POZSONY május 22. (WEBNOVINY) – Magyarország a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslattal azt az orosz modellt követheti, amelyet az Orosz Föderáció vetett be Grúziában – jelentette ki Juraj Horváth, a parlament külügyi bizottságának elnöke a Szlovák Rádió Szombati párbeszéd című adásában. Szerinte Budepest ilyennemű törekvéseit igazolják Németh Zsoltnak a magyar Országgyűlés külpolitikai bizottsága főnökének szavai is, miszerint „az autonómia és a kettős állampolgárság egymáshoz tartozik“. Horváth úgy véli, Dél-SzLovákia ügyében Magyarország a jövőben hasonló utat is járhat majd, mint az volt, amelyikkel Koszovó elnyerte függetlenségét.
A kettős állampolgárság megszerzésének feltételei, anélkül, hogy azokat megvitatták volna Szlovákiával, szerinte növelik a feszültséget és a bizonytalanságot a térségben, mivel a törvény beavatkozik Szlovákia jogrendjébe. Horváth annak a híve, hogy a két ország között párbeszédre van szükség. Meg kell magyarázni, hogy az új törvény hogyan érinti Szlovákiát és Magyarországot. Lévén, hogy Budapest egyelőre visszautasítja a párbeszédet, valószínűleg azért, mert „takargat valamit“.
A parlament külügyi bizottságának elnöke úgy véli, hogy a magyar nemzetiségű szlovák állampolgárok a törvénnyel semmilyen előnyt nem szereznek. Budapest jogi normáját politikai hazugságnak nevezte, amelyiknek az a célje, hogy kapocs legyen a Magyar Köztársaság és a Szlovákiáéban élő magyar kisebbség között.
„Badarság a hatodikon“ – így kommentálta Csáky Pál, az MKP elnöke Horváth szavait. A Duna mindkét oldalán megnyugvásra szólította fel a politikusokat, a polgárokat pedig arra, hogy ne hiszterizálják a témát. Csáky megjegyezte, hogy Szlovákián kívül Magyarország egyetlen szomszédjának sincs baja a jogi normákkal. Azt, hogy a szlovákiai magyaroknak, szükségük van-e a kettős állampolgárságra, Csáky nem részletezte.
Az Országgyűlés pénteken befejezte a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslat általános vitáját. A javaslat szerint minden külföldön élő magyar megszerezheti a magyar állampolgárságot, akinek nincs bejegyzése a büntetőregiszter-kivonatban vagy igazolni tudja magyar nyelvtudását. A törvény, amenyniben jóváhagyják, augusztus 20-án az Alkotmány Napján lépne érvénybe.
SITA