezhraničnej spolupráce sú konkrétnym príkladom, ako EÚ pomáha riešiť spoločné problémy. To vytvára pocit solidarity a pomáha zvýšiť konkurencieschopnosť miestnych ekonomík,“ spresnila komisárka.
Podľa EK prioritu dostanú projekty, ktoré prispejú k trvalo udržateľnému rozvoju pozdĺž vonkajších hraníc EÚ a tým k zmierneniu rozdielov v životnej úrovni a vyriešeniu spoločných problémov prekračujúcich hranice. Pri každom programe zvolili zúčastnené krajiny až štyri priority spomedzi oblastí, ako sú rozvoj malých a stredných podnikov, kultúra, podnikanie a zmena klímy, boj proti chudobe, vzdelávanie a výskum, energetika, prístupnosť či správa
Z nového balíka budú financované projekty v 27 krajinách. Na východe to budú Arménsko, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina a Rusko. V rámci južného susedstva pôjdu financie do Egypta, Izraela, Jordánska, Libanonu, Palestínskej samospráve a do Tuniska. Spomedzi členských štátov EÚ sa balík projektov týka Bulharska, Cypru, Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Litvy, Lotyšska, Malty, Poľska, Portugalska, Rumunska, Švédska a Talianska. Do programu sa zapoja aj Nórsko a Turecko.
Finančné prostriedky poskytne Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) a nástroj európskeho susedstva (ENI). Finančné dohody medzi partnerskými krajinami a EÚ budú uzavreté do konca roka 2016. Granty sa budú prideľovať na základe výziev na predloženie návrhov, ktoré majú byť vypísané počas roka 2016 alebo začiatkom roka 2017.