BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) – Súčasnú zástupkyňu SR pred ESĽP Maricu Pirošíkovú, advokáta a bývalého ústavného sudcu Jána Drgonca a prokurátora generálnej prokuratúry Mareka Tomašovičova zvolila Súdna rada za kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP).
Zvolili ich v tajných voľbách po tom, ako sa rade prezentovali všetci adepti na tento post. Pirošíková a Drgonec prešli už v prvom kole, dostali 15, resp. 11 hlasov osemnásťčlennej súdnej rady. Tomašoviča zvolili v druhom kole, dostal 13 hlasov.
Spomedzi trojice vybraných kandidátov napokon ustanoví slovenského sudcu Rada Európy. Na najbližších deväť rokov nahradí súčasného sudcu ESĽP za SR Jána Šikutu. Mandát sa mu končí 31. októbra 2013. Funkčné obdobie sudcu ESĽP je deväť rokov. V zozname adeptov figurovali okrem zvolených kandidátov sudkyňa Alena Poláčková, sudca Juraj Babjak, sudca Miroslav Gavalec a sudkyňa Jana Zemková.
Pirošíková je dnes zástupkyňou Slovenska, v prípade jej zvolenia by sa v konaní ESĽP posunula do rozhodovacej funkcie. Problém v tom nevidí. „Už v minulosti boli akceptované také kandidátky, na ktorých figurovali bývalí zástupcovia vlády. Dokonca súčasný podpredseda ESĽP je bývalým spoluzástupcom za Taliansko,“ dodala Pirošíkova. V prípade, že by Pirošíkovú v júni zvolila Rada Európy za sudkyňu ESĽP, tak by zo zastupovaním Slovenska hneď skončila.
ESĽP je konečnou inštanciou v prípadoch týkajúcich sa porušenia ľudských práv zo strany štátnych orgánov a súdov a pre sťažovateľov je často poslednou nádejou pre spravodlivé riešenie ich sporov.
„Postoj slovenského sudcu významne ovplyvňuje rozhodovanie o sťažnostiach slovenských občanov. Rozhodovanie o ľudských právach je často vecou osobných hodnôt, odvahy, filozofie a postoja konkrétneho sudcu. Preto je dôležité, aby boli zvolení kandidáti, ktorí budú nielen odborníkmi v oblasti ochrany ľudských práv, ale predovšetkým osobnosťami, ktoré svojím predchádzajúcim životom osvedčili, že sú zásadoví, schopní odolať tlaku politikov a jednoznačne chrániť ľudské práva aj voči štátnej moci,“ upozornila organizácia VIA IURIS.