- aktualizované 20. januára 17:31
Od pondelka 20. do stredy 22. januára na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vrážd novinára Jána Kuciaka, jeho partnerky Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára, ako aj ďalších skutkov.
Súd v kauze vraždy Kuciaka (1. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (2. deň)
Súd v kauze vraždy Kuciaka (3. deň)
V pondelok sa na súd dostavili aj finančník Jaroslav Haščák a podnikateľ Norbet Bödör. Ako prvý vypovedal druhý menovaný. Spomedzi obžalovaných sú na súde prítomní len podnikateľ Marian Kočner a tiež Tomáš Szabó. Miroslav Marček a Alena Zsuszová ešte minulý týždeň požiadali o konanie v neprítomnosti, súd im vyhovel.
Bödör pozná Kočnera 10 rokov
Bödör vo svojej výpovedi uviedol, že obžalovaný Kočner ho nežiadal, aby zisťoval informácie z prostredia bezpečnostných zložiek, ani pokiaľ ide o novinárov a zavraždeného novinára Kuciaka.
Potvrdil pritom medializované informácie o tom, že bývalý policajný prezident Tibor Gašpar je jeho príbuzný. „Moja babka a babka jeho manželky boli sesternice,“ uviedol a dodal, že s Gašparom sa často stretával. O pracovných záležitostiach sa však spolu podľa vlastných slov nerozprával. „Bavili sme sa aj o vražde (Kuciaka, pozn. SITA), ale nie o priebehu vyšetrovania vraždy,“ povedal Bödör.
Pokiaľ ide o samotného Kočnera, toho podľa vlastných slov pozná približne 10 rokov. „Stretával som sa s ním nepravidelne, nemáme spolu žiadne obchodné aktivity,“ povedal Bödör a doplnil, že na stretnutiach s Kočnerom rozoberali rôzne témy ako politiku, kultúru, šport alebo klebety. Kočner na stretnutiach podľa svedka vyjadroval nespokojnosť s tým, ako o ňom píšu novinári. „Tvrdil, že klamú,“ uviedol. V tejto súvislosti tiež povedal, že s jeho projektom Na pranieri zameraným na novinárov nemal nič spoločné, aj keď o ňom vedel.
Na otázku prokurátora, či pozná Petra Tótha, Bödör odpovedal, že sa stretli približne trikrát v období od augusta do septembra 2018. Stretnutia údajne inicioval Tóth so zámerom zistiť, či vie Bödör nejako pomôcť Kočnerovi, ktorý bol v tom období už vo väzbe pre kauzu zmenky.
Bödör mu podľa vlastných slov odpovedal, že nemá kontakty, ktoré by mohli pomôcť Kočnerovi. Na poslednom septembrovom stretnutí po zadržaní Zsuszovej, mu Tóth udajne povedal, že pre Kočnera sledoval novinárov a bojí sa, že bude zatiahnutý do veci vraždy. Preto išiel následne vypovedať na políciu. „Ja som sa ho na nič nepýtal,“ povedal Bödör. Zároveň uviedol, že už približne dva mesiace pred zadržaním podozrivých z vraždy sa v Bratislave „verejne rozprávalo“, že polícia vie, kto sú páchatelia.
Bödör pred súdom priznal aj známosť so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Uviedol však, že sa spolu stretávali len na športových podujatiach alebo v divadle. Trestné kauzy, ktorými sa zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry, však podľa neho neriešili. Bödör taktiež uviedol, že pozná napríklad bývalého šéfa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka alebo bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Róberta Krajmera.
Právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic na margo výpovede Bödöra uviedol, že je nedôveryhodná. Komunikácia obžalovaného Kočnera s Bödörom podľa Lipšica dokazuje získavanie informácií v prospech Kočnera na polícii aj na prokuratúre.
Kočner sa sťažoval na prácu médií
Pokiaľ sa obžalovaný Kočner v diskusiách s Jaroslavom Haščákom sťažoval na prácu médií, týkalo sa to len tých, ktoré vlastní skupina Penta. Haščák to uviedol vo výpovedi pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.
Haščák podľa vlastných slov pozná Kočnerove približne od roku 1998, intenzívnejšie však komunikovali až od roku 2010. Vtedy sa Kočner stal klientom Privatbanky, ktorá patrí finančnej skupine a takisto sa stal veriteľom jednej zo spoločností z portfólia Penty, spoločnosti Penta Funding.
Kočner sa podľa Haščáka pýtal na niektoré články, ktoré o ňom publikovali napríklad týždenníky Plus 7 dní alebo Trend, menované médiá spadajú pod Pentu.
Keďže portál Aktuality.sk, pre ktorý písal Kuciak, do portfólia Penty nepatril, podľa Haščáka sa o článkoch tohto média a teda aj o článkoch Jána Kuciaka spolu nebavili. O prípade sledovania novinárov sa podľa vlastných slov dozvedel až po vražde z médií.
Pokiaľ ide o medializovanú správu „Inak pracujem na o…..í čuráka“, ktorú mu odoslal Kočner, Haščák zdôraznil, že sa týkala vyšetrovateľa kauzy Gorila Lukáša Kyselicu. Ten podľa Haščáka zároveň vyšetroval prípad údajnej objednávky vraždy Silvie Volzovej, kde je momentálne obžalovaný exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko.
Haščákovi podľa vlastných slov prišlo zvláštne, že jeden vyšetrovateľ sa zaoberá ekonomickou aj násilnou trestnou činnosťou, pričom sa následne dozvedel, že na výsluchoch v prípade objednávky vraždy kládli Ruskovi otázky na kauzu Gorila.
Taktiež podľa Haščáka Kyselica komunikoval s osobami okolo bývalého príslušníka SIS Pavla Forischa, ktorý sa snažil jednu zo spoločností finančnej skupiny vydierať pomocou vymyslenej pohľadávky. Pre tieto skutočnosti podľa slov finančníka avizoval Kočner podanie podnetu voči Kyselicovi na policajnú inšpekciu.
„Bral som to tak, že Marian K. má informácie o nezákonnom konaní Lukáša Kyselicu,“ povedal Haščák s tým, že aj obžalovaný Marian K. mal s Forischom spory. Podnet bol následne podaný Ruskom, inšpekcia mu však nevyhovela.
Na otázku predsedníčky senátu, či by Haščák súhlasil so zverejnením jeho komunikácie s Kočnerom odpovedal, že by si ju najskôr musel prečítať. Potrebuje zistiť, či sa tam nenachádzajú veci zasahujúce do jeho súkromia.
Kočner a Zsuzsová sa stretávali v Báči
Svedkovia Erik Schwartz a Andrej Tóth vo svojej výpovedi uviedli, že Kočner a Zsuzsová sa stretávali v golfovom rezorte v Báči.
Schwartz vo svojej výpovedi uviedol, že je zakladateľom golfového rezortu. Keď mal približne pred ôsmimi rokmi problémy s bankou, ktorá žiadala jednorazové vyplatenie úveru, do areálu vlastnícky prostredníctvom firmy registrovanej na Malte vstúpil Kočner a stal sa spoluvlastníkom.
V areáli sa podľa svedka Kočner stretával s rôznymi ľuďmi. Jedným z nich bol napríklad bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. „Bol mi predstavený ako vášnivý rybár,“ povedal Schwartz. Kočner podľa svedka vo fungovaní rezortu navrhol zmeny, ktoré zvýšili kvalitu služieb. Pre jeho kontroverznú povesť sa však podľa neho niektorí zákazníci rozhodli zmeniť golfový klub.
Kočner sa podľa Schwartza v areáli stretával aj s „jednou pani“. Podľa neho do Báča jazdila na červenom mercedese komárňanskej značky a Kočnerovi nosila „taštičky s výrobkami z medu a propolisu“, pričom zamestnanci boli poverení v neprítomnosti Kočnera ju za to vyplatiť.
Keď bol Kočner v areáli prítomný, stretával sa s ňou v prevádzkovej budove. Keď po zadržaní zverejnili médiá podobizne Zsuzsovej, personál ju podľa Schwartza identifikoval ako ženu, ktorá do areálu chodila. „Tak mi to prezentovali zamestnanci, že o túto osobu sa jednalo,“ povedal svedok.
Druhý svedok Tóth pracoval od 1. februára 2018 ako manažér hotela a reštaurácie v areáli. Podľa vlastných slov v období medzi marcom a júnom 2018 v rezorte vídal Kočnera. Ten podľa Tótha niekedy chodil hrať golf a párkrát sa stretol aj so Zsuzsovou. Detaily ich stretnutí však nepozná.
Svedok identifikoval Szabóa ako vodiča auta
Svedok René Nyitray z Veľkej Mače pred senátom súdu povedal, že Szabó bol šoférom auta, ktoré sa pár dní pred vraždou pohybovalo vo Veľkej Mači.
Nyitray ďalej vypovedal, že 18. februára 2018 vo večerných hodinách si na benzínovej pumpe Slovnaft v Sládkovičove všimol vozidlo, ktoré identifikoval ako Peugeot Partner. Auto bolo svetlomodrej farby s komárňanskou značkou, pričom na pumpe videl do tváre vodičovi. Toho v súdnej sieni identifikoval ako obžalovaného Szabóa „Vtedy ešte vyzeral trošku inak,“ povedal s tým, že v súčasnosti má obžalovaný plnšiu tvár.
Myslí si však, že na pumpe videl práve jeho. Spomenuté auto následne podľa výpovede stretol pri vstupe do Veľkej Mače, pričom išlo podľa neho veľmi pomaly. Auto podľa neho prešlo aj popri dome neskôr zavraždeného novinára. Na otázku prokurátora, či mohlo ísť aj o iný typ vozidla (podľa obžaloby páchatelia použili vozidlo Citroen Berlingo), odpovedal svedok áno. On však má zafixované, že to bol Peugeot.
Podľa vyjadrenia obžalovaného Szabóa je výpoveď svedka nepravdivá a je motivovaná finančnou odmenou, ktorú po vražde vypísal štát za dolapenie páchateľov.
Vyrobil hlaveň a tlmič
Vyrobiť hlaveň na zbraň a tlmič mal od obžalovaného Tomáša Szabóa za úlohu svedok Marián Sehnal. Ako v pondelok uviedol pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku, Tomáš Szabó spolu s Miroslavom Marčekom sa na neho obrátili na jeseň 2017 s tým, že by potrebovali vyrobiť hlaveň na zbraň tak, aby bolo možné na ňu nasadiť tlmič.
Svedok podľa vlastných slov najskôr do celej veci ísť nechcel a tvrdil, že takúto hlaveň vyrobiť nevie. Tomáš Szabó, ktorý bol jeho spolužiakom na základnej škole, mu však tvrdil, že upravenú zbraň potrebujú na vyrovnanie dlhu „nejakej nebezpečnej osobe z Komárna“. „Horko-ťažko som sa dal presvedčiť,“ povedal s tým, že to považoval za kamarátsku pomoc Tomášovi Szabóovi.
Keď sa svedkovi podarilo vyrobiť hlaveň, dvojica následne požadovala aj výrobu tlmiča. „Toto celé mi trvalo asi jeden a pol mesiaca,“ povedal s tým, že niekedy v novembri 2017 boli obžalovaní upravenú zbraň skúšať pri Malom Dunaji v okolí Kollárova. „Bola to zbraň maďarskej výroby. Klasická deväťmilimetrová pištoľ,“ povedal.
Do upravenej zbrane museli podľa neho používať náboje so zníženým množstvom pušného prachu. Sám svedok sa pritom jednej zo skúšok upravenej zbrane zúčastnil. „Funkcia zbrane s mnou vyrobenou hlavňou sa zachovala,“ uviedol. Doplnil, že následne sa o celú vec už nezaujímal.
„Ja som mu (Tomášovi Szabóovi, pozn. SITA) dôveroval, že vie čo robí,“ odpovedal Sehnal na otázku sudkyne, či sa pýtal, na čo má by zbraň použitá.
Tomáša Szabó podľa vlastných slov považoval ako bývalého policajta schopného vyhodnotiť si mieru rizika, do ktorého je schopný ísť. Myslel si, že pištoľ bude asi využitá na zastrašovanie. Sehnal dodal, že bol za výrobu komponentov na zbraň odsúdený trestným rozkazom na trojročnú podmienku.
Čítala sa výpoveď Vargu
Pred súdom sa tiež v pondelok čítala výpoveď svedka Michala Vargu. Ten mal pôvodne vypovedať osobne minulý týždeň, súd však omylom predvolal jeho menovca. Varga podľa svojej výpovede dal Tomášovi Szabóovi v roku 2016 zbraň, ktorú údajne našiel.
Dôvodom bolo, že Tomáš Szabó je bývalý policajt a vedel, čo má v prípade nájdenej zbrane robiť. Obžalovaný podľa výpovede Vargu tiež tvrdil, že vie zbraň predať a následne mu za ňu dal 400 euro. Podľa obžaloby bola zbraň využitá pri vražde podnikateľa Petra Molnára z Kolárova.
Pojednávanie pokračuje v utorok výsluchom ďalších svedkov. Marian Kočner v súvislosti s utorkovým pojednávaním požiadal o konanie v neprítomnosti. Rovnakú žiadosť súdu už minulý týždeň adresovali najskôr Miroslav Marček a potom Alena Zsuzsová. Súd všetkým obžalovaným vyhovel.
Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Po tom, ako súd na verejnom zasadnutí 19. decembra prijal obžalobu podanú Úradom špeciálnej prokuratúry, vytýčil pojednávania na 13., 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.
Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho pre dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Marčeka a Szabóa). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.
V prípade vraždy už bol aj prvý odsúdený, bol ním sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. V jeho prípade schválil Špecializovaný trestný súd 30. decembra dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu bol uložený trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia. Andruskó sa pôvodne s prokurátorom dohodol na desaťročnom treste, podľa súdu by však takýto trest nebol spravodlivý. Andruskó po svojom zadržaní v septembri 2019 spolupracoval s vyšetrovateľmi.
Počas prvých troch dní pojednávania 13. až 15. januára sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Marček. Ten pred súdom vyhlásil, že práve on zastrelil Kuciaka a Kušnírovú, a v roku 2016 aj podnikateľa Molnára.
Podnikateľ Kočner priznal len skutok nedovoleného ozbrojovania súvisiaci s neoprávnenou držbou niekoľkých desiatok nábojov, účasť na vražde Kuciaka poprel. Obžalovaná Zsuzsová deklarovala pred súdom svoju nevinu a Szabó vyhlásenie o vine alebo nevine neurobil. Vo svojej výpovedi však tvrdenia prokuratúry o účasti na vraždách poprel a odmietol odpovedať na otázky. Kočner a Zsuzsová výpoveď nateraz odmietli.
Súd takisto začal s vypočúvaním svedkov. Okrem príbuzných zavraždenej dvojice pred súdom vypovedal napríklad Andruskó. Vo svojej výpovedi priznal, že v prípade vraždy figuroval ako sprostredkovateľ medzi Zsuzsovou a dvojicou Szbó a Marček
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby a Kočnerov kamarát Peter Tóth zase priznal, že pre obžalovaného podnikateľa zabezpečoval sledovanie novinárov, vrátane neskôr zavraždeného Kuciaka. Okrem iného opísal, ako po vzatí Kočnera do väzby komunikoval na jeho pokyn so Zsuzsovou a tiež to, ako sa Kočner snažil zabezpečiť si prepustenie z väzby.