TUNIS 18. marca (WEBNOVINY) – Ozbrojenci spustili v stredu paľbu na turistov vystupujúcich z autobusov pred tuniským národným múzeom, pričom zabili 19 ľudí, z toho 17 cudzincov. Ďalších vzali ako rukojemníkov vo vnútri múzea, kam utiekli.
Polícia zabila dvoch militantov
Bezpečnostné sily vtrhli do múzea Bardo neďaleko parlamentu v centre Tunisu o dve hodiny neskôr, zabili dvoch militantov ozbrojených kalašnikovmi a oslobodili všetkých rukojemníkov.
Medzi 24 zranenými sú poľskí a talianski turisti, medzi zabitými Taliani, Španieli a Nemci. Pri operácii zahynul aj jeden Tunisan a jeden policajt. Kto je za čin zodpovedný, nie je zatiaľ známe. Poslanci údajne v čase útoku rokovali o protiteroristickom zákone.
https://www.youtube.com/watch?v=B5qIgORBsVw
Útok na takýto známy cieľ je ranou pre malú severoafrickú krajinu, ktorá sa vo veľkej miere spolieha na európsky turizmus. Tunisko, kde povstanie proti autokratovi Zajnovi al-Abidínovi bin Alímu v roku 2011 inšpirovalo revolúcie takzvanej arabskej jari v Egypte, Sýrii, Líbyii či Jemene, sa vo všeobecnosti vyhlo chaosu a násiliu, ktoré následne postihlo ostatné krajiny.
Útok bol najhorší od roku 2002
Bezpečnostné sily tam napriek tomu čelia rôznym zoskupeniam islamských militantov, ktoré vznikli v nadväznosti na povstanie. Úrady tiež odhadujú, že k džihádistom bojujúcim v Sýrii a Iraku sa pripojilo okolo 3000 Tunisanov, čo vyvoláva obavy, že po návrate sa môžu doma pokúsiť o útoky.
Stredajší útok bol najhorší od útoku na synagógu na ostrove Džerba v roku 2002, pri ktorom zahynulo 19 ľudí vrátane 11 nemeckých turistov. K činu sa vtedy prihlásila al-Kájda.
#Tunisia attack: eight dead, several tourists taken hostage https://t.co/rDvMVa1LqB #c4news pic.twitter.com/OoPFaufSx7— Channel 4 News (@Channel4News) 18. Březen 2015
#Tunisia the Pictures are taken by hostages inside #Bardo .. pic.twitter.com/XskCoUbb4s— Abdulghafour.tammaa (@abdo_tammaa) 18. Březen 2015