L’AQUILA 22. októbra (WEBNOVINY) – Taliansky súd v pondelok poslal na šesť rokov do väzenia šesť seizmológov a jedného vládneho úradníka pre viacnásobné zabitie v súvislosti so zemetrasením v meste L’Aquila, pri ktorom v roku 2009 zomrelo 309 ľudí.
„Som zúfalý! Myslel som si, že by som mohol byť oslobodený. Stále nechápem, z čoho som vlastne obvinený,“ reagoval na verdikt jeden z odsúdených vedcov Enzo Boschi.
Obvinení boli členmi vládnej komisie, ktorá sa zaoberá predpovedaním prírodných katastrof. Seizmológovia podľa obvinení 31. marca, teda asi týždeň pred zemetrasením zo 6. apríla, „predložili neexaktné, nekompletné a rozporuplné informácie“. Obhajoba obvinenia odmietala s tým, že zemetrasenia nie je možné predpovedať. To isté tvrdia aj samotní seizmológovia, podľa ktorých neexistuje technológia na presné predpovedanie zemských otrasov.
Obrazom: Zemetrasenie v meste L’Aquila
Európski vedci sú hlboko znepokojení
Toto je historický rozsudok, povedala právnička Wania della Vignaová, ktorá v procese zastupovala 11 žalobcov, medzi nimi aj rodinu izraelského študenta ten zahynul po páde internátu počas zemetrasenia. „Je to krok dopredu aj v súdnictve. A dúfam, že nielen v Taliansku, ale aj na celom svete,“ dodala.
Žalobca Fabio Picuti prirovnal taliansku komisiu k americkej agentúre FEMA, ktorá musela zniesť vlnu kritiky po hurikáne Katrina v New Orleans.
Reakcie na kontroverzné rozhodnutie súdu v L’Aquile nenechalo na seba dlho čakať.
„Sme hlboko znepokojení. Nie je to iba seizmológia, ktorá bola postavená pred súd, ale všetky vedy,“ uviedla pre agentúru AFP Charlotte Krawczyková, predsedníčka seizmologickej divízie Európskej geovedeckej únie (EGU) a dodala: „Všetkých nás to skutočne šokovalo. Pripravujeme spoločné vyhlásenie, ktoré by zabránilo poslaniu vedcov do väzenia.“
Rozsudok má odstrašujúci efekt
Geológ Roger Musson z British Geological Survey označil verdikt talianskeho súdu ako „neuveriteľný“. Podľa neho je nemožné presne predpovedať zemetrasenie, vedci by tak mohli ľahko spôsobiť vlnu paniky, alebo stratiť akúkoľvek dôveryhodnosť.„Toto bude mať odstrašujúci efekt nielen pre seizmológov, ale pre celú vedeckú obec. Vedci budú mať strach podávať oficiálne stanoviska,“ dodal Musson.
Viac ako 5000 vedeckých osobností okamžite poslali list talianskemu prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi. Sudca zároveň určil, že odsúdení musia zaplatiť aj deväť miliónov eur ako náhradu škody pre pozostalých a poškodených.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný a odsúdení až do vyčerpania opravných prostriedkov zostávajú na slobode.