V piatok 24. mája mal na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračovať v poradí druhý súdny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, súd však pojednávanie nakoniec zrušil.
Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, termín pojednávania je zrušený „z dôvodu prerušenia trestného stíhania“.
Kováčik mal predniesť svoju záverečnú reč
Kováčik je obžalovaný z trestného činu prijímania úplatku a súdený je spolu s Petrom Koščom, prezývaným „Pán X“, ktorý je obžalovaný z podplácania. Vec sa pojednáva bez prítomnosti Košča, keďže je na úteku.
Na piatkovom pojednávaní mal Kováčik predniesť svoju záverečnú reč. Pôvodne tak mal urobiť už v januári, naplánované pojednávanie však bolo zrušené. Podľa medializovaných informácií totiž súd overoval skutočnosti, že sa obžalovaný Košč nachádza v Kanade.
Navrhnutý 14-ročný trest
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vo svojej záverečnej reči ešte v novembri 2023 navrhol pre Kováčika úhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody na 14 rokov v zariadení s minimálnym stupňom stráženia. Pre Košča zase v rámci trestnej sadzby od dvoch do piatich rokov žiadal trest minimálne 30 mesiacov v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.
„Dostatočným spôsobom bolo preukázané, že všetky skutky, z ktorých sú obaja obžalovaní, sa stali tak, ako je uvedené v obžalobe,“ konštatoval prokurátor Michal Šúrek s tým, že obhajoba sa počas pojednávania snažila hlavne spochybniť hlavného svedka Bernarda Slobodníka a predkladanými návrhmi vyvolať zmätok v dokazovaní.
Súdny proces s Bašternákom v kauze Bonaparte pokračuje, obžalovaní sa opäť nedostavili
Podľa prokurátora bol doteraz Slobodník vyhodnotený ako dôveryhodný svedok. Prokurátor upriamil pozornosť aj na to, že Kováčik zastával najvyššiu funkciu v boji proti organizovanému zločinu na ÚŠP. Zároveň Šúrek pre bývalého špeciálneho prokurátora okrem nepodmienečného trestu žiada za prevzatie úplatku 50-tisíc eur aj súhrnný peňažný trest 200-tisíc eur.
Slobodníková výpoveď
Obhajca obžalovaného Kováčika v záverečnej reči v novembri 2023 povedal, že jediným dôkazom obžaloby je výpoveď svedka Slobodníka, pričom tento „nie je žiadnym nestranným svedkom, ale spolupracujúci svedok, ktorý vystupuje aj v mnohých ďalších trestných konaniach s vidinou dosiahnutia vlastnej beztrestnosti“.
Prípad Magáta stíhaného pre závažnú extrémistickú trestnú činnosť sa vráti na Špecializovaný trestný súd
Podľa obhajoby je Slobodníkova výpoveď o knihe s vyrezaným vnútrom, v ktorej mal byť úplatok, výmyslom jeho fantázie inšpirovaným jeho obľubou talianskeho seriálu Gomora. Pre svojho klienta žiada obhajca oslobodenie spod obžaloby, lebo nebolo dokázané, že sa skutok, pre ktorý bol obžalovaný, stal.
Vypovedalo už množstvo svedkov
V kauze, ktorú ŠTS pojednáva od septembra 2022, už vypovedalo množstvo svedkov. Naposledy v októbri minulého roku riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko, ktorý tento prípad vyšetroval.
Atentátnik na Fica má problém, advokátka Čierna ho už obhajovať nechce
Predtým cez telemost vypovedali bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský nachádzajúci sa v Bosne a bývalý policajt NAKA Marián Kučerka, ktorý je v Sarajeve. V júli 2023 prišiel svedčiť tiež bývalý riaditeľ NAKA a súčasný šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian, ktorý vypovedal o manipulovaní dôkazov v tomto aj v iných prípadoch, o ktorých sa dozvedel od Kaľavského.
Podľa obžaloby podnikateľ Peter Košč, ktorý má blízko k Slovenskej informačnej službe a momentálne je na úteku, podplatil v roku 2016 Kováčika prostredníctvom Bernarda Slobodníka sumou 50-tisíc eur. Ten mal za odmenu blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach.
Najvyšší súd SR (NS SR) uznal 24. mája 2022 Dušana Kováčika za vinného z toho, že prijal úplatok 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa zločineckej skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.
Jeho vinu odvolací súd tiež uznal v prípade prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti, keď neoprávnene poskytol spisy k trestným veciam bývalému šéfovi daňových kriminalistov Ľudovítovi Makóovi. Za to mu uložil trest osem rokov väzenia a peňažný trest 100-tisíc eur.
Špecializovaný trestný súd pôvodne uznal Kováčika za vinného aj zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Za to mu uložil trest 14 rokov väzenia a tiež trest prepadnutia majetku. NS SR však tento verdikt zrušil, keďže predmetné skutky podľa odvolacieho senátu neboli preukázané.