BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Občianske združenie Tokaj Regnum nesúhlasí so stredajším vyjadrením ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona, podľa ktorého Slovensku hrozí, že príde o chránenú značku Tokaj a slovenské tokajské vína stratia na hodnote.
„Slovensko nemá a ani nikdy nemalo zaregistrovanú značku Tokaj. Nemôže prísť o to, čo nemá,“ uviedol pre agentúru SITA predseda združenia Tokaj Regnum Pavel Eftimov. „Slovenské vína boli 40 rokov označované ako „Tokajské víno zo slovenskej oblasti“ a nikdy kvôli tomu nestratili na cene. Cenu robí v prvom rade kvalita,“ doplnil Eftimov.
Tokaj Regnum sa ohradzuje
Združenie Tokaj Regnum totiž požiadalo Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) o zaregistrovanie špecifikácie označenia „vinohradnícka oblasť Tokaj“ do elektronického registra vín Európskej únie E-Bacchus. Podľa Simona však tento krok môže vážne ohroziť dohodu medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorá mala túto sedemročnú kauzu definitívne uzavrieť. Združenie sa voči ministrovým tvrdeniam ohradilo, keďže podľa Eftimova nič nebráni tomu, aby Slovensko aj Maďarsko podali samostatne svoje vlastné špecifikácie.
„A tento krok už vôbec nebráni tomu, aby v budúcnosti tieto štáty rokovali o spoločnej dohode a po jej dosiahnutí požiadali EÚ o zmenu registrácie samostatných názvov chráneného označenia pôvodu a zápisu jedného spoločného názvu,“ konštatoval.
Slovensko malo na predloženie špecifikácie svojho zápisu v registri čas do konca tohto roku, pričom ministerstvo pôdohospodárstva sa snažilo dosiahnuť dohodu s maďarskou stranou. Podľa Simona však agrorezort po zaregistrovaní špecifikácie ÚPV na žiadosť združenia Tokaj Regnum už nemôže do systému vstúpiť. Eftimov naopak tvrdí, že Slovensko môže zmeny vykonať, avšak len so súhlasom všetkých členských štátov EÚ. Týmto postupom sa podľa jeho slov snažili získať čas na ďalšie rokovanie s Maďarskom, aby Slovensko neprijalo unáhlené rozhodnutie.
Eftimov odmietol aj tvrdenie ministra, podľa ktorého ÚPV zaregistroval špecifikáciu na základe dnes už neplatného zákona o vinohradníctve a vinárstve. „Tokajské združenie dalo zaregistrovať špecifikáciu s chráneným označením pôvodu „vinohradnícka oblasť Tokaj“ na základe zákona, ktorý bol v čase, keď bolo treba do E-Bacchusu nahlásiť chránené označenia pôvodu (do 31. júla 2009 ) platný,“ informoval Eftimov.
Podľa neho Slovensko v roku 2009 požiadalo o predbežný zápis na základe vtedy platnej legislatívy, pričom teraz Úrad priemyselného vlastníctva zaslal do Bruselu len špecifikáciu tohto zápisu. Rozpor medzi v súčasnosti platnou legislatívou a tým, čo je zapísané v registri E-Bacchuse, bude musieť Slovensko podľa neho riešiť prispôsobením našich zákonov. V Bruseli zapísané označenie „vinohradnícka oblasť Tokaj“ totiž slovenská legislatíva momentálne nepozná.