DAMASK 4. augusta (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad vo štvrtok vydal dekrét, ktorým povolil multistranícky systém v krajine. Informovala o tom oficiálna tlačová agentúra SANA. Dekrét povoľuje zakladanie strán a ich fungovanie po boku vládnej strany Baas, ktorá je pri moci od roku 1963, pričom v ústave má zakotvený status „lídra štátu a spoločnosti“. Sýrska vláda prijala návrh príslušného zákona v júli. Ako jeho cieľ štátne médiá uviedli „obohatenie politického života, vytvorenie novej dynamiky a umožnenie zmeny politickej moci“.
V zákone sú zakotvené zásady upravujúce aktivity strán, podmienky ich založenia a pravidlá týkajúce sa ich financovania, práv a povinností, uvádza SANA. Norma tiež zakazuje strany založené na „náboženstve, kmeňovej príslušnosti, regionálnych záujmoch, profesijných organizáciách ako aj strany diskriminujúce na základe rasy, pohlavia či farby pleti“. Assadov dekrét znamená, že zákon môže vstúpiť do platnosti okamžite, bez schválenia parlamentom.
Politický pluralizmus je jednou z hlavných požiadaviek protivládnych demonštrantov, ktorí v uliciach krajiny od marca požadujú prodemokratické reformy a slobody. Podpísanie dekrétu prichádza len niekoľko hodín po tom, čo Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov v stredu večer odsúdila krvavé zásahy proti mierovým demonštrantom a vyzvala, aby boli zodpovední postavení pred spravodlivosť.
Od 15. marca zahynulo v Sýrii pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštrantom už viac ako 1 600 ľudí, ďalšie tisíce pozatýkali.
BR OSN napokon predsalen odsúdila násilie v Sýrii
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v stredu na mimoriadnom zasadnutí odsúdila brutálny zásah sýrskeho režimu voči opozičným demonštrantom. Voči osobám zodpovedným za krvavé potlačenie protestov zo strany režimu prezidenta Baššára al-Asada by podľa exekutívneho orgánu OSN mala byť „vyvodená zodpovednosť“. BR OSN „odsudzuje rozsiahle porušovanie ľudských práv a použitie sily proti civilistom zo strany sýrskych úradov,“ uvádza sa v jej stanovisku. Proti prijatiu textu sa však vyslovil susedný Libanon, podľa ktorého to „nepomôže“ ukončeniu sýrskej krízy.
Za to, aby sa BR OSN vyjadrila k situácii v Sýrii, lobovali najmä európske veľmoci a Spojené štáty. Čína a Rusko boli napriek zhoršujúcej sa situácii v blízkovýchodnej krajine proti prijatiu formálnej rezolúcie. Zo stanoviska napokon vypadla zmienka o vytvorení pozorovateľskej ľudskoprávnej misie, čo presadzovala Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Portugalsko.