Prvý odsúdený v kauze vraždy Kuciaka, Andruskó strávi vo väzení 15 rokov (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd v kauze vraždy Kuciaka, Zoltán A.
Obvinený Zoltán A. (uprostred) počas príchodu na verejné zasadnutie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 30. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 30. decembra, 14:13

Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodol na verejnom zasadnutí o návrhu dohody o vine a treste pre Zoltána A. v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Prokurátor aj obvinený Zoltán A. súhlasili v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka s 15-ročným trestom pre obvineného a trestný súd napokon návrh schválil. V rámci hlavného procesu týkajúceho sa vraždy novinára a jeho priateľky by mal Zoltán A. vystupovať ako svedok.

Zoltán A. si na základe dohody za podiel na úkladnej vražde odsedí trest 15 rokov v ústave so stredným stupňom stráženia. Verdikt súdu je právoplatný, keďže súčasťou uzavretej dohody je záväzok, že sa odsúdený voči trestu neodvolá. Bežná trestná sadzba pri trestnom čine úkladnej vraždy je 25 rokov väzenia až doživotie.

Prispel k objasneniu trestnej činnosti

Dozorový prokurátor po skončení verejného zasadnutia pre médiá povedal, že trest 10 rokov pre Andruskóa navrhoval aj preto, že je ešte stíhaný v iných prípadoch (napríklad príprava vrážd prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica, pozn. SITA).

„Tam bola určitá úvaha, aby sme si mohli za určitých okolností vytvoriť priestor postihovať ho ďalej,“ povedal s tým, že do úvahy bolo potrebné zobrať aj to, že odsúdený výrazne prispel k objasneniu rôznej trestnej činnosti.

Prokurátor doplnil, že rozumie, že sa niekomu mohol zdať pôvodne navrhovaný trest príliš nízky, prokuratúra však postupovala v rámci zákonom stanovených sadzieb. „Nemohli sme ukladať taký trest, ktorý by nám potom znemožnil ďalšiu spoluprácu,“ dodal.

Podľa obhajkyne odsúdeného Lívie Kňažíkovej Andruskóa nebolo treba veľmi presviedčať, aby prijal aj vyšší trest. „Sám si uvedomil, čoho sa dopustil a počítal aj s touto alternatívou,“ uviedla.

Spravodlivosť pre všetky strany

Špecializovaný trestný súd nepovažoval prokurátorom navrhnutý trest 10 rokov väzenia pre Zoltána A. za spravodlivý. Uviedla to na pondelkovom zasadnutí predsedníčka senátu Pamela Záleská. Takýto trest by bol podľa nej spravodlivý len pre obvineného.

Súd však podľa nej musel prihliadať na spravodlivosť pre všetky procesné strany. Zoltán A. podľa sudkyne najskôr „zobchodoval“ ľudský život a následne aj svoj trest. Desaťročný trest by bol v tomto prípade podľa nej zákonný, avšak spravodlivosť je podľa nej tou primeranou hodnotou, na ktorú musí súd prihliadať.

Predsedníčka senátu preto vyzvala prokuratúru aj obhajobu, aby sa vyjadrili, či by akceptovali dohodu s uložením 15-ročného trestu. Prokurátor v tejto súvislosti pripomenul, že Zoltán A. začal s orgánmi činnými v trestnom konaní spolupracovať okamžite po zadržaní.

Spolupracoval s vyšetrovateľmi

Okrem vraždy Kuciaka vypovedal Zoltán A. tiež k vražde podnikateľa Petra Molnára, exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka alebo v prípade prípravy vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Zoltán A. je obvinený, že na základe objednávky od Aleny Zs. s prísľubom odpustenia dlhu 20-tisíc eur a odmeny 50-tisíc eur kontaktoval Tomáša Sz., ktorý sa nakoniec podľa obžaloby podieľal na usmrtení Kuciaka.

Súd v kauze vraždy Kuciaka, Zoltán A.
Obvinený Zoltán A. (uprostred v kukle) počas príchodu na verejné zasadnutie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Pezinok, 30. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Tomášovi Sz. tiež Zoltán A. odovzdal mobilný telefón s údajmi o zavraždenom. Po svojom zadržaní Zoltán A. spolupracoval s vyšetrovateľmi, preto v rámci uzatvorenia dohody o vine a treste súhlasila prokuratúra so zníženým trestom.

Mal byť sprostredkovateľom

Polícia Zoltána A. označila za sprostredkovateľa medzi Alenou Zs., ktorá bola známou podnikateľa Mariana K., a vykonávateľmi dvojnásobnej vraždy Miroslavom M. a Tomášom Sz. Obvinený je aj v kauze objednávok vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho a Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Takisto na Okresnom súde Bratislava V čelí obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu, za čo mu hrozí sedem až 12 rokov odňatia slobody. Podľa portálu dlžník.sk má totiž Zoltán A. daňový nedoplatok presahujúci milión eur.

Sú stíhaní väzobne

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a tiež Mariana K. Všetci menovaní sú momentálne stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.

Jána Kuciaka a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena Zs.Ján KuciakMarián KočnerMartina KušnírováMiroslav M.Pamela ZáleskáTomáš Sz.Zoltán A.
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR