Tretry na bicykel vám pomôžu. Ako ich správne vybrať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyklistika, šport
Foto: ilustračné, Getty images

Cyklistika je na Slovensku v kurze. Bicykel vlastnia už viac ako štyria z piatich Slovákov. Aktivita, ktorá bola pre mnohých z nás spočiatku koníčkom, často prerastá do pravidelnej formy športu, a to najmä vďaka svojej dostupnosti a pozitívnemu vplyvu na celý pohybový aparát.

Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí trávia na bicykli čoraz viac času, zbystrite. Možno prišiel ten správny čas na kúpu tretier, ktoré pozdvihnú váš zážitok z cyklistiky. Aké sú teda ich hlavné benefity a ako sa v širokej ponuke zorientovať?

Vo všeobecnosti má cyklistická obuv dve hlavné výhody. Prvou je zvýšenie bezpečnosti a komfortu pri jazde. Tá ďalšia je skôr pragmatickejšia – zabezpečenie maximálneho prenosu  vyvinutej energie z nôh, cez pedále až do kolies.

Ktoré tretry na bicykel sú vhodné pre vás?

Pre správny výber tretier si treba najskôr definovať to, v akých podmienkach najčastejšie jazdíte.

Ak ide najmä o rýchlostné jazdenie po asfaltovej ceste, vhodnou voľbou budú ľahučké cyklistické tretry s tvrdou podrážkou. Takáto obuv je ako stvorená na vyvinutie a udržanie čo najvyššej rýchlosti, čo oceníte najmä pri dlhých trasách. Keďže je však prispôsobená najmä na jazdenie, ťažšie sa v nej chodí a ak budete plánovať dlhšie pešie presuny, nachystajte si niečo na prezutie.

V prípade, že milujete prírodu a jazdíte skôr turistické trasy v ľahšom teréne, choďte do mäkšej podrážky a obuvi s výstelkou. Zabezpečí vám väčší komfort pri manévrovaní a budete vďaka nej môcť prejsť peši, či vyšliapať strmšie úseky pohodlne.

Ste už ostrieľaný cyklista, ktorý jazdí enduro a má rád poriadne traily? Rozhliadnite sa po robustných tretrách s ochranou špičky a priehlavku. Takáto obuv toho viac znesie a pomôže chrániť vaše nohy pri zavadení do všetkého, čo po ceste stretnete, či pred zranením po páde. No a, ak plánujete investovať svoje peniaze na dlhšie obdobie a bicykel neodkladáte ani v zimných mesiacoch, výbornou voľbou pre komfortnú jazdu budú zimné tretry na bicykel, ktoré udržia teplo, komfort a sú odolne voči snehu aj dažďu

Mechanizmus upínania, ktorý vám bude vyhovovať

Tretry na bicykel majú rôzne mechanizmy upínania. Lacnejšie modely disponujú suchým zipsom, ktorý je však treba pre zachovanie funkčnosti pravidelne čistiť.

Drahšie modely majú pracky s klipsňou či kolieska s lankom, ktorých hlavná výhoda spočíva v tom, že si ich viete jednoducho a plynule nastaviť aj počas jazdy. Klasickou a jednoduchou možnosťou sú šnúrky, ktoré si viete utiahnuť presne podľa potreby, ťažšie sa s nimi však manipuluje, keď práve bicyklujete.

Nemenej dôležitým bude rozhodnutie o správnej veľkosti tretier. Dávajte pozor, aby vám neboli príliš tesné, po pár hodinách by vás totiž začali tlačiť. Zlaté pravidlo hovorí o tom, že by sa vám mal zmestiť za pätu jeden prst. Každý výrobca však môže mať vo veľkostiach miernu odchýlku, a preto bude najlepšie, ak si ich pred kúpou vyskúšate.

Návleky na tretry zlepšia komfort z jazdy

Posledným bodom, ktorému sa budeme venovať, sú návleky na tretry. V prípade, ak jazdíte od jari do jesene, odporúčame vám návleky z tzv. windstopper materiálu, ktoré sú odolné voči vetru a vlhku. Vaše nohy tak zostanú v teple aj v prípade, ak sa náhle zhorší počasie.

Tí z vás, ktorí neodložia bicykel ani v zime, určite ocenia návleky na tretry z neoprénu,
Ktorý je známy tým, že veľmi dobre drží teplo a je vďaka svojej elasticite aj pohodlný., Pridanou hodnotou, nezávisle od materiálu, sú určite aj reflexné prvky.

Tak, a to je od nás pre dnes všetko. Veríme, že sa vám vďaka tomuto článku podarilo získať v cyklistických tretrách a návlekoch aspoň základný prehľad.

Ak by ste chceli o tejto téme vedieť viac alebo už dokonca kúpu tretier zvažujete, ďalšie informácie a prehľadne rozdelený cyklistický sortiment sortiment nájdete výhodne na www.totosport.sk., alebo www.castelli.sk.

Prajeme bezpečnú a zábavnú jazdu.:)

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať