Dosah a prínos formalizovanej časti projektu Smart City Academy – Zlepšenie kvality ovzdušia počas dvoch rokov trvania prekonal očakávania, potvrdil jeho opodstatnenosť a pomkol ku kontinuite.
Vďaka jednotlivým komponentom tejto viaczložkovej aktivity sa podarilo osloviť približne 450-tisíc ľudí po celom Slovensku, a to predovšetkým, ale zároveň nielen, v členských mestách neformálneho združenia Smart Cities klub.
Konkrétnymi rôznorodými nástrojmi boli vytvorenie virtuálneho informačného bodu v podobe samostatného webu, tri zrealizované pracovno-študijné pobyty predstaviteľov samospráv a expertov z tejto sféry v zahraničí (Holandsko, Rakúsko, Švédsko kumulovane s Dánskom), dovedna 30 analýz v zapojených mestách, nakrútenie a spracovanie piatich videí (dve animované a tri dokumenty), zorganizovanie štyroch veľkých workshopov, okrem nich tri výjazdové lokálne workshopy spojené s environmentálnou výchovou v základných školách či 15 článkov publikovaných mimo vlastného ekosystému výstupov.
Súbor postupov a príkladov dobrej praxe
Celý nadčasový projekt Smart City Academy (SCA) je spolufinancovaný z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia ako subsidiárna aktivita spadajúca do agendy platformy Smart Cities klub (SCK) združujúcej samosprávy s inovatívnym uvažovaním i konaním.
Odborným partnerom SCA sa stal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Sofistikovaný monitoring kvality ovzdušia je logickým a nevyhnutným predpokladom zlepšovania jeho kvality. Nadväzujúca činnosť – aj osvetová – smeruje k redukcii troch hlavných faktorov znečistenia: individuálnej automobilovej dopravy založenej na fosílnych palivách, splodín emitovaných ťažkým priemyslom bez využitia najmodernejších filtračných možností a lokálnych kúrenísk s ekologicky nevyhovujúcimi výhrevnými zariadeniami či spaľovanými substanciami.
Základným cieľom projektu bolo poukázať na problematiku kvality ovzdušia v mestách v súvislosti s rozvíjaním konceptu Smart City, zvýšiť povedomie o zodpovednosti samospráv, priniesť ukážky riešení a aj prostredníctvom modelov zo zahraničia vytvoriť súbor postupov a príkladov dobrej praxe. Obsah zostáva k dispozícii na webe a SCK bude ďalej pracovať na šírení získaných vedomostí.
Kľúčová rola samospráv
„Výsledky projektu Smart City Academy vnímam ako inšpiráciu nielen pre mestá združené alebo participujúce v Smart Cities klube. Práve rola samospráv je kľúčová pri ochrane a zlepšovaní kvality ovzdušia,“ skonštatoval Jozef Božik, primátor Partizánskeho a zároveň predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré so SCK práve na pôde SCA slávnostne podpísalo „Memorandum o porozumení a spolupráci“.
„Projekt z nášho spätného pohľadu určite preukázal svoju opodstatnenosť. Budeme teda hľadať zdroje na jeho pokračovanie – ďalšie študijné cesty, zapojenie expertov, kontinuálny networking,“ predznamenal predseda SCK Miloslav Jurík na septembrovej záverečnej konferencii v Bratislave, ktorá mala názov ČO a AKO so získanými skúsenosťami.
Skrátenie a zefektívnenie procesov
Spomenutý podtitul podujatia deklaroval, že bolo zamerané na stanovenie odporúčaní, na čo klásť akcent na ceste k posilňovaniu trvalej udržateľnosti a budovaniu moderných miest i municipalít všeobecne, a ako postupovať pri napĺňaní týchto vízií. Know-how, podnety a kontakty ako inštrumentárium pomohol cielene zozbierať práve projekt Smart City Academy.
Súčasťou opatrení prispievajúcich k zlepšovaniu kvality života po ekonomickej, prevádzkovej i zdravotnej stránke sú osvedčene funkčné riešenia najmä vo forme smart technológií. Zásluhou výmeny skúseností aj na nadnárodnej úrovni sa proces ich zavádzania, samozrejme, skracuje a zefektívňuje, a to bez ohľadu na finančné limity a štrukturálne, legislatívne či personálne reálie.
„Za desať rokov pôsobenia sa nám podarilo vygenerovať mestá, ktoré sú v zavádzaní smart riešení a technológií aj v zlepšovaní kvality ovzdušia ďalej ako väčšina iných. Teraz teda môžu tie ostatné samosprávy inšpirovať a posúvať,“ pripomenul zakladateľ SCK Vladimír Jurík.
Informačný servis