Energetická spoločnosť v meste Umeå na severe Švédska sa rozhodla pomôcť pri boji proti depresii za polárnym kruhom a nechala na autobusové zastávky mestskej hromadnej dopravy nainštalovať fototerapeutické svetlá. Tie majú bojovať proti krátkym dňom, nedostatku slnečného žiarenia a z toho vyplývajúcej depresii.
„Chceli sme ukázať, že sa staráme o ľudí v našom meste v tomto tmavom čase roka. Ľudia ľahšie upadnú do depresie, keď nevidia svetlo,“ uviedol riaditeľ Umeå Energi Göran Ernstson.
Na 30 zastávkach v meste boli koncom novembra reklamné plochy vymenené za špeciálne svetlá, ktoré by mali zabrániť sezónnej afektívnej poruche známej ako sezónna depresia. Mesto Umeå, ktoré leží 500 km na sever od Štokholmu, si v decembri vychutná v priemere len asi štyri hodiny denného svetla. Pred tým, než napadne prvý sneh, je mesto ešte tmavšie. Práve preto sa spoločnosť snaží chýbajúce svetlo doplniť aspoň umelo.
„Hoci dnes už snežilo, slnko zapadlo o druhej poobede. Ľudia si potrebujú nejako doplniť vitamín D. Veríme, že takto sa nám podarí ľudí dobiť energiou,“ uviedol Ernstson.
Energia, ktorá sa využíva na osvetlenie autobusových zastávok, pochádza z obnoviteľných zdrojov – slnka, vetra a vodnej energie. Okrem toho toto svetlo filtruje škodlivé UV lúče, a tak zabraňuje poškodeniu zraku aj kože.
Kým obyvatelia využívajúci MHD si svetlá pochvaľujú, vodiči majú na tento nápad iný názor. „To svetlo je skutočne jasné a je nasmerované na ulice mimo zastávok. Keď popri zastávkach v tme prechádzate na bicykli či v aute, sú skrátka príliš silné,“ uviedol miestny obyvateľ Tomas Helleborg.
Dve svetlá boli preto z hľadiska bezpečnosti odstránené, zvyšné i naďalej slúžia na terapiu svetlom. Tá sa sa bežne používa pri liečbe rôznych zdravotných ťažkostí vrátane kožných problémov, psychických porúch či porúch spánku.
www.thelocal.se