Čim bližšie sme k dátumu prezidentských volieb, tým viac sme svedkami toho, že prvé kolo asi nebude také jednoznačné, ako sa zdalo pred niekoľkými mesiacmi. Predvolebná kampaň sa prakticky ešte ani nezačala, ale situácia pre doteraz jasného favorita sa trochu komplikuje.
Korčok musí zabrať
Pred týždňom som písal o tom, čo čaká Petra Pellegriniho v nadchádzajúcich dvoch mesiacoch. Na ktoré problémy môže naraziť počas prezidentskej kampane. Pozrime sa aj na jeho najväčšieho súpera.
Týždeň očami Pavla Urbana: Pellegrinimu Danko robí problémy, zatiaľ sa vyhol priamej konfrontácii
Ivan Korčok sa po viacmesačnom presviedčaní a vyhlásení súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej, že do ďalších volieb nejde, rozhodol uchádzať sa o kreslo hlavy štátu.
Všetkým bolo jasné, že najväčším súperom mu nebude samotný Peter Pellegrini, ale mašinéria Smeru-SD, ktorej sa podarilo vyhrať parlamentné voľby a na tejto vlne chce priviesť koaličného lídra do Grasalkovičovho palácu. Plynutím času sa to aj v značnej miere potvrdzuje.
Prvé kolo prezidentských volieb by vyhral Pellegrini. Prieskum ukázal aj výsledok druhého proti Korčokovi
Korčok nemá za sebou takú podporu, ako jeho najväčší súper. Preto si musí sám nájsť cestu, ako sa dostať do povedomia voličov. Pellegriniho výhoda je, že ako predseda parlamentu môže byť neustále na očiach občanov, a preto by mal Korčok viac využívať jeho prešľapy v tejto funkcii.
Najnovší príklad je obmedzenie rozpravy o novele Trestného zákona, o ktorej v parlamente rozhodla vládna koalícia na čele s Pellegrinim. Prečo Korčok jednoznačne nevystúpi a jasne to neodsúdi, lebo sa nepatrí budúcej hlave štátu konať v rozpore s demokratickými princípmi?
Pri samotnom ohlásení kandidatúry musel vedieť, že ho Fico a spol. označia za pokračovateľa Zuzany Čaputovej, vlastne ako opozičného kandidáta. Zatiaľ sa snaží vysvetliť, že je občiansky a nie stranícky kandidát, ale málokto mu to aj verí.
Hovoriť o zmierení veľmi polarizovanej spoločnosti je asi „okukané“ a málokoho presvedčí, že sa to dá aj realizovať. Pravdou je, že to hovorí aj Pellegrini, ale jeho kroky ukazujú pravý opak a tým si získava aj tých najextrémnejších voličov.
Nechcem povedať, že by mal ešte viac rozdúchavať vášne, ale viac by sa mal prihovárať tým, ktorí ešte nie sú úplne rozhodnutí či vôbec pôjdu voliť.
Pellegrinimu môžu uškodiť aj jeho vlastní
Jasne zaujať stanovisko k najdôležitejším súčasným problémom, zvolávať často tlačové besedy, prijať diskusiu vo všetkých médiách, ktoré mu to umožnia a samozrejme byť neustále na sociálnych sieťach. To je jediná cesta, ako sa Korčok môže viac dostať do povedomia občanov, aby ho viacej spoznali.
Byť vrcholným kariérnym diplomatom pre obyčajného človeka veľa neznamená. Nevie rozdiel, čo znamená slúžiť krajine voči zahraničiu, bez ohľadu na vládne zoskupenie od toho, aby aj jeho niekto nenazval „podrtaškou“ každého režimu. Pokúsil sa to napríklad aj súčasný minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Výhodou Korčoka je, že sa bez obáv môže vyjadrovať ku každej téme, lebo za sebou pravdepodobne nemá čo skrývať z minulosti, kým jeho súper by možno mal problémy vyjadrovať sa, ak nie k svojmu konaniu, tak aspoň k niektorým prehreškom jeho najbližších spolupracovníkov.
Samozrejme, nie som marketingový odborník, aby som vedel ako presne treba robiť kampaň, ale iba obyčajný občan, ktorý sa zaujíma, čo bude s našou krajinou v budúcnosti.
Rozhodne však druhé kolo, keď sa začne skutočná kampaň. Korčok bude mať problém, ako pritiahnuť do volebnej miestnosti tých, ktorí vyhlasujú, že sú konzervatívni kresťania, ale ani jeho súper to nebude mať ľahké.
Minister za SNS Tomáš Taraba sa vyjadril, že podpora strany, za ktorú kandidoval vo voľbách bude závisieť od toho, ako sa napríklad Pellegrini postaví ku „kultúrno-etickým“ otázkam v prípadnej pozícii prezidenta. Na to sa musí pripraviť a jednoznačne dopovedať.
Do volieb sú asi dva mesiace a máme sa teda na čo tešiť.