Test: Sonim XP3 Quest Pro - skutočne drsný telefón

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sonim XP3 Quest Pro
Prešli sme ho dokonca aj autom - aj keď len na mäkkom podklade. Foto: Martin Kamenický

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Outdoorových telefónov je na našom trhu minimum a aj tie, čo si tak hovoria, sú vo väčšine prípadov len mobily s mierne zvýšenou odolnosťou, ktoré sa na „drsňákov“ len hrajú. XP3 Quest Pro je však iný. Je rozmerný, pomerne ťažký a má malý displej len so 64-tisíc farbami. Na prvý pohľad žiadna sláva.

V skutočnosti má však malý displej s nízkym rozlíšením (176×220, 64000 farieb) preto, aby sa maximalizovala výdrž na jedno dobitie. A tá je vďaka veľkej 1850 mAh batérii podľa výrobcu 18 hodín hovoru a až 1500 hodín v pohotovostnom režime. Aby sme boli konkrétnejší – pri bežnom používaní nám na jedno dobitie vydržal dva týždne a keď sme ho na noc vypínali, stačilo ho dobiť raz za tri týždne. Praktická rada z vlastnej skúsenosti: pri tomto mobile si veľmi dobre zapamätajte, kam ste dali nabíjačku, aby ste ju potom nemuseli síce sporadicky, ale o to intenzívnejšie hľadať po celom byte.

Sonim XP3 Quest Pro
Vďaka certifikácii IP 67 vydrží ponorený v hĺbke jedného metra minimálne 30 minút. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3 Quest Pro
Nevadí mu nielen voda, ale ani prach a blato. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3 Quest Pro
Vydržal nielen ponorený, ale nevadil mu ani prúd striekajúcej vody. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Prežije temer všetko

Ak telefón nabíjate, treba odskrutkovať kryt v jeho dolnej časti, kde sa nachádza mini USB konektor pre nabíjanie a jack pre slúchadlá – tu upozorňujeme, že ide o 2,5 mm jack, takže pre bežné slúchadlá potrebujete redukciu. Môžete na to použiť malý skrutkovač, ktorý je súčasťou balenia telefónu. Ním môžete odskrutkovať aj celú zadnú stranu, pripevnenú ďalšími dvomi kovovými skrutkami. Tam sa nachádza batéria a pod ňou je miesto na vloženie SIM karty a microSD karty,
Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

podporovaná je však maximálna kapacita 2 GB. Keď ich tam vložíte, nezabudnite skrutky pevne dotiahnuť, rovnako ako aj tú, ktorá upevňuje krytku mini USB konektoru, aspoň pokiaľ chcete zachovať deklarovanú vodotesnosť. Pri norme IP 67 by mal telefón prežiť bez ujmy ponorenie do hĺbky 1 metra na 30 minút.

Vyskúšali sme to a vo vode sme ho nechali temer hodinu, následne sme ho vybrali, dali do mrazáku na ktorom sme škodoradostne nastavili funkciu pre rýchle zmrazovanie potravín. Potom sme ho vybrali a museli sme počkať asi štvrťhodinku, kým sa rozpustí ľadová škrupinka na jeho gore-texových membránach a následne sme ho mohli používať – pravda asi dve hodinky bolo o niečo horšie počuť, no potom vyschol úplne a bez problémov fungoval ďalej. Následne ho čakal bahenný zábal, ktorý sme aplikovali tak, že sme ho do blata zatlačili pomocou kolesa terénneho auta, ktorým sme ho prešli. (Priznávame bez mučenia – prejsť ho autom na tvrdom podklade sme nemali odvahu, ono to zas až tak lacná záležitosť nie je. Testovaný model XP3 Quest Pro stojí niečo cez 400 eur). Keď sme ho z blata vybrali, jednoducho sme ho osprchovali a fungoval ďalej.

Trojročná záruka bez akýchkoľvek podmienok

Keďže výrobca deklaruje, že bez ujmy vydrží pád na betón z výšky dvoch metrov, bola to prirodzene ďalšia skúška jeho odolnosti. Po nej sa na mobile neobjavil ani škrabanec. K jeho vysokej odolnosti prispieva aj superpevné sklo Gorilla Glass.
Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

A ako je pevné? Tak, že sme ním do psej búdy postupne zatĺkli klinec. Nie telefónom, ale priamo displejom. Opäť na ňom neostala ani stopa. Niet sa čo diviť, že výrobca naň poskytuje trojročnú bezpodmienečnú záruku, vzťahujúcu sa aj na mechanické poškodenie a displej. Čokoľvek sa s ním stane (pravda okrem preukázateľne úmyselného zničenia), stačí ho vrátiť a bude buď opravený, alebo vymenený. Nič netreba vysvetľovať a ani dokazovať.

XP3 Quest Pro funguje pri teplotách od mínus dvadsať do plus päťdesiatpäť stupňov, takže ho môžete brať so sebou bez ochranného puzdra na akékoľvek extrémne aktivity. Súčasťou balenia je plastové zásuvné puzdro, ktoré sa dá klipsňou pripevniť na opasok a mobil sa do neho zasunie. Klipsňa je s puzdrom spojená otočným kĺbom, takže mobil sa v ňom tiež otáča a prispôsobí sa akejkoľvek polohe tela. Pri miernom tlaku sa dokáže z neho uvoľniť, púzdro je určené skôr na bežné nosenie, pri nejakých extrémnejších aktivitách odporúčame umiestniť ho na nejaké bezpečnejšie miesto.

Len to, čo naozaj potrebujete

Z hľadiska výbavy obsahuje len účelné veci. Má pomerne slušný fotoaparát s rozlíšením 2 Mpix a skutočne výkonnú LED diódu, ktorá bez problému nahradí baterku. Ak ju chcete aktivovať, treba chvíľku na klávesnici podržať stlačenú päťku. Nie je úplne najšťastnejšie riešenie, že to ide aj pri zablokovanej klávesnici, takže sa vám ľahko môže stať, že z vrecka
Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

vytiahnete svietiaci telefón, pretože ste náhodou zatlačili na stred klávesnice.

Jeho klávesy sú podľa výrobcu testované na pol milióna stlačení, takže by sa nijako nemali poškodiť. Majú slušné rozostupy, takže pri písaní nehrozia preklepy, no v mnohých recenziách sa objavila výhrada, že sú trochu tuhé a nejdú stlačiť úplne komfortne. Sonim ale nie je Nokia a takúto výhradu môže mať len užívateľ, ktorý ho testuje akurát tak v kancelárii. Ak totiž v končekoch prstov nemáte cit – či už kvôli chladu, alebo ich máte rozmočené, tak práve mierna tuhosť klávesov spoľahlivo zabráni ich nechcenému stláčaniu a môžete tak jednoduchšie nájsť meno v zozname, alebo napísať správu. Problémom pri používaní vonku je skôr na priamom svetle prakticky nečitateľný displej – to je však súčasťou dane za snahu o minimálnu spotrebu.

Bez videa, bez MMS

Aj keď má XP3 Quest Pro celkom slušný fotoaparát, video s ním nenatočíte a zabudnite aj na posielanie multimediálnych správ alebo prehrávanie MP3 skladieb. Tie si môžete nastaviť ako zvonenie, ak však chcete tento mobil použiť aj ako MP3 prehrávač, musíte si z webu najprv nejaký stiahnuť. Keďže Sonim podporuje Javu, nemal by to byť problém. K Java aplikáciám, ktoré v ňom už máte predinštalované patrí prehliadač Opera Mini, Mail a niekoľko ďalších, využívajúcich predovšetkým lokalizačné informácie a zameraných hlavne na šport.

Internet a mail nie sú príliš komfortné najmä kvôli malému displeju a nečakajte od neho ani žiadne rýchle dátové prenosy, využiť môžete len GPRS alebo EDGE. Okrem toho môžete využiť jednoduchý kalendár s organizátorom, diktafón, budík, stopky a kalkulačku a GPS s voľne stiahnuteľným mapovým softvérom amAze.

Sonim XP3 Quest Pro
Skrutkovač je súčasťou balenia, skrutkami je pripevnená nielen zadná stena mobilu, ale aj kryt konektoru pre miniUSB. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Sonim XP3 Quest Pro
Slot pre SIM a pamäťovú kartu sa nachádzajú pod batériou. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Špecifický telefón pre špecifických ľudí

Sonim Xp3 Quest Pro je špičkový a temer nezničiteľný telefón s vynikajúcou výdržou batérie, no s chudobnejšou výbavou a relatívne väčšími rozmermi (119mm x 56mm x 25mm) a aj hmotnosťou (170 gramov). Ak sa venujete outdoorovým aktivitám alebo športom, lepší telefón pre vás momentálne asi nie je na trhu. Nie je síce najlacnejší, no ak ho nestratíte, máte istotu, že vydrží roky, nehovoriac už o tom, že naň máte trojročnú záruku bez akýchkoľvek obmedzení.

Tento model určite nepatrí do mainstreamu a nemôžete od neho čakať takú funkcionalitu a užívateľský komfort ako od smartfónov tak isto, ako od terénneho auta nemôžete očakávať jazdný komfort limuzíny. Je to jednoducho vysoko špecializovaný a mierne extravagantný telefón určený pre ľudí s naozaj špecifickými záujmami a potrebami. A tých rozhodne nesklame ani v tých najnáročnejších podmienkach.

Sonim XP3 Quest Pro
Foto: Martin Kamenický

Technická špecifikácia Sonim XP3 QUEST PRO:

* Procesor: ARM-9, Philips Nexperia 5210 platform,

* SMS,WAP

* Opera Mini, Sonim aplikácie

* J2ME, Java SDK

* Polyfónne zvonenia, MP3

* Bluetooth 2.0 s DUN, POO, SPP, HSP, HFP

* EDGE tri-band 900, 1800, 1900 Mhz

* Batéria: Li-Ion,1850mAh

* Rozmery: 119mm x 56mm x 25mm

* Hmotnosť: 170 g

* Displej: 176×220 64000 farieb

* Adresár na 1000 položiek

* Pamäť na 1000 SMS

* Sluchátkový port 2.5mm

* Nabíjací a synchronizačný mini USB port

* Užívateľská pamäť 10MB, podpora microSD do 2GB

* Jazyk: CZ , ENG, DE, FR, I, ES…

* FM rádio

* Kalendár s organizátorom

* Budík

* Diktafón

* Kalkulačka

* Stopky

* 2MG pixel foťák s bleskom

* GPS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať