Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa pridala k opozícii a neotvorila schôdzu parlamentu. Igor Matovič tvrdí, že ak ho opozícia odvolá, dostanú sulíkovci ponuku vrátiť sa do späť koalície.
Prezidentka Zuzana Čaputová tvrdo zaútočila na Matoviča. Hlas-SD nepôjde na protest, ktorý organizujú smeráci.
Toto sú iba niektoré udalosti počas uplynulého týždňa. Samozrejme, že ich bolo viac, ale nebolo by konca-kraja vypočítať všetko čo naši volení predstavitelia vyprodukovali za toto obdobie.
Vláda začína byť v menšine
Test strany SaS, že hlasovanie o otvorení schôdze parlamentu ukáže, akú má podporu najnovšia trojkoalícia, sa jej vydaril.
Ukázalo sa, že vláda bude musieť hľadať podporu v opozícii a tým jej aj robiť ústupky. Hneď po neúspešnom začiatku rokovania zákonodarcov sa predstavitelia koalície stretli so zástupcami SaS, aby si vypočuli, aká je ich cena, aby vôbec stlačili tlačidlo na začiatku rokovania septembrovej schôdze.
V koalícii teraz pôjde podľa politológa o vládu dvoch strán, keďže strana Za ľudí je personálne zdecimovaná
Konkrétny výsledok zatiaľ nevieme, ale o tom sa vraj bude zaoberať koaličná rada. Všetci však veľmi dobre vieme, že konečné slovo bude mať Matovič a od jeho nálady sa parlament pohne ďalej, alebo zostane na mŕtvom bode.
Vráťme sa však trochu späť. Všetci si spomíname na rokovania doterajšej koalície. Jeden príde s návrhom, druhý ho zmietne zo stola. Ďalší príde s návrhom do parlamentu a ani koaličných partnerov o tom neoboznámi. Koaličná rada sa zvyčajne skončila mnohopočetnými tlačovkami, kde jeden kydal na druhého. Nemohlo to byť tak, ako teraz. Ak niečo nejde sadnime si a bez silných slov sa dohodnime, lebo vieme, že jeden bez druhého sa nemôžeme pohnúť ďalej.
Samozrejme mohli sa pozvať aj iné opozičné strany, ako to bolo pri „prorodinnom balíčku“, ale sa ukázalo, že práve tento experiment nás priviedol k tomu, kde sme teraz. Podobný by teraz pravdepodobne úplne rozbil aj túto novú koalíciu. Verím, že si to uvedomuje aj Matovič a nebude blokovať všetky požiadavky SaS.
Už teraz je jasné, že SaS nemôže donekonečna trucovať a v utorok podporí otvorenie schôdze bez ohľadu na osud ich požiadaviek. Na programe predsa majú byť konečne aj návrhy ako pomôcť občanom počas súčasnej energetickej krízy.
Každý si pravdepodobne bude pripisovať zásluhy na vytvorení protikrízového programu, ale neverím, že sa niekto z bývalej koalície rozhodne všetko navrhnuté blokovať. Dokonca aj Hlas-SD a Smer-SD pripúšťajú, že rozumné návrhy podporia. Poznajúc však Roberta Fica, všetky návrhy budú pre neho nerozumné.
Kto je tu zrelý pre psychiatriu?
„Tak, čo sa teda stane, ak ma s novými partnermi v opozícii SaS odvolá? Zoberieme to chladnokrvne, ako fakt. Osobne budem rád, že celé Slovensko bude tou chvíľou nielen tušiť, ale aj na vlastné oči vidieť, že SaS je ochotná sa spojiť pre vlastný prospech s mafiou aj fašistami … bez ohľadu na akékoľvek dovtedy proklamované hodnoty. Čiže? Po mojom odvolaní SaS dostane ponuku sa do koalície vrátiť. Bodka.“ uviedol vo svojom statuse Matovič.
Nikto nevie, komu toto bolo adresované, či starej opozícii aby nehlasovali, lebo znovu bude stabilná vláda, alebo súčasnej koalícii, v ktorej nie sú všetci spokojní s jeho počinmi. Nevedia to ani jeho poslanci, ktorí odkazujú na autora tohto textu, aby ho on vysvetlil.
Predpokladám, že ak príde na rad prípadný návrh na odvolanie ministra financií, niektorí opozičníci zrazu zdrhnú zo sály, alebo sa jednoducho zdržia. Ide predovšetkým o tých, čo vedia, že po prípadných voľbách by sa už na hradný vŕšok nedostali, iba ak ako návštevníci.
Ak však Matovič vidí v jeho statuse návod na ďalšie fungovanie koalície, tak už mohol dávno sám odstúpiť spolu s jeho úhlavným nepriateľom Richardom Sulíkom.
Tým, či sa SaS vráti do vlády po prípadnom odvolaní ministra financií Matoviča, by sa podľa Borisa Kollára mal zaoberať konzílium psychiatrov. „Toto je blázinec, toto je psychiatria,“ poznamenal. Úplne s ním súhlasím. Psychiatri sa mali zaoberať niektorými aktérmi súčasnej krízy oveľa skôr. O tom som hovoril nielen ja, ale aj mnohí moji kolegovia ešte pri začiatkoch súboja Matovič-Sulík.
Nechcem tým dávať na rovnakú rovinu podiel viny oboch aktérov, ale málokomu sa podarilo pre vlastnú márnomyseľnosť rozoštvať celú krajinu a priviesť ju na okraj priepasti, predovšetkým počas ťažkého obdobia pre všetkých občanov. Možno niektorí zo spomenutých odborníkov o tom napíše aj vedecký príspevok, na základe ktorého budú vystríhať v iných krajinách, čo sa môže stať keď je dôležitejšie vlastné ego ako osud krajiny a jej občanov.