Súd v kauze vraždy Kuciaka prijal obžalobu, pojednávanie sa začína 13. januára 2020 (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, Alena Zsuzsová
Obžalovaná Alena Zsuzsová počas prestávky na predbežnom verejnom prejednaní obžaloby obvinených v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v budove Justičnej akadémie v Pezinku. Pezinok, 19. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 19. decembra 13:11

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vo štvrtok rozhodol o prijatí obžaloby vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Pojednávanie v tejto veci začne 13. januára 2020. Ďalšie pojednávacie dni vytýčil súd na 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.

Podľa predsedníčky senátu Ruženy Sabovej boli, a to napriek tvrdeniam niektorých obhajcov, práva na obhajobu obvinených v rámci prípravného konania zachované. „Každý z obvinených mal svojich obhajcov, boli včas informovaní o vykonávaných úkonoch,“ uviedla.

Obhajcovia mali tiež podľa predsedníčky senátu primeranú lehotu na preštudovanie spisu. Dokazovanie má súd na pojednávaniach vykonať v rozsahu navrhnutom v obžalobe.

Odmietnuté dohody o vine a treste

Štvrtkové predbežné prejednanie obžaloby sa konalo za sprísnených bezpečnostných podmienok. V areáli súdu sa nachádzali desiatky príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže vrátane psovodov a kukláčov. Na verejné zasadnutie prišli aj médiá z okolitých štátov, rodiny zavraždených a aj obvinení.

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic pre médiá uviedol, že obžaloba v tomto prípade je podľa neho vypracovaná kvalitne a podložená argumentami. Nevylúčil však, že procesné strany ešte nenavrhnú doplnenie dokazovania.

Štvorica obvinených vyhlásila, že nemá záujem uzatvoriť dohody o vine a treste. Rovnako o uzatváranie dohôd neprejavila záujem ani prokuratúra. V prípade, že obvinený chce uzatvoriť dohodu o vine a treste, musí sa priznať. Súd mu potom môže znížiť trest až o jednu tretinu pod dolnou hranicou trestnej sadzby za spáchaný skutok.

Spis je podľa Paru v neúplnom stave

Kočnerov advokát Marek Para na pojednávaní uviedol, že prípad by sa mal vrátiť do prípravného konania. „Spis je v takom neúplnom stave, že nebolo možné zabezpečiť právo na obhajobu,“ povedal Para.

V spise podľa neho chýbal napríklad dokument o zriadení medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zaoberal vyšetrovaním vraždy. Taktiež je podľa neho potrebné do spisu doplniť viaceré znalecké posudky.

Súdny proces, vražda Kuciaka, Marián Kočner
Jeden z obžalovaných, podnikateľ Marián Kočner, sedí v súdnej sieni, kde začal proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Pezinok, 19. december 2019 Foto: SITA/AP

Obhajca tiež poukázal, že niektoré vyšetrovacie úkony v rámci vyšetrovania vykonali príslušníci organizácie Europol, ktorí neboli členmi daného vyšetrovacieho tímu. „Došlo k zásadnému porušeniu práva na obhajobu,“ tvrdil Para s tým, že takéto nedostatky je možné najlepšie odstrániť práve v prípravnom konaní.

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic zase súdu navrhol vyšetriť psychický stav obvineného Kočnera Podľa neho je potrebné určiť prognózu jeho resocializácie, keďže mu môže hroziť doživotný trest. Kočner sa podľa Lipšica doteraz nepodrobil psychologickému alebo psychiatrickému skúmaniu

Šesť skutkov

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v tomto prípade obžalobu na Tomáša Szaboa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016. V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.

Ďalší pôvodne obvinený Zoltán A. bol vyčlenený na samostatné konanie a v prípade vystupuje ako svedok. S prokurátorom už uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú ešte musí odobriť súd. Verejné zasadnutie sa uskutoční 30. decembra tohto roku.

Predbežné prejednanie obžaloby

Pri predbežnom prejednaní obžaloby súd preskúma obžalobu a zákonnosť dôkazného materiálu. Predseda senátu alebo ním poverený člen senátu z tohto hľadiska podá správu, pričom sa zameria na otázky, ktoré treba riešiť.

Podľa Trestného poriadku súd nariadi predbežné prejednanie obžaloby, „ak skutok, ktorý je predmetom obžaloby, pri správnom použití zákona treba posudzovať podľa iného ustanovenia zákona, ako ho posudzuje obžaloba“.

Taktiež tak urobí, keď sa domnieva, že vec treba vybaviť rozhodnutím podľa paragrafu 244 Trestného poriadku. Medzi rozhodnutia obsiahnuté v tomto paragrafe patrí napríklad postúpenie veci inému súdu, inému orgánu, prerušenie alebo zastavenie trestného stíhania alebo vrátenie veci prokurátorovi.

Tento inštitút sa využíva pri zločinoch s dolnou hranicou trestnej sadzby najmenej dvanásť rokov. „Pri predbežnom prejednaní obžaloby môže súd vypočuť obvineného aj poškodeného a zadovážiť aj ďalšie potrebné vysvetlenia. Súd zároveň zistí, či prokurátor a obvinený nechcú uzavrieť dohodu o vine a treste,“ konštatuje Trestný poriadok.

Novinára Jána Kuciaka a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. V rámci svojej činnosti sa Kuciak zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMartina KušnírováTomáš Sz.Zoltán A.