BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – V treťom kole tendra na prevádzkovanie záchrannej zdravotnej služby sa opäť najviac darilo spoločnosti Falck Záchranná, a.s. Košice a dvom štátnym záchrankám, Záchrannej a dopravnej zdravotníckej službe Bratislava a Záchrannej službe Košice. Dohromady získali 58 zo 74 rozdeľovaných sídiel. Falck vyhral boj o 28 staníc, bratislavská štátna záchranka o 18 a košická o 12 licencií na prevádzkovanie ambulancií.
Okrem nich sa ešte darilo firme ZaMED, s.r.o. Komárno, ktorá získala šesť sídiel. Ostatné stanice si rozdelili zväčšia štátne fakultné zdravotnícke zariadenia. Dohromady pridelilo Ministerstvo zdravotníctva SR v treťom kole súťaže licencie na prevádzkovanie ambulancií 11 spoločnostiam. V súčasnosti platia zdravotné poisťovne za posádku sanitky s lekárom takmer 28 tis. eur a bez lekára necelých 17 tis. eur mesačne.
Výsledky tretieho kola tendra zatiaľ nechcel príliš komentovať predseda Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby a konateľ jednej z neúspešných firiem Emergency Medical Service – EMS, s.r.o. Poprad Ján Hencel. Ako však uviedol pre agentúru SITA, dopadol presne podľa ich očakávaní. Zároveň dodal, že členovia asociácie stále zotrvávajú na stanovisku, že celá súťaž je protizákonná a budú sa pokúšať nazrieť do kompletných spisových materiálov, ktoré im rezort zdravotníctva prisľúbil sprístupniť po jej skončení.
Ministerstvo zdravotníctva SR s názorom asociácie ohľadne tendra nesúhlasí a naďalej tvrdí, že je v súlade so zákonom. Jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková zároveň potvrdila, že uchádzačom umožnia nahliadnuť do spisových materiálov, ale nie hneď. „Tak ako rezort avizoval, po treťom kole budú spisy pre účastníkov prístupné, ale samozrejme, až keď sa tretie kolo uzavrie, zatiaľ bežia lehoty na odvolanie, potom lehoty na rozhodnutie o odvolaní, až potom sa spis uzatvára,“ objasnila.
Vo všetkých troch kolách tendra sa pritom rozdeľovalo 270 staníc. Najúspešnejšou spoločnosťou sa stala Falck Záchranná, a.s. Košice. „Falck získal vo výberových konaniach na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby spolu 90 staníc, zároveň sme o 33 staníc prišli. Výsledky výberových konaní plne rešpektujeme a každý získaný bod považujeme za úspech,“ povedal pre agentúru SITA k výsledkom generálny riaditeľ a predseda predstavenstva firmy Ján Šteso
Druhou v poradí je štátna Záchranná a dopravná zdravotnícka služba Bratislava s 53 sídlami. Trojicu najúspešnejších uzatvára košická štátna záchranka. Tá dostala 38 ambulancií. K ďalším úspešným firmám patrí najmä LSE – Life Star Emergency, spol. s.r.o. Limbach (20) a ZaMED, s.r.o. Komárno (19).
Tak prvé, ako aj druhé kolo súťaže na záchranky vyvolalo vlnu kritiky. Výhrady voči nemu mala najmä Asociácia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Nepozdávali sa jej kritériá súťaže, ako aj ich vyhodnocovanie. Ministra zdravotníctva Richarda Rašiho preto vyzvali, aby súťaž zrušil a neskôr aj na to, aby odstúpil. Ten však všetky pochybnosti odmietol. Neskôr členovia asociácie podali na ministerstvo žalobu a zároveň sa obrátili aj na Generálnu prokuratúru SR.
O súťaži sa hovorilo aj na pôde parlamentného zdravotníckeho výboru. Jeho poslanci dokonca v tejto súvislosti schválili na ministerstve poslanecký prieskum. Najmä opozícia chcela pri tejto príležitosti nahliadnuť do spisových materiálov jednotlivých uchádzačov. Rezort im to však neumožnil, keďže by to podľa neho mohlo ovplyvniť ďalší priebeh tendra. Opoziční poslanci neboli s výsledkami prieskumu spokojní a snažili sa o jeho rozšírenie, koalícia však bola proti a celý prieskum ukončila.
Prvé kolo tendra však spôsobilo rozbroje aj medzi samotnými poskytovateľmi, keď sa proti sebe postavili úspešní a neúspešní uchádzači. Situácia vyústila až do založenia novej asociácie záchraniek. Popri existujúcej Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby si najúspešnejšie spoločnosti z prvého kola vytvorili Asociáciu záchrannej zdravotnej služby.
SITA