Podľa banky je stanovisko odborárov založené na nepravdivých a pravdu skresľujúcich informáciách.
Tatra banka podľa vyjadrení odborárov dlhodobo bránila vzniku odborovej organizácie. Všetky pokusy o založenie odborov boli podľa vyjadrenia Odborového zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva neúspešné pre nátlak na zamestnancov, ktorí sa tejto iniciatívy ujali. „Títo zamestnanci to buď vzdali, alebo pracovný pomer v Tatra banke skončili. Porušenie Zákonníka práce vo vzťahu k odborovej organizácii konštatovala aj inšpekcia práce,“ uviedol zväz prostredníctvom tlačovej správy.
V roku 2017 sa nakoniec odborovému zväzu podarilo v Tatra banke založiť základnú odborovú organizáciu. Svoj vznik a zoznam členov odborového orgánu oznámila zamestnávateľovi 8. apríla 2017, čím si splnila povinnosť zakotvenú v Zákonníku práce. Napriek oficiálnemu oznámeniu o založení a začatí činnosti, zamestnávateľ ústami najvyšších predstaviteľov zavádzal zamestnancov tvrdením o neexistencii odborovej organizácie, vytváral nátlak a spochybňoval jej legitímnosť, uvádza odborový zväz v tlačovej správe.
Banka podľa odborov nerešpektuje nález inšpektorátu práce
Odborová organizácia sa preto rozhodla obrátiť na inšpektorát práce. Inšpekcia práce konštatovala porušenie Zákonníka práce vo vzťahu k odborovej organizácii a v novembri 2017 uložila zistené nedostatky odstrániť, čo sa však podľa odborárov doposiaľ nestalo. Tatra banka nález inšpektorátu práce podľa odborového zväzu odmietla akceptovať a ignorovala aj výzvu odborovej organizácie na úpravu svojho konania v jeho zmysle.
Z hľadiska ochrany pri výpovedi alebo okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa platí, že výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak sú výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru neplatné. Táto povinnosť platí voči všetkým zamestnancom zamestnávateľa nielen tým, ktorí sú členmi odborovej organizácie. „Tatra banka však prepúšťa ľudí bez vopred prerokovania s odbormi, čím hrubo porušuje Zákonník práce, ide o desiatky prípadov. A dnes už bývalí zamestnanci ani nevedia, že v banke existujú odbory,“ povedal predseda Odborovému zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva Svetozár Michálek.
Tatra banka hovorí o nepravdivých informáciách
Tatra banka sa voči stanovisku Odborového zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva ohradila. Ich stanovisko je podľa banky založené na nepravdivých a pravdu skresľujúcich informáciách. „Nález inšpektorátu práce, na ktorý sa odvoláva odborový zväz, nemá povahu záväzného správneho rozhodnutia. Tento akt považujeme za zjavne nezákonný, ktorého správnosť je navyše predmetom dvoch súdnych konaní, ktoré nie sú právoplatne ukončené. A preto pokusy o medializáciu zo strany odborového zväzu považujeme za neprimeraný zásah do rozhodovania nezávislých súdov. Z uvedeného dôvodu sa preto bližšie nevyjadrujeme ku skutkovým a právnym okolnostiam prípadu do právoplatného rozhodnutia súdov, ktoré budeme dôsledne rešpektovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.
Vzhľadom na nepravdivosť faktov uvedených v stanovisku, ako i útočný charakter tohto stanoviska Tatra banka zvažuje podľa Žiaranovej vyvodenie právnej zodpovednosti a ďalšie právne kroky. „V tomto kontexte považujeme za dôležité doplniť, že Tatra banka a Raiffeisen banka ako člen Slovenskej bankovej asociácie je dlhodobo súčasťou sociálneho dialógu s Odborovým zväzom pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva. Máme tiež zástupcov z radov zamestnancov v Európskej zamestnaneckej rade spoločnosti Raiffeisen Bank International AG, ktorá predstavuje platformu na dialóg medzi zamestnancami a manažmentom skupiny RBI,“ dodala Žiaranová.