CHARTRES 24. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Katarína Listopadová obsadila 13. priečku v sobotňajšom semifinále motýľkarskej stovky v rámci tretieho súťažného dňa na XVI. majstrovstvách Európy v plávaní v krátkom bazéne vo francúzskom meste Chartres a nepostúpila do finále.
Devätnásťročná zverenka Gabriela Barana dosiahla čas 59,71 s, teda o štyri stotiny horší v porovnaní s predpoludňajšou rozplavbou (59,67).
Posledná ôsma postupujúca – Turkyňa Iris Rosenbergerová – dohmatla za 58,74. Stále platný národný rekord SR na motýľkarskej stovke v podaní Martiny Moravcovej z roku 2002 má hodnotu 56,55.
„V semifinále sa mi plávalo pocitovo lepšie ako ráno, ale paradoxne som urobila viac chýb, čo ma pripravilo o vyššie umiestnenie. Napriek tomu som spokojná. S trénerom sme sa však zhodli, že krátky bazén nie je pre mňa. Chyby sa budeme snažiť opraviť na tréningoch,“ uviedla pre agentúru SITA Katarína Listopadová.
Tomáš Klobučník obsadil v šestnástke semifinalistov prsiarskej päťdesiatky poslednú priečku, ale časom 27,29 opäť zlepšil vlastný národný rekord.
Dvadsaťdvaročný topoľčiansky rodák zvládol predpoludňajšiu rozplavbu za 27,35, jeho dovtedajšie maximum bolo 27,72 s. „Päťdesiatmetrové úseky nie sú mojou najsilnejšou disciplínou, ale z ‚osobáku‘ sa, samozrejme, teším. Keďže sa sústredím na nedeľňajšiu dvojstovku, s trénerom sme uvažovali, že sa odhlásim zo semifinále. Napokon sme sa zhodli, že to vyskúšam , ale s veľmi krátkym rozplávaním sa pred pretekmi – a v nich som sa dokonca ešte zlepšil,“ komentoval Tomáš Klobučník.
Vytrvalec Richard Nagy skončil vo svojej najsilnejšej disciplíne 1500 m voľný spôsob v „pomalších“ rozplavbách (tzv. slower heats) predpoludním na 4. mieste s časom 14:59,57 min, čím zaostal za vlastným národným rekordom 14:56,53 z nedávnych pretekov v rakúskom Wiener Neustadte (10. novembra).
O konečnom 12. mieste 19-ročného člena J&T Bratislava sa rozhodlo v popoludňajšom finále, kde všetkých osem plavcov dosiahlo lepší čas ako on. „Trápil som sa od začiatku do konca. Od 200 m som nevedel chytiť tempo, nedarili sa mi obrátky. Prví dvaja v rozplavbe mi ušli, ostatným zasa ja, a tak som sa nemal s kým potiahnuť. Čas napokon nebol nejaký veľmi zlý, ale rozhodne to neboli vydarené preteky. Hádam to nabudúce bude lepšie,“ uzavrel defilé slovenských pocitov Richard Nagy.