Súd v kauze Kuciak (1. deň): Jeden z obžalovaných priznal vinu a opísal vraždu, Kočner odmietol vypovedať (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd v prípade vraždy novinára Kuciaka, Miroslav Marček
Obvinený Miroslav M. (vpravo) počas príchodu na hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 13. jnauár 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 13. januára 18:38

V pondelok sa pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku začalo hlavné pojednávanie vo veci vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalších skutkov. Po tom, ako súd na verejnom zasadnutí 19. decembra prijal obžalobu podanú Úradom špeciálnej prokuratúry, vytýčil pojednávania na 13., 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.

Na súde sú prítomní všetci obžalovaní a aj rodinní príslušníci zavraždeného páru. Súdny proces v prípade vraždy investigatívneho novinára je médiami označovaný za najsledovanejší v novodobej histórii Slovenska. Okrem slovenských médií sa na pojednávanie akreditovali aj novinári z okolitých štátov alebo z Nemecka, pričom pojednávacia miestnosť s kapacitou 120 miest je prakticky celá zaplnená.

Kuciak mal byť najskôr unesený

Jeden z dvojice prokurátorov na úvod prečítal obžalobu. Podľa nej si obžalovaný podnikateľ Marian K. na prelome rokov 2017 až 2018 objednal u Aleny Zs. vraždu novinára, ktorý vo v textoch poukazoval na jeho rôznorodú ekonomickú trestnú činnosť.

Podľa zadania mal byť Kuciak najskôr unesený a neskôr zavraždený. Alena Zs. sa so zadaním obrátila na Zoltána Andruskóa, ktorému za vykonanie sľúbila odpustenie dlhu vo výške 20 000 eur, plus finančnú čiastku 50 000 eur.  Zároveň mu odovzdala údaje o Kuciakovi, ktoré Marian K. získal z jeho sledovania a tiež jeho podobizeň. Andruskó sa so zadaním obrátil na dvojicu Tomáš Sz. a Miroslav M.

Jeden z obžalovaných priznal vinu

Práve obžalovaný Miroslav M. v pondelok na pojednávaní priznal vinu. Obžalovaný Tomáš Sz. sa k žalovaným skutkom nevyjadril, Alena Zs. svoju vinu poprela. Pokiaľ ide o Mariana K., ten priznal vinu pri skutku nedovoleného ozbrojovania. Účasť na vražde Kuciaka však popiera.

Podľa obhajcov Aleny Zs. je podaná obžaloba „absolútne nazákonná a svojvoľná“. Zdôraznili tiež, že prokuratúra sa opiera najmä o tvrdenia svedka Zoltána Andruskóa, ktorý svoje tvrdenia „opakovane menil za pochodu“ a tiež „obchodoval s orgánmi činnými v trestnom konaní“.

Súd v prípade vraždy novinára Kuciaka, Marián Kočner
Obvinený Marian Kočner (uprostred vpravo) počas príchodu na verejné zasadnutie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 13. jnauár 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Obhajkyňa Tomáša Sz. zdôraznila, že podľa pôvodnej verzie mal byť strelcom na Kuciaka on, následne sa však potvrdil opak. Zhromaždené dôkazy podľa nej nepreukazujú jeho účasť na žalovaných skutkoch. Podľa obhajcu Mariana K. Mareka Paru je obžaloba nedôvodná s nejasnými skutkovými vetami. „Prokuratúra ponecháva viaceré alternatívy skutkového deja otvorené,“ povedal. Obhajca Miroslava M. sa k podanej obžalobe nevyjadril.

Podľa právneho zástupcu poškodených Daniela Lipšica si poškodení Kuciakovci od obžalovaných nárokujú nemajetkovú ujmu vo výške milión eur za traumu, ktorú im spôsobili vraždy najbližších. Ďalší z právnych zástupcov Roman Kvasnica súdu navrhol zaistenie zmeniek v hodnote 12 miliónov eur, ktorými disponuje obžalovaný Marian K. voči spoločnosti Penta. Celkovo ide podľa neho o 24 zmeniek.

Lipšic vraj zavádza verejnosť

Senát vyhlásenie obžalovaného Miroslava M. o vine prijal. Znamená to, že dokazovanie sa v súvislosti s jeho osobou v súvislosti s danými skutkami nebude vykonávať. Miroslav M. bol podľa obžaloby ten, ktorý zastrelil Kuciaka a jeho snúbenicu v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta.

Rovnako súd prijal aj vyhlásenie o vine zo strany Mariana K. V jeho prípade za skutok nedovoleného ozbrojovania, ktorý priznal. Týka sa niekoľkých desiatok nábojov. Tie policajti zaistili počas vyšetrovania. Na držanie daného druhu nábojov pritom nemal potrebné povolenie.

Súd v prípade vraždy novinára Kuciaka, Alena Zsuzsová
Obžalovaná Alena Zs. (uprostred) pred začiatkom hlavného pojednávania v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 13. jnauár 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

V popoludňajších hodinách súd vypočúval štvoricu obžalovaných. Alena Zs. požadovala, aby bol z pojednávania vylúčený právny zástupca poškodených Daniel Lipšic.

Podľa Aleny Zs. je totiž zaujatý voči jej osobe a svojimi vyhláseniami k prípadu zavádza verejnosť. Súd o tejto námietke zatiaľ nerozhodol, Lipšic tvrdenia odmietol.

Pôvodne znela objednávka vraždy na Žilinku

Bývalý vojak Miroslav M. pred súdom opísal, ako vraždil. S objednávkou na vykonanie vraždy oslovil jeho bratranca, bývalého policajta Tomáša Sz., približne koncom roku 2017 Andruskó.

Pôvodne podľa Miroslava M. znela objednávka na prokurátora Maroša Žilinku, neskôr ju Andruskó zmenil na Kuciaka. Ten mal byť unesený a neskôr zavraždený tak, aby sa jeho telo nenašlo. „Tomáš Sz. mu (Andruskóovi, pozn. SITA) však povedal, že v dnešnej dobe je nereálne niekoho niekam prevážať,“ povedal Miroslav M.

Andruskóa podľa vlastných slov Miroslav M. pozná približne od roku 2015, lepší kamarát s ním bol však jeho bratranec Tomáš Sz. Tvrdí, že Alenu Zs. nepozná a Mariana K. pozná iba z medií. Po prijatí objednávky od Andruskóa podľa Miroslava M. niekoľkokrát vykonali obhliadku miesta činu v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Takisto si zabezpečili zbraň, ktorú upravili a tiež tlmič. Pôvodne mali skutok vykonať už 19. februára 2018, v Kuciakovom dome sa však nachádzali ďalšie osoby, preto akciu odložili.

Následne 21. februára už skutok vykonali. Miroslav M. podľa vlastných slov vnikol v podvečerných hodinách do Kuciakovho domu a v letnej kuchyni počkal, kým sa novinár vráti domov. Keď sa tak stalo, Kuciaka jedným výstrelom zasiahol do hrude. Následne strelil Kušnírovú do hlavy a pri odchode z miesta činu ešte raz vystrelil do ležiaceho novinára.

Miroslav M. v súvislosti s Kuciakom uviedol, že vedeli len to, že je novinár a „písal to, čo nemal písať“. S Tomášom Sz. si podľa neho mysleli, že Kuciak nie je jeho pravé meno. Andruskó im ukázal viaceré jeho fotografie a dostal tiež veľmi podrobné informácie o jeho pohybe a zvyklostiach. „Bolo to až divné, že tam bolo napísané, že kde aké horalky si kupoval a koľko zaplatil,“ povedal Miroslav M.

S Tomášom Sz. sa zhodli, že informácie musel vypracovať policajt, bývalý policajt alebo niekto, kto to nerobil po prvýkrát. Za skutok mali prisľúbenú sumu 40-tisíc eur, neskôr po medializácii prípadu však žiadali ešte ďalšie financie. Následne Miroslav M. podľa vlastných slov dostal ešte tri až štyritisíc eur.

Na začiatku svojej výpovede Miroslav M. vyhlásil, že nič nedokáže nahradiť pozostalým to, čo im spolu s ostatnými spolupáchateľmi zobral. Rodinám zavraždených sa ospravedlnil, pričom uviedol, že to, že videl v televízii ich bolesť, ho motivovalo, aby vo veci vypovedal.

Vražda podnikateľa Molnára

Bývalý vojak Miroslav M. opísal aj vraždu podnikateľa Petra Molnára z Kollárova z roku 2016. Ako uviedol vo svojej výpovedi, v lete roku 2016 dostal jeho bratranec, bývalý policajt Tomáš Sz. informáciu, že Molnár má doma odložených 70-tisíc eur.

Podľa Miroslava M. sa následne rozhodli, že sa o tieto peniaze obohatia. Takisto sa rozhodli, že lúpež vykonajú, keď bude Molnár doma. Podnikateľ sa podľa Miroslava M. poznal s Tomášom Sz., pričom sa spolu chodili zabávať do Maďarska.

„Hrozilo, že ho identifikuje, ak ostane na žive,“ uviedol s tým, že z tohto dôvodu sa rozhodli Molnára pri lúpeži usmrtiť. Za týmto účelom si zadovážili zbraň, pričom Miroslav na ňu vyrobil tlmič.

Do domu Molnára vnikli obaja páchatelia 16. decembra 2016. Molnárovi prikázali, aby si ľahol na zem a opýtali sa ho, či je ešte niekto v dome. Keď povedal, že nie, Miroslav M. ho podľa vlastných slov dvakrát strelil do hlavy. Spomenutú sumu však v jeho dome nenašli, odniesli si maximálne tisíc eur.

Za zbitie Kuciaka bolo sľúbených 1500 eur

Bývalý policajt Tomáš Sz. pred súdom uviedol, že podľa zadania Andruskóa mali Kuciaka zbiť, nie zavraždiť.

Dodal, že Andruskó mu v zime 2017 povedal, že hľadá niekoho, kto by „zbil, respektíve prefackal jednu osobu“, ktorá robí nejakým dotyčným zle. Podľa vlastných slov nemal Tomáš Sz. o túto vec záujem, no prejavil ho jeho bratranec, bývalý vojak Miroslav M.

Dôvodom bolo, že mal finančné problémy. Za zbitie Kuciaka mali podľa Tomáša Sz. sľúbených 1 500 eur, pričom 500 si mal nechať Andruskó. Ten mal dvojici povedať, že terčom má byť „nejaký mladý novinár“, meno Kuciak im však nič nehovorilo.

Tomáš Sz. podľa vlastných slov niekoľkokrát navštívil obec Veľká Mača, pretože si chcel kúpiť moped Babetta. Jeden si tam vraj už v minulosti od miestneho obyvateľa kúpil. Niekoľkokrát s ním do obce išiel aj Miroslav M., pričom si bol opakovane obhliadnuť dom Kuciaka. V inkriminovaný deň 21. februára 2018 podľa Tomáša Sz. vnikol Miroslav M. do Kuciakovho domu, našiel tam však len dve mŕtve telá. Tiež povedal, že to chcel ohlásiť na polícii, Miroslav M. bol však proti. Keď sa na celú vec potom pýtal Andruskóa, ten mu údajne povedal, aby sa nestaral, lebo „zle pochodí“.

Pokiaľ ide o vraždu podnikateľa Petra Molnára, Tomáš Sz. zdôraznil, že s ňou nemá nič spoločné. „Neviem, prečo si toto Miroslav M. na mňa vymyslel,“ povedal s tým, že vzťahy s jeho bratrancom sa v poslednom období pokazili. V minulosti spolu napríklad vlastnili obchod na výživové doplnky, ktorý podľa neho Miroslav M. zničil. Na otázky procesných strán Tomáš Sz. odmietol odpovedať.

Súd v prípade vraždy novinára Kuciaka, Jozef Kuciak, Zlatica Kušnírová
Zľava: Matka zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová a rodičia Jána, Jozef Kuciak a Jana Kuciaková pred začiatkom hlavného pojednávania s Tomášom Sz., Miroslavom M., Alenou Zs. a Marianom K. v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 13. jnauár 2020. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Obžalovaná Alena Zs. vinu odmietla. Podnikateľ Marian K. sa k obžalobe vo veci dvojnásobnej vraždy odmietol vyjadriť, keďže obžaloba v tomto prípade podľa neho obsahuje procesné pochybenia. K prípadu sa podľa vlastných slov bude vyjadrovať v priebehu ďalšieho konania.

Ako uviedla Alena Zs. nikdy neprijala objednávku na vraždu od Mariana K. ani ju nezadala Andruskóovi. Kuciaka a Kušnírovú podľa vlastných slov nepoznala rovnako ako spoluobžalovaných Miroslava M. a Tomáša Sz.

Mariana K. označila Alena Zs. za „veľmi dobrého priateľa“ a krstného otca jej dcéry. Väčšina finančných prostriedkov, ktoré od neho podľa vlastných slov dostala, bolo pre jej dcéru vrátane financií na dovolenky. „Nikdy sa nesprával tak, že by chcel niekomu ublížiť,“ povedala na margo Mariana K.

V súvislosti s Andruskóom povedala, že si od neho objednala len jedlo, čistenie bazéna a „prerábku“ izby. Zároveň Alena Zs. uviedla, že na otázky procesných strán bude odpovedať až po výsluchu svedka Andruskóa.

Andruskó s dohodou o vine a treste

V prvých pojednávacích dňoch pojednávania by mal byť na programe aj výsluch kľúčového svedka Andruskóa, ktorý sa na vražde novinára a jeho priateľky podieľal ako sprostredkovateľ.

V prípade Andruskóa schválil Špecializovaný trestný súd 30. decembra dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu bol uložený trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia. Andruskó sa pôvodne s prokurátorom dohodol na desaťročnom treste, podľa súdu by však takýto trest nebol spravodlivý.

Podľa výsledkov vyšetrovania Andruskó na základe objednávky od Aleny Zs. s prísľubom odpustenia dlhu 20-tisíc eur a odmeny 50-tisíc eur kontaktoval Tomáša Sz., ktorý sa spolu s Miroslavom M. podľa obžaloby podieľal na usmrtení Kuciaka.

Tomášovi Sz. tiež Andruskó odovzdal mobilný telefón s údajmi o neskôr zavraždenom novinárovi. Po svojom zadržaní v septembri minulého roku Andruskó spolupracoval s vyšetrovateľmi.

Obžalovaní sú stíhaní väzobne

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a tiež Mariana K. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Miroslava M. a Tomáša Sz.). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

Jána Kuciaka a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMartina KušnírováZoltán A.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR