BRUSEL 5. marca (WEBNOVINY) – Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová v pondelok vyzvala Rusko, aby riešilo „nedostatky“ sprevádzajúce nedeľňajšie prezidentské voľby, ktorých výsledky potvrdili návrat Vladimira Putina do čela krajiny.
Reagovala tak na stanovisko pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá konštatovala procesné nezrovnalosti a nespravodlivé podmienky predvolebnej kampane uprednostňujúce Putina.
Ako povedala na tlačovom brífingu Ashtonovej hovorkyňa Maja Kocijančičová, Európska únia „berie na vedomie predbežné výsledky“ ruských volieb, Brusel však zdieľa obavy zahraničných pozorovateľov.
„Povzbudzujeme Rusko k tomu, aby sa zameralo na tieto nedostatky,“ reagovala Kocijančičová. Poukázala pritom na problémy s registráciou kandidátov a nerovnomerný prístup k elektronickým médiám a dodala, že podrobnejšie stanovisko poskytne neskôr. Európska únia podľa nej „sledovala volebný proces ako aj verejnú debatu so zvláštnym záujmom“, keďže Rusko je jej susedom a strategickým partnerom.
Podľa stanoviska OBSE pozorovatelia hodnotia negatívne sčítavanie hlasov v takmer jednejtretine sledovaných volebných miestností. Šéfka pozorovateľskej misie Heidi Tagliaviniová vyzvala ruské úrady, aby prešetrili možné volebné podvody a pochybenia.
Nemci aj Briti chcú byť s Putinom zadobre
Nemecko chce aj naďalej úzko spolupracovať s Vladimirom Putinom ako staronovým prezidentom Ruskej federácie. Záujem o prehĺbenie „strategického partnerstva“ medzi Berlínom a Moskvou v pondelok potvrdil nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.
Ten Rusko označil za „ústredne dôležitého partnera Nemecka a Európy“ a sociálnu a ekonomickú modernizáciu krajiny za spoločný nemecko-európsky záujem. Ako dodal, tá je „nevyhnutnejšia ako kedykoľvek predtým“. Samotná nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok potvrdila, že Putinovi zatelefonuje v priebehu dňa.
Presvedčivosť výsledku nedeľňajšieho hlasovania uznala aj Veľká Británia, ktorá má s Rusmi niekoľko rokov pošramotené diplomatické vzťahy.
Podľa hovorcu britského premiéra Davida Camerona sa síce vyskytli problémy a porušenia, ktoré je potrebné prešetriť, no podotkol, že aj samotné mimovládne organizácie potvrdili, žePutin získal viac ako 50 percent hlasov. Ako dodal, Londýn má záujem na konštruktívnych vzťahoch s Moskvou, no či Cameron plánuje Putinovi k víťazstvu zablahoželať, odmietol
Čína rešpektuje vôľu ruského národa
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelkovom stanovisku vyjadrilo presvedčenie o hodnovernosti ruských prezidentských volieb a čínsky prezident Chu Ťin-tchao svojmu staronovému náprotivkovi stihol už aj zablahoželať k jasnému triumfu.
Podľa rezortu diplomacie najľudnatejšej krajiny na svete Peking „rešpektuje vôľu ruského národa“ a vyjadril vieru v pokračovanie politickej a ekonomickej stability v Rusku a „zohrávanie ešte väčšej úlohy na medzinárodnom poli“. Číňania si taktiež prajú napredovanie v rámci hospodárskej spolupráce medzi oboma susednými krajinami.
Víťazstvo Putina nie je pre českých politikov prekvapením
Víťazstvo Vladimira Putina v nedeľňajších parlamentných voľbách sa dalo podľa českých politikov očakávať. Domnievajú sa tiež, že Putin nechystá žiadne prekvapenia a bude pokračovať v nastolenom politickom kurze.
„Vyhral s presne predpovedanými 64 percentami a všetko prebehlo podľa plánu, tak mu blahoželáme,“ podotkol minister zahraničia Karel Schwarzenberg.
Opätovne zvolený ruský prezident bude podľa neho naďalej vychádzať zo svojich zásad, len taktiku prispôsobí okolnostiam. „Bude vychádzať z predstavy o veľkosti Ruska,“ myslí siSchwarzenberg.
Podobný názor vyslovil aj poslanec za opozičnú sociálnu demokraciu (ČSSD) Lubomír Zaorálek. „Výsledok je podľa očakávania. Dôležitejšie je, čo bude nasledovať,“ povedal, no dodal, že Putin nikdy nijako pozitívne neprekvapil. „Som skeptický k tomu, že by sa snažil režim demokratizovať,“ myslí si Zaorálek.
Sýrsky prezident zablahoželal Putinovi k víťazstvu
Sýrsky prezident Baššár al-Asad zablahoželal v pondelok Vladimirovi Putinovi k víťazstvu v ruských prezidentských voľbách. Informovala o tom štátna tlačová agentúra SANA. „Prezident Baššár al-Asad poslal ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi telegram k jeho víťazstvu v prezidentských voľbách,“ napísala agentúra.
Rusko je verným spojencom al-Asadovho režimu, ktorý už rok bojuje proti protivládnemu povstaniu.
Moskva spolu s Pekingom v Bezpečnostnej rade OSN zablokovala už dve rezolúcie, ktoré mali kruté zásahy vládnych síl proti opozícii odsúdiť. Spravili tak napriek tomu, že násilnosti si vSýrii vyžiadali už viac než 7 500 obetí.
Prezident SR blahoželal Putinovi k zvoleniu
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič poslal novozvolenému prezidentovi Ruskej federácie Vladimirovi Putinovi blahoprajný list, v ktorom mu zablahoželal k zvoleniu do funkcie hlavy štátu.
Ruského partnera v liste ubezpečil, že „Slovenská republika podporuje všestranný rozvoj bilaterálnych vzťahov v duchu priateľstva a na prospech oboch našich krajín i celoeurópskeho porozumenia“.
Ivan Gašparovič je presvedčený, že mandát Vladimira Putina nadviaže na doterajšiu úspešnú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou a pomôže jej ďalšiemu dynamickému prehlbovaniu a rozvoju, informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.
Putin získal vo voľbách takmer 64 percent hlasov, čo znamená, že zvíťazil už v ich prvom kole. Na ďalších dvoch miestach sa umiestnili šéf ruskej komunistickej strany Gennadij Zjuganov so ziskom 17,18 percenta a miliardár Michail Prochorov so 7,7 percenta hlasov.
Ultranacionalistovi Vladimirovi Žirinovskému, ktorý kandidoval už po piaty raz, dalo hlas 6,24 percenta voličov a ďalších 3,84 percenta podporilo bývalého predsedu hornej komory ruského parlamentu Sergeja Mironova.