Turecko 14 mesiacov nezákonne zadržiavalo šéfa tamojšej pobočky Amnesty International. Vo svojom rozsudku to v utorok uviedol Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).
Pokus o prevrat
Taner Kilič bol uväznený po svojom zatknutí v júni 2017 pre podozrenie z príslušnosti k skupine, ktorú Ankara obviňuje zo zosnovania pokusu o prevrat v roku 2016.
Kilič údajne použil kódovanú aplikáciu pre mobilnú komunikáciu, ktorú využívali pomocníci duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Turecka stojí za neúspešným pokusom o prevrat.
Kilič však tieto obvinenia poprel. V júli 2020 bol odsúdený na šesť rokov a tri mesiace väzenia za príslušnosť k teroristickej organizácii. Momentálne je na slobode a čaká na odvolací verdikt.
Súd konal protizákonne
Súd so sídlom v Štrasburgu rozhodol, že neexistujú žiadne rozumné dôvody na podozrenie, ktoré by oprávňovali jeho väzbu a ktorá bola podľa ESĽP „protizákonná a svojvoľná“.
Súd, ktorý koná v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach, nariadil Turecku zaplatiť odškodné vo výške 24 500 eur a 10-tisíc eur ako trovy konania.