BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v pondelok oslabili pod vplyvom pochybností, či Španielsko požiada o pomoc zo záchranného mechanizmu eurozóny. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,3 % na 1 116,58 bodu.
Akcie ustúpili zo 14-mesačného maxima, na ktoré sa dostali v piatok vďaka prísľubom nových stimulačných opatrení zo strany americkej a Európskej centrálnej banky (ECB).
Aby mohla ECB vykupovať španielske vládne dlhopisy s cieľom znížiť krajine úverové náklady, musí najskôr vláda v Madride požiadať o aktiváciu pomoci z krízového mechanizmu eurozóny. To by však bolo spojené s prísnymi podmienkami, a preto nie je isté, či vôbec, prípadne kedy, Španielsko o pomoc požiada.
Straty zmienila firma Apple
Akciové trhy v USA v pondelok klesli. Nedarilo sa akciám finančných spoločností, ktoré boli v predchádzajúcich dňoch motorom rastu. Energetické tituly oslabili spolu s klesajúcimi cenami ropy.
Index priemyselných blue chips Dow Jones oslabil o 0,30 % na 13 553,10 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,31 % na 1 461,19 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,17 % a uzatvoril na úrovni 3 178,7 bodu. Akciový trh klesol po štyroch dňoch rekordného rastu, keď indexy Dow Jones aj S&P 500 uzatvorili v piatok najvyššie od decembra 2007. Finančný index S&P klesol o 1,1 %. Akcie Bank of America Corp si odpísali 2,6 %.
V energetickom sektore klesli napríklad akcie spoločnosti Exxon Mobil o 0,4 %. K zmierneniu strát prispela spoločnosť Apple, keď jej akcie poslnili o 1,2 % a uzatvorili na novom rekorde 699,78 USD. Technologický gigant predtým informoval, že za prvých 24 hodín zaevidoval dva mil. objednávok na svoj najnovší telefón iPhone 5.
Napätie medzi Čínou a Japonskom
Obchodovanie na akciovom trhu v Japonsku bolo v utorok zmiešané. Hlavný tokijský index Nikkei v utorok klesol o 0,4 % na 9 123,77 bodu. Širší Topix si pripísal 0,2 % a uzatvoril na úrovni 758,36 bodu. Náladu na burze poznamenalo stupňujúce sa napätie medzi Čínou a Japonskom, ktoré sa sporia o ostrovy vo Východočínskom mori.
To zasiahlo najmä firmy s výrazným zastúpením na čínskom trhu. Akcie spoločnosti Nissan Motor Co klesli o 5 %, Honda Motor Co o 2,5 %, výrobcovia stavebných mechanizmov Komatsu Ltd a Hitachi Construction Machinery Co Ltd si odpísali 1,8 %, resp. 2,3 %.
Obavy z eskalácie protijaponských demonštrácií zasiahli aj spoločnosť Fast Retailing, ktorá oznámila, že v Číne zatvorí ďalšie predajne s oblečením značky Uniqlo. Akcie Fast Retailing klesli o 7 %. Slabší jen naopak podporil niektorých exportérov. Medzi nimi si akcie firiem Mazda Motor Corp, Canon Inc a Fanuc Corp pripísali 1 až 1,7 %.