Vláda v stredu rokuje o siedmich nových veľvyslancoch, ktorí by mali zastupovať Slovensko na niektorej z diplomatických misii. Ich mená podobne ako krajiny, kde majú byť vyslaní sa v tomto článku nedozviete.
Tento zoznam je utajený. „V zmysle diplomatických zvyklostí nie je možné zverejniť tieto informácie skôr, ako prijímajúca krajina vysloví súhlas s nomináciou na veľvyslanca,“ odpovedal na našu otázku tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí.
Rozdávanie trafík pár dní pred voľbami?
Ministerstvo nám neodpovedalo ani na otázku, či sa na utajenom menoslove nachádzajú politici aktívni v súčasnosti buď vo vláde alebo v poslaneckých laviciach. Môžeme preto len špekulovať, či sa tri týždne pred parlamentnými voľbami nerozdávajú trafiky pre „našich ľudí“.
Výmena na siedmich diplomatických postoch, s ohľadom na celkový počet našich misií v zahraničí, je pomerne masívna. Ak k tomu pripočítame nedávno poverených veľvyslancov v Poľsku a v Čiernej Hore ide o deväť personálnych zmien v krátkom. „Je štandardný proces, ktorý nemá žiaden súvis s parlamentnými voľbami,“ píše sa v odpovedi rezortu diplomacie.
Posledné slovo má prezidentka
Schválenie utajeného menoslovu členmi vlády je len jeden z krokov v rámci celého procesu, ktorý trvá niekoľko mesiacov.
Ak sa mená neprezradia skôr, dozvieme sa ich až z programu prezidentky, ktorá podľa Ústavy poveruje a odvoláva vedúcich diplomatických misií, teda veľvyslancov.