Švédsky premiér predstavil zloženie vlády, uzná Palestínu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svedsko
Líder švédskej Sociálnodemokratickej strany Stefan Löfven predstavil zloženie novej vlády. Foto: SITA/AP

ŠTOKHOLM 3. októbra (WEBNOVINY) – Líder švédskej Sociálnodemokratickej strany Stefan Löfven, ktorý bol poverený zostavením novej vlády, v piatok oznámil jej zloženie. Dva z kľúčových postov pripadli ženám, keď ministerkou financií bude Maddalena Anderssonová, kým šéfkou diplomacie a nástupníčkou známeho Carla Bildta sa stala bývalá eurokomisárka Margot Wallströmová.

Podpredsedníčkou vlády zároveň bude Asa Romsonová, líderka strany Zelených, ktorí sú jediným koaličným partnerom sociálnych demokratov. Löfvenova vláda bude totiž menšinová a opierať sa chce o parlamentnú podporu malej ľavicovej strany.

Septembrové parlamentné voľby v Švédsku vyhrala ľavicová opozícia na čele so sociálnymi demokratmi, nezískala však absolútnu väčšinu. Stredoľavý blok si zabezpečil 43,7 percenta hlasov, zatiaľ čo stredopravá vládna koalícia na čele s doterajším premiérom Fredrikom Reinfeldtom presvedčila 39,3 percenta voličov.

Krajná pravica získala až 13-percentnú podporu. Reinfeldtov kabinet pravidelne znižoval daňové zaťaženie a pomohol tak veľkým firmám a podnikateľom, čo viedlo k nespokojnosti obyvateľov. Ľavicová opozícia sľubuje výrazné zvýšenie daní pre najlepšie zarábajúcich ľudí a firmy, viac prostriedkov na podporu sociálne slabších a obmedzenie pozícií súkromných firiem vo verejnom sektore, najmä zdravotníctve.

Nový švédsky premiér Stefan Löfven

v piatok pred plénom parlamentu oznámil plán uznať suverenitu palestínskeho štátu, čím škandinávska krajina urobí v rámci EÚ prelomový krok.

V inauguračnom prejave nový líder uviedol, že konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi „môže byť vyriešený iba prostredníctvom dvojštátneho riešenia vyrokovaného v súlade s medzinárodným právom„. Agentúra Reuters v tejto súvislosti podotýka, že suverenitu Palestíny uznali aj Slovensko, Poľsko a Maďarsko, no tie tak urobili ešte pred vstupom do únie pred desiatimi rokmi. Spomedzi starých členských krajín únie tak neurobil nikto.

Nezávislú Palestínu uznali desiatky štátov sveta – drvivá väčšina afrického kontinentu, ázijských krajín i juhoamerických štátov. Desaťročia trvajúce snahy o dohodu s Izraelom, ktorý okupuje palestínske územia, boli dosiaľ neúspešné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stefan Löfven