ANKARA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Tureckí archeológovia vo štvrtok oznámili, že s veľkou pravdepodobnosťou našli pozostatky svätého Mikuláša, svätca zo 4. storočia, ktorého povestnú štedrosť si 6. decembra pripomínajú deti po celom svete.
Pozostatky svätca by údajne mal obsahovať chrám, ktorý objavili archeológovia pod Kostolom svätého Mikuláša v meste Demre na juhu Turecka.
Pochovaný pod kostolom
Mikuláš v tomto meste, ktoré sa za jeho čias volalo Myra, väčšinu svojho života pôsobil a panuje všeobecná zhoda v tom, že pod Kostolom svätého Mikuláša bol pôvodne aj pochovaný.
Podľa doteraz známej verzie jeho pozostatky v roku 1801 ukradli námorníci z Bari a premiestnili ich do Baziliky svätého Mikuláša v tomto juhotalianskom meste.
Pred 105 rokmi archeológ Hiram Bingham objavil Machu Picchu
Cemil Karabayram, šéf úradu pre kultúrne dedičstvo v tureckej Antalijskej provincii, je však na základe najnovších nálezov presvedčený, že veci sa majú inak. Talianski námorníci podľa neho previezli do Bari omylom kosti iného kňaza, a pozostatky svätého Mikuláša zostali v Demre.
Neznámy chrám
Nasvedčuje tomu podľa neho práve nález doteraz neznámeho chrámu pod Kostolom svätého Mikuláša v Demre, a najmä to, že tento chrám bol dlhé storočia ľudskou rukou nedotknutý. Mierne ho poškodilo podľa Karabayrama iba zemetrasenie.
Tureckí archeológovia sa teraz podľa neho snažia prísť na spôsob, ako sa dostať k pozostatkom svätca bez toho, aby poškodili kostol.