BRATISLAVA 29. januára (WBN/PR) – Michele Polga je taliansky jazzový saxofonista a charizmatický líder kvarteta, ktoré sa v stredu 5. februára predstaví na dvojkoncerte v bratislavskom Ateliéri Babylon spolu so zoskupením Radovana Tarišku.
Polga hru na saxofóne vyštudoval na konzervatóriu v Bologni a v Trente, neskôr sa mu podarilo dostať dokonca aj na vychýrenú Berklee College of Music v Bostone. Tam sa vyprofiloval na špičkového jazzmana, ktorý vie, ako chce hrať a s kým chce hrať. Nesmieme pritom zabúdať, že otázka výberu hudobníkov – v jazze priam fundamentálna – má dva aspekty: na jednej strane sa totiž môžeme baviť o preferencii istých nástrojov a z tohto pohľadu je Polga klasik: “Hrávam v najrôznejších formáciách, najväčšie sympatie však prechovávam k tradičnému kvartetu s klavírom, kontrabasom a bicími.“ Potešujúce je, že v Babylone sa predstaví kvartet práve v takomto zložení.
Druhý aspekt tvoria konkrétni ľudia. Energia sršiaca z pódia pri ich živých vystúpeniach nás presviedča o tom, že Birro (klavír), Senni (kontrabas) a Paoli (bicie) si s Polgom naozaj sadli. V tejto súvislosti však nedá nespomenúť ešte skutočných velikánov, s ktorými si Polga zahral: Paolo Fresu, Enrico Rava, Wayne Dockery, Carla Bley, Steve Swallow, Maria Schneider, Jeff Gardner, Paul Jeffrey, Rory Stuart a mnohí ďalší.
Michele Polga Quartet: Noise Of The Universe
Ako také niečo vlastne jazzman prežíva? „Sú to veľmi silné emócie, títo hudobníci majú v sebe naozaj nesmierne veľký energický náboj. Ja osobne som sa vždy snažil – a robím tak doteraz – hrať s muzikantmi, ktorí sú lepší, než ja. Ich charizma, ak držíš na uzde emócie, je silou, ktorá pracuje v tvoj prospech a posúva ťa za hranice tvojich možností. Nepochybne, možnosť pracovať s veľkými menami je jeden z najlepších spôsobov, ako umelecky rásť.“
Polgov štýl je pomerne špecifický a ak by sme chceli pochopiť, ako sa k nemu dopracoval, nemohli by sme obísť jeho vzory: „Fascinuje ma to, čo sa deje na newyorskej scéne. (…) Môžem spomenúť niekoľko mien: Mark Turner, Kurt Rosenwinkel, Brad Mehldau, Seamus Blake, Chris Cheek, Walter Smith III, Gerald Clayton, Kendrick Scott a ďalší mladí hudobníci, ktorí veľmi dobre poznajú tradíciu ale zároveň hľadajú aj nové východiská.“
Práve v schopnosti obohatiť tradíciu tkvie aj jeho majstrovstvo. Jazzovú hudbu dokáže interpretovať tak, aby nepoprel jej korene a základ, no aby zároveň znela aktuálne a prehovárala k súčasnému poslucháčovi. Je viac, než jasné, že takto zmýšľajúci muzikant sa neuzatvára pred zvyškom hudobného sveta a má i svojich obľúbených nejazzových interpretov: „Milujem Ryuichi Sakamota, od ktorého si vždy rád vypočujem platne minimal a jeho spolupráce s elektronickými hudobníkmi ako Alva Noto, Christopher Willits, Christian Fennesz.“
Radovan Tariška: Folklore To Jazz 2013
Polga sa na svoj bratislavský koncert už veľmi teší. „Som naozaj šťastný, že sa mi naskytla takáto možnosť! Viem, že Bratislava je pekné, dynamické a kultúrne veľmi aktívne mesto. Teším sa teda na to, že tam stretnem nových ľudí a nájdem publikum, ktoré vie oceniť súčasnú hudbu. Koncert bude zároveň výbornou príležitosťou na to, aby som si zahral s mojím slovenským muzikantským kolegom, Radovanom Tariškom, ktorý rovnako, ako ja, je saxofonistom. Podľa toho, čo som o ňom čítal na internete, ide o vynikajúceho hudobníka. Koncert v Bratislave má preto v rámci Tour 2014 pre mňa veľmi veľký význam.“
Aj Slovensko má vo svete jazzu výrazné zastúpenie a vďačí za to najmä hudobníkom, ako Radovan Tariška. Slovenský virtuóz pochádza z muzikantskej rodiny a hudbe sa venuje už od svojich piatich rokov. James Morrison, Oliver Kent, Harry Sokal, Brian Charette, Jarek Smietana, Piotr Baron, Janus Muniak, Roy Hargrove, Esstiet Essiet sú len niektorí z velikánov, s ktorými mal Tariška príležitosť si zahrať.
Popri lídroch dvoch jazzových zoskupení netreba zabúdať ani na ostatných hudobníkov. Birro, Senni, Paoli ako aj Krajňák, Baroš, Hodek a Ševčík sú totiž hudobníkmi nesporných kvalít. V oboch prípadoch saxofón dopĺňajú klavír, kontrabas a bicie, pričom Tarišku budú na koncerte výnimočne sprevádzať hneď dvaja skvelí bubeníci súčasne. Prítomnosť týchto vynikajúcich hráčov na bicích na pódiu súčasne určite nie je všedným javom a zaručuje kapele vskutku výnimočný a bohatý zvuk. Spoločný muzikantský „jam“ Polgu a Tarišku na jednom pódiu bude vyvrcholením taliansko – slovenského jazzového večera v Ateliéri Babylon a pochúťkou nielen pre jazzových fajnšmekrov.
FB event: www.facebook.com/events/544066029022331
Viac informácii: