- aktualizované 14. januára 19:14
V utorok pokračovalo pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku hlavné pojednávanie vo veci vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, podnikateľa Petra Molnára a ďalších skutkov.
Súd vypočúval ďalších svedkov, prvou bola Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny. Na začiatku sa obžalovaných opýtala, kto im dal právo siahnuť na život Jána a Martiny. „Od prvej minúty som tvrdila, že je to politická vražda,“ povedala s tým, že príčinou boli „špinavé peniaze a praktiky“ obžalovaných.
Obžalovaná Zsuzsová sa Kušnírovej v tejto súvislosti opýtala, na základe akých dôkazov konštatuje, že je vinná za smrť jej dcéry. „Tu sme preto, aby sa to dokázalo,“ odpovedala Kušnírová s tým, že dôkazy sú v spise a Zsuzsová by nesedela na súde, keby s vecou nič nemala.
Kušnírova „nechcela“ stresovať
Pokiaľ ide o samotný skutok, Kušnírová podľa vlastných slov kontaktovala Martinu naposledy v inkriminovaný deň 21. februára 2018 (streda) poobede. Vo večerných hodinách už mladý pár nedvíhal telefón. Následne sa im snažila dovolať vo štvrtok, v piatok a v sobotu, ako však povedala „nechcela stresovať“.
Súd v kauze Kuciak (1. deň): Jeden z obžalovaných priznal vinu a opísal vraždu, Kočner odmietol vypovedať (foto)
Políciu následne kontaktoval v nedeľu, pričom prvý krát ju „odbili“ s tým, že mladí ľudia sa nemusia pravidelne hlásiť. Následne jej však volali, aby im poskytla popis a telefónne čísla Jána a Martiny. Zároveň kontaktovala svoju neter z Vrábeľ, aby sa išla pozrieť do Veľkej Mače, kde dvojica bývala. Následne sa dozvedela, čo sa stalo.
Kočnerov telefonát Kuciakovi
Ján a Martina boli podľa Kušnírovej spolu asi päť rokov, pričom Kuciaka označila za inteligentného a pracovitého. Podľa vlastných slov sa zaujímala o kauzy, o ktorých písal, vrátane káuz Mariana Kočnera. Kuciak jej na jeseň 2017 spomínal aj telefonát od Kočnerov, pre ktorý podal trestné oznámenie.
Kočner v medializovanej nahrávke Kuciakovi povedal, že sa bude zaujímať o jeho príbuzných a hľadať na nich „závadné“ skutočnosti. Na upozornenia, aby si dával pozor, podľa nej Kuciak zvykol odpovedať „nie sme v Amerike“ alebo „čo mi môžu urobiť“.
Zároveň povedal, že niekto o podvodoch Mariana K. písať musí. „Stále hovoril, že vidí, čo sa deje. Nedal si povedať,“ uviedla Kušnírová. Zároveň Mariana K.na súde odmietla oslovovať pán.
Jozef Kuciak st. čítal synove články
Jozef Kuciak st., otec zavraždeného novinára, vo výpovedi uviedol, že prvé, čo rodine v súvislosti s vraždou napadlo, bolo, že za vraždou je Kočner a dodal, že táto predtucha sa napokon aj potvrdila. Ďalej uviedol, že dovtedy by si nebol myslel, že sa niečo také môže na Slovensku stať.
Syn rodine podľa Jozefa st. na jeseň púšťal nahrávku telefonátu s Kočnerom, v ktorej mu obžalovaný avizoval, že bude na jeho rodinných príslušníkov „hľadať špinu“.
Trestné oznámenie v tejto veci podľa otca zavraždeného podal Ján na základe rád svojich kolegov, pretože sám v tom nevidel význam. „Aj to sa potvrdilo,“ uviedol Jozef Kuciak st., mysliac tým najmä na skutočnosť, že oznámenie bolo zakrátko odmietnuté.
Jozef Kuciak st. hodnotí svoj vzťah so synom ako veľmi dobrý, aj keď niekedy mávali „priateľské hádky“, keďže on sa cítil byť sociálnym demokratom, a preto podporoval stranu Smer-SD. Synove články však čítal. „Povedal mi, že to má všetko overené a čerpá len z verejne dostupných zdrojov,“ zdôraznil Jozef st. s tým, že Ján bol pokojný a nekonfliktný človek.
To, že rodina mala od začiatku podozrenie, že za vraždou môže byť Marian K., potvrdil aj brat zavraždeného novinára Jozef Kuciak ml.
Väčšina článkov jeho brata bola totiž venovaná kauzám obžalovaného. Po vyhrážkach zo strany Mariana K. sa podľa vlastných slov o brata bál. „Že niekto taký, kto je na mafiánskych zoznamoch, sa zaujíma o brata, to je niečo hrozné,“ konštatoval a dodal, že Ján, paradoxne, rodinu upokojoval. „Keby sa však nebál, asi by nepodával trestné oznámenie,“ dodal Jozef ml.
Pred súdom mala v tomto prípade vypovedať aj matka Jána Kuciaka. Z dôvodu rečovej vady, ktorou trpí, sa však nakoniec čítala výpoveď Jany Kuciakovej z prípravného konania.
Popoludní vypovedá aj Andruskó
Marček, ktorý priznal vinu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice ako aj podnikateľa Petra Molnára o sebe tvrdil, že nie je dobrý človek. Pred súdom to uviedla Martina Rigová, ktorá s ním istý čas žila v spoločnej domácnosti. Zároveň však uviedla, že na to, prečo to tvrdí, sa ho nepýtala, keďže ani on sa jej nepýtal na jej problémy.
Marček bol podľa slov bývalej partnerky skromný, tichý a utiahnutý človek, ktorý jej pomáhal s chodom domácnosti a mal dobrý vzťah s jej mladším synom. Okrem bratranca Szabóa alebo Andruskóa, o ktorom hovoril len v dobrom, sa podľa nej veľmi nestýkal s inými osobami a väčšinu volného času trávil s ňou. Obžalovaný mal podľa svedkyne kladný vzťah k zbraniam, aj z tohto dôvodu slúžil v minulosti v armáde.
O vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej svedkyňa podľa vlastných slov nevie nič konkrétne, aj keď sa o udalosť prostredníctvom médií zaujímala. Osobne sa poznala so zavraždeným podnikateľom Petrom Molnárom, v čase jeho vraždy však ešte nepoznala Miroslava M.
Predvolali nesprávneho svedka
V poobedňajších hodinách pojednávanie pokračuje a vypovedal Zoltán Andruskó, ktorý priznal účasť na dvojnásobnej vražde. Súd mu za to v rámci dohody o vine a treste uložil trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia.
Na pojednávanie predvolal aj nesprávneho svedka. Realitný maklér Michal Varga pred súdom uviedol, že Jánovi Kuciakovi predal dom, v ktorom potom býval v obci Veľká Mača.
Súd však zamýšľal vypočuť osobu rovnakého mena, ktorá údajne predala páchateľom zbraň. Makléra Vargu nakoniec nemala záujem vypočúvať žiadna z procesných strán. Súd zároveň avizoval, že druhého Michala Vargu predvolá na jedno s ďalších pojednávaní.
Právoplatne odsúdený Andruskó pred súdom niekoľkokrát zopakoval, že jeho hlavnou motiváciou spolupracovať s políciou pri vyšetrovaní vraždy bol strach o život. Pred súdom tiež priznal, že bol sprostredkovateľom medzi Zsuzsovou, Szaboóm a Marčekom.
Andruskó okamžite po zadržaní políciou v septembri 2018 spolupracoval s vyšetrovateľmi, preto mu prokuratúra nevrhla uzavretie dohody o vine a treste. V rámci nej mu súd uložil trest 15 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia.
Andruskó vo svojej výpovedi uviedol, že Zsuzsovú pozná zhruba deväť rokov. Vyhlásil, že finančne podporil kandidáta na primátora Hurbanova Romana O. a bol svedkom toho, ako Zsuzsová objednala vraždu jeho protikandidáta Lászlóa Basternáka. „Pár dní na to, sa tá vražda stala,“ povedal a dodal, že od tohto momentu sa Zsuzsovej, prípadne osôb, ktoré za ňou stáli, bál. „Mal som rešpekt, vedel som, čoho je schopná,“ povedal a konštatoval, že o veci zo strachu roky mlčal.
Zsuzsová mala podľa Andruskóa blízky vzťah s podnikateľom Kočnerom „Najprv mi to bolo avizované, že sú ako milenci, ale potom mi to prišlo tak, že pre neho pracuje,“ vyhlásil.
V roku 2017 Zsuzsová povedala Andruskóvi, že Kočner sa chystá do politiky. Za účelom založenia strany údajne výmenou za osobné údaje Alena Zs. rozdávala sociálne znevýhodneným občanom potravinové balíčky. Zároveň Andruskóvi povedala, že Kočner má problém s prokurátorom Marošom Žilinkom, konkrétne, že si k nemu „nevie nájsť cestu“.
Následne mu na prelome leta a jesene 2017 odovzdala sumu 20-tisíc eur ako zálohu za jeho vraždu. Andruskó podľa vlastných slov najskôr peniaze zobral, potom ich však chcel vrátiť, no Zsuzsová ich už nechcela prijať.
Následne sa na prelome rokov 2017 a 2018 objednávka zmenila na vraždu Jána Kuciaka, pričom Andruskó za týmto účelom kontaktoval Szabóa. „Bál som sa o život,“ zopakoval Andruskó a dodal, že na políciu nešiel, pretože jej nedôveroval. Zsuzsová mu v tejto súvislosti odovzdala aj súbor informácií o Kuciakovi, vrátane fotografií. „Bolo vidno, že je to profesionálne vypracované,“ povedal. Zároveň potvrdil, že pôvodná objednávka zahŕňala zmiznutie Kuciaka.
Po vykonaní vraždy Kuciaka bol Andruskó so Zsuzsovou dohodnutý, že jej pošle cez Threemu správu o tom, že dostal defekt. Následne sa stretli. Keď sa Zsuzsová dozvedela, že pri skutku zomrela aj Martina Kušnírová, podľa Andruskóa zúrila. Následne mu však odovzdala 50-tisíc eur pre vykonávateľov.
Po medializácii prípadu požadovali vykonávatelia ďalšie peniaze, preto im podľa Andruskóa poskytla ďalších približne 10 až 20-tisíc eur. Andruskó tiež v tejto súvislosti povedal, že on presne nevie, ktorý z dvojice Szabó a Marček strieľal na zavraždený pár. Pokiaľ ide o vraždu Petra Molnára, Szabó podľa Andruskóa priznal jeho vraždu v čase, keď diskutovali o možnosti vraždy prokurátora Žilinku.
Szabó označil v reakcii Andruskóa za klamára. „Konečne sa ti môžem pozrieť do očí,“ povedal mu. Obžalovaný Kočner zase svedka vyzval, aby spresnil informácie o jeho stykoch s politikmi. Andruskó totiž povedal, že Zsuzsová mu hovorila aj to, že Kočner má styky napríklad s Robertom Ficom, Martinom Glváčom, Robertom Kaliňákom, Jánom Počiatkom alebo napríklad s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.
Andruskó na to odpovedal, že detaily týchto kontaktov nepozná, no Zsuzsová ho uisťovala, že v súvislosti s pripravovanými alebo vykonanými vraždami im nič nehrozí.Takisto si podľa vlastných slov myslí, že Zsuzsová nebola v minulosti odsúdená v kauze vraždy exprimátora Hurbanova práve vďaka Kočnerovi a jeho kontaktom.
Podľa Kočnera však svedok už v priebehu prípravného konania menil výpovede podľa dôkaznej situácie. Orgány činné v trestnom konaní tiež podľa Kočnera poskytli Andruskóvi neprimerané výhody. To podľa neho uznal aj súd, keď mu v rámci schvaľovania dohody o vine a treste zvýšil pôvodne navrhovaný trest 10 rokov väzenia na 15 rokov. Zsuzsová v súvislosti s výpoveďou svedka uviedla, že je plná rozporov. „Nehovorí pravdu a klame účelovo,“ zdôraznila s tým, že mu napríklad nikdy nerozprávala o Kočnerovi.
Prokurátor v rámci kladenia otázok predložil obžalovanému súbor fotografií, ktoré sú súčasťou jedného zo znaleckých posudkov vypracovaných k prípadu. Andruskó v tejto situácii potvrdil, že sú medzi nimi fotografie, ktoré mu ukázala Zsuzsová v rámci odovzdania informácií o Jánovi Kuciakovi pred vykonaním jeho vraždy.
Na pojednávaní boli v utorok prítomní všetci obžalovaní s výnimkou Marčeka, ktorý po priznaní svojej viny súd požiadal o konanie v neprítomnosti.
Súd v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
Po tom, ako súd na verejnom zasadnutí 19. decembra prijal obžalobu podanú Úradom špeciálnej prokuratúry, vytýčil pojednávania na 13., 14., 15., 20., 21., 22. januára a na 3., 4. a 6. februára.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú a tiež Mariana Kočnera Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Kočnera je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur.
Obžaloba v tomto prípade bola podaná pre šesť skutkov, z toho pre dve úkladné vraždy. Jedna sa týka Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, druhá podnikateľa Petra Molnára z Kolárova z roku 2016 (v tomto prípade sa obžaloba týka iba Marčeka a Szabóa). V prípade uznania viny hrozí obvineným trest 25 rokov alebo doživotie.
V prípade vraždy už bol aj prvý odsúdený, bol ním sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó. V jeho prípade schválil Špecializovaný trestný súd 30. decembra dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu bol uložený trest 15 rokov väzenia v ústave zo stredným stupňom stráženia. Andruskó sa pôvodne s prokurátorom dohodol na desaťročnom treste, podľa súdu by však takýto trest nebol spravodlivý.
Andruskó po svojom zadržaní v septembri 2019 spolupracoval s vyšetrovateľmi.