BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva chce znížiť administratívnu záťaž na učiteľov, zatiaľ sa pedagógovia môžu posťažovať na internete.
Ako totiž na dnešnej tlačovej besede vysvetlil minister Eugen Jurzyca, učitelia pre úradníčinu ani nemajú čas učiť, mnohé tlačivá sú duplicitné a treba posielať materiály nielen v elektronickej podobe, ale aj v tlačenej. Na internete preto sprístupnili portál wiki.skoly.org, kde môžu učitelia aj riaditelia škôl posielať svoje podnety a výpočet činností, ktoré v ten-ktorý mesiac musia urobiť.
Na stránku im už prišlo 94 podnetov od riaditeľov, viac ako 50 od učiteľov a 80 ďalších podnetov od neregistrovaných učiteľov.
Ako vysvetlil riaditeľ Ústavu informácií a prognóz školstva Roman Baranovič, na portáli wiki.skoly.org vytvárajú veľkú wikipédiu, kde chcú zmapovať všetky administratívne činnosti. Stránka je spustená druhý týždeň a aj bez publicity už zaznamenala niekoľko tisíc návštev. „Informácia sa medzi učiteľmi šíri ako mor,“ konštatoval Baranovič. Na stránke sú podľa mesiacov zoradené činnosti, ktoré sa vyžadujú od učiteľov aj riaditeľov.
Myslia to vážne
„Myslíme ten projekt veľmi vážne,“ tvrdí Jurzyca. Ako ho doplnil štátny tajomník rezortu Jaroslav Ivančo, problémami byrokratickej záťaže sa začali vážne zaoberať na jeseň. Teraz je projekt zhruba v polovici fázy určenej pre pripomienky učiteľov. Pedagógovia môžu posielať svoje podnety do 31. marca. Ivančo dodal, že sa samozrejme budú zaoberať aj podnetmi, ktoré prídu po tomto dátume. Od apríla bude nasledovať analyzovanie byrokracie a nakoniec samotná implementácia projektu.
Od začiatku bolo cieľom dosiahnuť, aby učitelia mohli učiť a nerobiť nepotrebné veci. Chceli zužovať rozsah učiva a zároveň znižovať pedagógom úradnícky zával, no ako tvrdí Jurzyca, situácia bola ešte horšia, ako si pôvodne mysleli. Ministerstvo nechce do budúcnosti len zrušiť duplicitné formuláre a zjednodušiť zostávajúce, no analyzovať aj pôvodcov záťaže, ktorým často nie je rezort, ale iné štátne orgány. Mohli by sa tak znížiť aj administratívne náklady.
Foto: SITA/Michal Svítok