Univerzitné budovy sa v rebríčkoch architektonických skvostov vyskytujú len zriedkakedy, to však neznamená, že sa medzi nimi nenachádzajú také, ktoré vytŕčajú z radu. Nemecká spoločnosť Emporis nedávno zverejnila rebríček „Najveľkolepejších univerzitných budov na svete“, do ktorých je radosť chodiť.
„Prednáškové miestnosti v závratných výškach, knižnice so sklenými strechami, seminárne miestnosti so šikmými stenami – univerzity majú čo ponúknuť nielen v oblasti vzdelávania, ale aj v architektonickej rovine,“ píše sa v správe k rebríčku, ktorý sa zameral na najkrajšie a najinovatívnejšie univerzitné budovy na svete.
V zozname nechýba Moskovská štátna univerzita M. V. Lomonosova, ktorá je najvyššou univerzitou na svete, Akademická budova Swanston v Austrálii, ktorá v hodnotení získala päť hviezdičiek za ekologický prístup alebo Bradfield Hall na americkej Cornell University, ktorá je takmer bez okien. Pozrite si výber toho naj podľa agentúry Emporis.
Bardfield Hall na Cornel University v USA bola v roku 1969 navrhnutá bez okien na prvých desiatich poschodiach. Dôvodom sú klimaticky kontrolované laboratóriá, ktoré takto fungujú efektívnejšie.
Kampus Luigiho Einaudiho na univerzite v Turíne sa skladá z dvoch budov, v ktorých študuje 5000 študentov práva a politických vied.
Graduate Centre na Londýnskej metropolitnej univerzite je ovenčené niekoľkými oceneniami. Ostro členitá budova, ktorá pripomína kocky Tetris, slúži ako vstupná hala univerzity. V roku 2004 získala cenu RIBA, o rok neskôr sa stala Budovou roka Jeu D’Esprit.
Moskovská štátna univerzita M. V. Lomonosova z roku 1953, ktorá sa rozkladá na ploche 1,6 kilometrov štvorcových, je najväčšou a najstaršou univerzitou v Rusku. Krátko po dokončení bola siedmym najvyšším mrakodrapom na svete, dnes sa pýši výškovým prvenstvom medzi univerzitami.
Mode Gakuen Cocoon Tower v Tokiu je známa aj pod prezývkou Obrovská kukla. Moderná výšková budova z roku 2008 je zároveň druhou najvyššou univerzitou na svete.
Filologická knižnica vysokej školy Freie Universität Berlin je výbežkami zaujímavo vyčlenená na rôzne stupne v rámci jedného poschodia. Moderná knižnica, ktorú dokončili v roku 2005, ukrýva 80-tisíc kníh.
Kreatívne mediálne centrum Run Run Shaw v Hongkongu, ktoré bolo postavené v roku 2011, pripomína lezeckú stenu. V roku 2012 budova získala ocenenie BEAM Platinum za splnenie náročných kritérií udržateľného rozvoja.
Sharp Centre for Design na univerzite OCAD v Kanade drží vo výške 26 metrov 12 pilierov.
Akademická budova Swanston v Austrálii patrí k univerzite RMIT. Stavba, ktorej realizácia stála 600 miliónov dolárov, v hodnotení získala päť Green Star hviezdičiek za ekologický prístup.
Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v belgickom Leuvene bola v roku 1928 postavená v neo-flámskom renesančnom štýle. Počas druhej svetovej vojny knižnica spolu s 900-tisícmi knihami vyhorela, neskôr ju zrekonštruovali do pôvodnej podoby podľa návrhu Whitneyho Warrena.
www.emporis.com, www.archdaily.com